czwartek, 7 listopada 2019
Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze 2019_vol. 6 Koszalin_Relacja
6 listopada 2019 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela odbył się wykład wzbogacony prezentacją multimedialną: „Pomorskie druki pogrzebowe XVII w. – zapomniana tradycja upamiętniania zmarłych" poprowadzony przez dr hab. Agnieszkę Borysowską. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, wykład poprowadzony w bardzo ciekawej i przystępnej formie. Nie bez powodu również listopadowy termin spotkania, nawiązujący do Święta Zmarłych.
Podczas wystąpienia prelegentka przybliżyła popularny sposób upamiętniania zmarłych na przykładach druków powstałych w naszym regionie. Opowiedziała o nadawcach i adresatach takich publikacji, o ich miejscu w ceremonii pogrzebowej, a także o właściwym dla nich języku i formie.
@ Prelegent: Dr hab. Agnieszka Borysowska jest absolwentką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, bibliotekoznawcą i filologiem klasycznym; w 2008 r. na Uniwersytecie Szczecińskim obroniła doktorat z literaturoznawstwa, w tym samym roku zdała egzamin państwowy i uzyskała kwalifikacje bibliotekarza dyplomowanego. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Łączy kompetencje literaturoznawcy specjalizującego się w piśmiennictwie łacińskim epok dawnych (XVI-XVIII w.) i historyka książki, przy czym szczególnie interesuje się piśmiennictwem pomorskim. Od 2001 r. pracuje w Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie (obecnie jako sekretarz naukowy); od 2008 r. związana z Uniwersytetem Szczecińskim ( kierownik bibliotekoznawczych studiów podyplomowych). Organizuje konferencje naukowe oraz jest autorką, redaktorką i tłumaczem książek związanych ze swoją dyscypliną. W 2016 r. w jej opracowaniu i przekładzie ukazał się "Opis miasta Szczecina" Paula Friedeborna (wyd. 2 w 2018 r.) oraz autorska praca, stanowiąca zwieńczenie kilkuletnich badań – "Kultura książki w dawnym Szczecinie (XVII-XVIII w.)". Jest pomysłodawczynią cyklu konferencji poświęconych historii Pedagogium Książęcego w Szczecinie, w 2018 r. ukazał się drukiem plon pierwszej z nich: "Od Pedagogium Książęcego do Gimnazjum Mariackiego. Z dziejów szkolnictwa półwyższego w Szczecinie do początków XIX w." (red. A. Borysowska, Szczecin: Książnica Pomorska, 2018).
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich realizuje projekt objazdowych wykładów regionalnych w bibliotekach publicznych województwa zachodniopomorskiego z programu dotacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
@Prelekcja: „Pomorskie druki pogrzebowe XVII w. – zapomniana tradycja upamiętniania zmarłych"
Koło 1 Koszalin OZ SBP & Koszalińska Biblioteka Publiczna.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz