Organizator Konkursu: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Nagroda adresowana do: bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z woj. zach-pom.
Cel nagrody: promocji zawodu bibliotekarskiego i umacniania jego wizerunku w odbiorze społecznym, popularyzacja dokonań zasługujących na uznanie.
Nagroda za: aktywną i kreatywną, pełną pasji i poświęcenia pracę na rzecz macierzystej biblioteki, społeczności lokalnej i środowiska bibliotekarskiego w danym roku.
Wyłanianie Laureatów: w tajnym głosowaniu przez Kapitułę Konkursu.
Fundator nagrody: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Uroczyste wręczanie nagrody: Inauguracja Zachodniopomorskiego Tygodnia Bibliotek, Książnica Pomorska w Szczecinie.
LAUREACI 2020
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2020 / kandydatka w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2020
Anna Rutkowska - Kierownik Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek: Koła 3 Szczecin OZ SBP - Zarząd.
W 2020 roku była inicjatorką lub koordynatorką 99 imprez, które miały 135 848 odbiorców, szkoleń dla bibliotekarzy (na platformie Zoom i stacjonarnych), webinariów, spotkań autorskich, prelekcji i wystaw (YouTube MBP, Spotify MBP). Angażowała się we włączanie osób z niepełnosprawnościami w życie kulturalne realizując wydarzenia tłumaczone na język migowy. W MBP koordynowała drugą edycję festiwalu literatury non-fiction OKOlice Literatury, zrealizowanego w formule hybrydowej, na ten festiwal pozyskała dofinansowanie z środków MKiDN. Odpowiadała za wolontariat biblioteczny, co zostało docenione przez Europejski Korpus Solidarności, który przyznał MBP certyfikat Miejsca Przyjaznego Wolontariuszom. Dzieliła się swoją wiedzą z innymi bibliotekarzami. W MBP koordynowała roczny projekt szkoleniowy, realizowany w ramach programu Partnerstwo dla książki. Jako trenerka uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie: Biblioteka online - w programie szkoleniowym, przygotowującym bibliotekarzy do tworzenia oferty kulturalnej, edukacyjnej i do działań online dla różnych grup odbiorców. Prowadziła otwarte webinaria: Widzieć więcej niż się widzi, wiedzieć więcej niż się wie - o dostępności biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami; Marketing wewnętrzny w bibliotece; Trudny czytelnik nie taki trudny jak się nam wydaje - czytelnik ze specjalnymi potrzebami. Przygotowała tutoriale nt. aplikacji pomagających bibliotekarzom w komunikacji z osobami z niepełnosprawnością słuchu: (aplikacja: Migaj z nami PJM; aplikacja: Transkrypcja na żywo), które zostały zamieszczone na stronie internetowej Biblioteka Aplikacji. Podczas konferencji online VI Forum Kultury bez Barier, wystąpiła jako prelegentka panelu o wirtualnej odsłonie bibliotek i dostępności cyfrowej. Była koordynatorką III edycji BiblioLABu, zjazdu bibliotekarzy z woj. zachodniopomorskiego, który był realizowany w ramach edycji ogólnopolskiej, pod hasłem: Myśl globalnie, działaj lokalnie - biblioteki po covid. Podczas zjazdu prowadziła także warsztat o dostępności cyfrowej, architektonicznej i kulturalno-informacyjnej bibliotek. Więcej na WWW SBP.pl.
Od kilku lat działa na rzecz wdrażania i wykorzystania nowoczesnych technologii w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Pierwszymi działaniami były szkolenia bibliotekarzy z kodowania metodami animacyjnymi i programowania robotów Photon. Co roku przeprowadza kilka szkoleń z tego zakresu. Kodowanie w formie zabawy przeprowadza z grupami dzieci zwiedzającymi Książnicę Pomorską. Dzięki jej pomysłom bibliotekarze z województwa zyskali nowe narzędzia komunikacji. Pomogła wielu bibliotekarzom przebrnąć przez pierwsze szkolenia on-line, zapoznając ich z działaniem różnych platform szkoleniowych. Współtworzyła (projekt, wykonanie, przygotowanie do druku) edukacyjną grę karcianą „Nie ma to jak biblioteka”, która była nagrodą dla uczestników Nocy Bibliotek 2020 w Książnicy Pomorskiej. Przeprowadziła szkolenia on-line dla bibliotekarzy: Tradycyjne formy reklamy papierowej - plakat, ulotka, broszura, Kodowanie na ekranie dla zaawansowanych, Wykorzystanie programu Canva w pracy bibliotekarza. Współpracowała z Fundacją Liga Niezwykłych Umysłów (FRSI) nad stworzeniem testowej platformy dla bibliotekarzy wprowadzającej do programowania Koduj_Pro na poziomie podstawowym.
Historyczka z wykształcenia swoje zainteresowania i pasje badawcze realizuje w pracy nad zbiorami rękopiśmiennymi Książnicy Pomorskiej. Rezultatem tych poszukiwań są artykuły naukowe oraz czynne uczestnictwo w konferencjach, w tym zorganizowanej ostatnio przez Bibliotekę PAN i PAU w Krakowie (Littera scripta manet. Zbiory rękopiśmienne w zasobach bibliotek, archiwów i muzeów, Kraków 19-20.11.2020). Talenty pedagogiczne i metodyczne wykorzystuje podczas zajęć ze studentami Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej US oraz uczniami liceów. Popularyzuje zbiory Książnicy Pomorskiej przy pomocy mediów, także społecznościowych. Autorka publikacji z cyklu „Skarby Książnicy Pomorskiej - "...chcąc to mieć i rozkazując, abyś..." List króla Zygmunta III Wazy do Wojciecha Boboli (2020). Sekretarz konkursu o Nagrodę Literacką „Jantar” skierowanej do autorów mieszkających na Pomorzu Zachodnim lub z nim związanych.
WSZYSTKIM Laureatkom GratulujeMY!
SBP: "Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2020 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.
Rok 2020 był wyjątkowy. Epidemia wirusa SARS-CoV-2 ograniczyła lub utrudniła aktywność bibliotek prawie we wszystkich obszarach ich statutowej działalności. Większość konferencji, spotkań, szkoleń, aktywności na rzecz dzieci, seniorów, specjalnych grup użytkowników, została odwołana lub przeniesiona do Internetu. Dlatego w roku 2020, wśród kryteriów merytorycznych będą uwzględnione dokonania zawodowe, naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie kandydatów do tytułu Bibliotekarz Roku 2020 wynikające ze szczególnej sytuacji bibliotek i bibliotekarzy w okresie epidemii. Między innymi, wysoko cenione będą działania na rzecz opracowania, wdrożenia, upowszechniania internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii, realizowane z wykorzystaniem platform i aplikacji internetowych, serwisów społecznościowych, innych narzędzi komputerowych."
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XI. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2019 dokonała wyboru laureatów spośród dziesięciu nadesłanych wniosków.
W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego oficjalne wręczanie nagrody nie nastąpi w trakcie Zachodniopomorskiej Inauguracji Tygodnia Bibliotek, ale w terminie późniejszym – prawdopodobny jest wrzesień 2020.
Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina Oddz. Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). Obrady odbyły się 10 marca 2020 roku. Nominowani to reprezentanci bibliotek publicznych - 10, bibliotek naukowych - 0, bibliotek fachowych - 0, bibliotek szkolnych - 0; członkowie SBP - 7; osoby poniżej 35 roku życia - 1.
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2019 / kandydatka w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2019
Wyróżnieni:
Krystyna Obara - kierownik Biblioteki Publicznej w Mirosławcu; wniosek: Burmistrz Mirosławca - Piotr Pawlik.
Osoby Nominowane - bez nagród, ale wartymi uwagi osiągnięciami w 2019 r.:
Teresa Ludwikowska – kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdwinie; wniosek: Towarzystwo Miłośników Wilna i Byłych Kresów Wschodnich – prezes Anna Teresieńska.
Barbara Markowska - starszy bibliotekarz, Filia 42 (osiedle Śródmieście) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek: Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP - przewodnicząca Małgorzata Bartosik.
Izebela Szczyż - starszy bibliotekarz, filia Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie; wniosek: Koło 17 Choszczno OZ SBP – przewodnicząca Wioletta Witkowska & Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie – dyrektor Anna Lewicka.
W 2019 r. aktywnie współpracowała z przedszkolami, szkołami oraz placówkami kulturalno-oświatowymi Choszczna, jak i całej gminy. Mimo, że prowadzi jednoosobową filię to była inicjatorką 28 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych popularyzujących nie tylko czytelnictwo wśród młodzieży, ale także przedstawiających istotne problemy społeczne. Były to przedsięwzięcia o zasięgu międzynarodowym: „Maraton Pisania Listów” Amnesty International w obronie praw człowieka, czy "Dzień z Internetem" i "Tydzień z Internetem" (Get Online Week). Ponadto wpierając działalność Fundacji SYNAPSIS i Fundacji Orange poprowadziła akcję „Poznaj Marię –dziewczynkę, która lubi mieć plan”, mającą na celu budowanie świadomości młodzieży na temat autyzmu. Angażowała społeczności szkolne do udziału w ogólnopolskich wydarzeniach tj.: „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek”, czy „Narodowe Czytanie”. Była również organizatorką akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, a dzięki podjęciu współpracy z Fundacją Humanity in Action Polska, Filia Publiczna pozyskała książki w ramach przedsięwzięcia „O osobach z niepełnosprawnościami”. Realizuje ogólnopolski program "Uczymy dzieci programować”, gdzie łączy zadania projektowe z głośnym czytaniem tematycznie dobranej literatury oraz z wiedzą regionalną. Regularnie prowadziła także zajęcia propagujące poprawną polszczyznę i dbałość o kulturę słowa („Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”) oraz warsztaty motywacyjne w ramach „Międzynarodowego Dnia Kropki”. Dzięki współpracy z bibliotekami: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie i 12 Brygady Zmechanizowanej współorganizowała „Szkolny konkurs recytatorski”.
WSZYSTKIM - Laureatom oraz Nominowanym - Bibliotekarkom i Bibliotekarzowi - GratulujeMY!
Konkurs służy popularyzacji Waszych osiągnięć! ,-) Sama nominacja w Konkursie stanowi miły i ważny dowód uznania dla Państwa pracy i działań w 2019 roku, pozwalając zapoznać się z nimi Kapitule Konkursu oraz uświadomić Waszemu środowisku istnienie Liderki/Lidera!
SBP: "Celem Konkursu jest zaprezentowanie w środowisku bibliotekarskim oraz szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2019 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.
Promując ich dokonania promujemy także zawód bibliotekarza, unikalny pośród innych zawodów, nie zawsze właściwie oceniany i doceniany, chociaż pełniący istotną rolę w rozwoju czytelnictwa, kultury, nauki i edukacji, a także w poszerzaniu form społecznej aktywności."
___________________________________________________________________________
Bibliotekarz Roku 2018 / X Konkurs im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. IX Edycja Ogólnopolska.
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Okręg Zachodniopomorski SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła X. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2018 dokonała wyboru laureatów spośród ośmiu nadesłanych wniosków. Oficjalne wręczanie nagród nastąpi podczas Inauguracji Zachodniopomorskiego Tygodnia Bibliotek - Książnica Pomorska w Szczecinie, 7 maja 2019 roku.
Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego WZ, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina Oddz. Szczecińskiego SBP, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddz. w Szczecinie – w trybie tajnym przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). Obrady odbyły się 13 marca 2019 roku. Nominowani to reprezentanci bibliotek publicznych - 7, bibliotek naukowych - 0, bibliotek fachowych - 1, bibliotek szkolnych - 0; członkowie SBP - 7; osoby poniżej 35 roku życia - 1.
LAUREACI
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2018 / kandydatka w ogólnopolskim konkursie Bibliotekarz Roku 2018
Marta Kurzyńska - Kustosz, Kierownik Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie; wniosek: Marta Kostecka - Przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego OZ SBP.
Wyróżnienia:
Ewa Chruściana - Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów, Koszalińska Biblioteka Publiczna; wniosek: Dariusz Pawlikowski - Dyrektor Koszalińskiej BP.
Andrzej Puławski - Starszy Bibliotekarz, Książnica Stargardzka; wniosek: Krzysztof Kopacki - Dyrektor Książnicy Stargardzkiej.
Anna Rutkowska - Specjalista ds. Promocji, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie; wniosek: Barbara Markowska - Przewodnicząca Koła 3 Szczecin OZ SBP.
Irena Emilia Kozłowska – Starszy Bibliotekarz, Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie; wniosek: Wioletta Witkowska - Przewodnicząca Koła 17 Choszczno OZ SBP, Anna Lewicka - Dyrektor MBP Choszczno.
Anna Sagan - Kustosz, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach, kierownik Fili w Darginii; wniosek: Monika Żemojtel- Dyrektor MGB Bobolice.
WSZYSTKIM - Laureatom oraz Nominowanym - Bibliotekarkom i Bibliotekarzowi - GratulujeMY! Sama nominacja w Konkursie stanowi miły i ważny dowód uznania dla Państwa pracy i działań w 2018 roku, pozwalając zapoznać się z nimi Kapitule Konkursu oraz uświadomić Waszemu środowisku istnienie bibliotekarskiego Liderki/Lidera!
_______________________________________________________
Bibliotekarz Roku 2017 / IX Konkurs im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. VIII Edycja Ogólnopolska.
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Zachodniopomorski Okręg SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła IX. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2017 dokonała wyboru laureatek spośród dziewięciu nadesłanych wniosków. Oficjalne wręczanie nagród nastąpi podczas Inauguracji Zachodniopomorskiego Tygodnia Bibliotek, Książnica Pomorska w Szczecinie, 7 maja 2018 roku.
Kapituła Konkursu w składzie - Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Koła 2 Bibliotek Naukowych Szczecina Oddziału Szczecińskiego SBP – w trybie tajnym przyznawała punkty od 1 do 5 w trzech kategoriach zgodnych z regulaminem konkursu (działania na rzecz biblioteki/bibliotek, użytkowników biblioteki/bibliotek i środowiska lokalnego oraz środowiska bibliotekarskiego). Obrady odbyły się 7 marca 2018 roku.
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2017 / Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2017
Cecylia Judek – starszy kustosz, sekretarz naukowy / Książnica Pomorska w Szczecinie, Koło 1 Szczecin OS SBP; wniosek: Sylwia Matejek / Przewodnicząca Koła 1 Szczecin OS SBP.
Elżbieta Kacprzak – kierownik Działu Regionalnego Biblioteki Police, Koło 11 Police OS SBP; wniosek: Marta Kostecka / Przewodnicząca O. Szczecińskiego SBP.
Marta Kostecka – specjalista ds. promocji MBP Szczecin, Koło 3 Szczecin OS SBP; wniosek: Zarząd Oddziału Szczecińskiego SBP.

Barbara Markowska – kierownik Filii MBP Szczecin, Koło 3 Szczecin OS SBP; wniosek: Marta Kostecka / Przewodnicząca O. Szczecińskiego SBP.

Sylwia Wesołowska – kierownik Działu Regionalnego Książnica Pomorska w Szczecinie, Koło 1 Szczecin OS SBP; wniosek: Sylwia Matejek / Przewodnicząca Koła 1 Szczecin OS SBP.
Małgorzata Gorbaczewska- Biblioteka Publiczna Gminy Stargard-Klępino; wniosek: Anna Bogdańska / Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Stargard.
Marzanna Lichaczewska – Bibliotek SP 53 Szczecin; wniosek: Małgorzata Wójcik / Dyrektor Szkoły Podstawowej 53 Szczecin.
Janina Mazurkiewicz-Frontczak - starszy kustosz, kierownik Oddziału Książki Mówionej Książnica Pomorska w Szczecinie; wniosek: Lucjan Bąbolewski / Dyrektor Książnicy Pomorskiej Szczecin.
WSZYSTKIM - Laureatkom i Bibliotekarkom zgłoszonym w Konkursie - GratulujeMY! Samo zgłoszenie wniosku do Konkursu stanowi miły dowód uznania dla Pań pracy i działań w 2017 roku, pozwalając zapoznać się z nimi Kapitule Konkursu.
___________________________________
Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2017
Konkurs im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Nagroda wręczana: od 2009.
Organizator Konkursu: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Nagroda adresowana do: bibliotekarzy wszystkich typów bibliotek (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych) z Pomorza Zachodniego.
Fundator nagrody: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego (w 2018: 5 tyś. zł, zestawy upominkowe dla osób wyróżnionych).
Uroczyste wręczanie nagrody: Inauguracja Zachodniopomorskiego Tygodnia Bibliotek 2018, Książnica Pomorska w Szczecinie, 07.05.2018.
Harmonogram Ogólnopolskiego Etapu Konkursu w okresie 03.04-05.05.2018, a w tym:
03.04-10.04. - trwa redagowanie biogramów finalistów nominowanych do etapu II Konkursu i umieszczenie ich na portalu SBP
11.04-06.05. - trwa plebiscyt internetowy, w wyniku czego powstaje ranking internautów
11.04-25.04. - zarządy okręgów ustalają rankingi okręgowe i do 27.04 przesyłają je do Biura ZG SBP (zał.4 Regulaminu Konkursu)
07.05.-08.05. - Komisja Odznaczeń i Wyróżnień ogłasza na portalu SBP ranking internatów, zbiorczy ranking okręgów oraz ranking finałowy, który wyłania zwycięzcę Konkursu
do 15.05. - Biuro ZG SBP zawiadamia laureatów.
BIBLIOTEKARZ ROKU 2016
WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Zachodniopomorski Okręg SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła VIII. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia dla Bibliotekarza Roku 2016 dokonała wyboru.
- dr Agnieszka Borysowska / kustosz dyplomowany, Sekcja Rękopisów Działu Zbiorów Specjalnych w Książnicy Pomorskiej, nominowana przez Koło nr 1 w Szczecinie;
- Małgorzata Zychowicz / starszy kustosz, kierownik Działu Promocji Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, nominowana przez Dyrekcję Koszalińskiej Biblioteki Publicznej i Koło nr 1 w Koszalinie. Kandydatka woj. zachodniopomorskiego w plebiscycie ogólnopolskim na Bibliotekarza Roku 2016.
Wyróżnienia otrzymały:
- Anita Jurewicz / starszy kustosz, dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie, nominowana przez Roberta Krupowicza - Burmistrza Gminy Goleniów;
- Katarzyna Zwierzewicz / kustosz, Czytelnia Pomorzoznawcza w Książnicy Pomorskiej, nominowana przez Koło nr 1 w Szczecinie;
- Celina Pytlik / bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzeżnie, filia w Słonowicach, nominowana przez Teresę Ludwikowską - kierownika Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdwinie.
Laureatkom gratulujemy!
Do tytułu Bibliotekarza Roku 2016 Województwa Zachodniopomorskiego zostały zgłoszone również:
- Anna Kościuczuk / starszy bibliotekarz, Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie;
- Wiesława Parzybut / starszy kustosz, Miejska Biblioteka Publiczna w Nowogardzie;
- Ewa Smólska / nauczyciel, bibliotekarz, II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.
____________________________
BIBLIOTEKARZ ROKU 2015
WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
W imieniu Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mam przyjemność poinformować, że w dniu 27.03.2016 r. Kapituła VII. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia dla Bibliotekarza Roku dokonała wyboru Bibliotekarza Roku 2015 Województwa Zachodniopomorskiego.
Tytuł ten otrzymała koleżanka Mirosława Różycka, kustosz dyplomowany, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wyróżnienia otrzymały koleżanki: Halina Filip, starszy kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gala Anonima w Kołobrzegu oraz Elżbieta Niechwiadowicz, kustosz, pracownik czytelni dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdwinie.
Nagrody ufundował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Gratulujemy!
Nagrody wręczy Pani Anna Mieczkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego podczas inauguracji tegorocznego Tygodnia Bibliotek w dn. 6 maja 2016 r.
Tegoroczna XIII edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.
___________________________________________________________
BIBLIOTEKARZ ROKU 2014
WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Szczecin, 15 kwietnia 2015 r.
Koleżanki i koledzy,
Bibliotekarzem Roku 2014 Województwa Zachodniopomorskiego została pani Monika Kwaśniak, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Zapraszamy do głosowania na panią Monikę w wyborach ogólnopolskich Bibliotekarza Roku na portalu SBP.
BIBLIOTEKARZ ROKU 2013 WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
Anna Lewicka, starszy kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie
Kandydatkami do tytułu „Bibliotekarz Roku 2013” były: Katarzyna Anna Czarkowska - kierownik Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela, Renata Kasprzak - starszy bibliotekarz z Oddziału dla Dzieci w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach, Janina Kosman - starszy kustosz dyplomowany, dr nauk humanistycznych, pracownica Biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie, Marta Kostecka - bibliotekarz w Mediatece Akademii Sztuki w Szczecinie, Anna Lewicka - starszy kustosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie oraz Bożena Pilczuk - kustosz, pracownica Czytelni Młodzieżowej w Dziale Udostępniania Zbiorów Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.
BIBLIOTEKARZ ROKU 2012 WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO WYBRANY
Decyzją kapituły IV edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o nagrodę im. Stanisława Badonia, Bibliotekarzem Roku 2012 została Andżelika Gałecka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach.
Dodatkowo przyznano cz tery wyróżnienia dla bibliotekarzy:
Agaty Michalskiej z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie
Marii Chmielewskiej z Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach
Anny Burdy z Biblioteki Publicznej im. Z. Załuskiego w Gryficach
Reginy Budrewicz z Biblioteki Publicznej w Drawnie.
Koleżanki i Koledzy,
mam zaszczyt ogłosić kolejną edycję konkursu pod nazwą „Bibliotekarz Roku”. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej aktywnych przedstawicieli naszego zawodu oraz promocja inicjatyw, podejmowanych przez środowisko bibliotekarzy. Patronat nad konkursem sprawuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który również jest fundatorem Nagrody Głównej.
Zachęcam bibliotekarzy pracujących w bibliotekach wszystkich typów (publicznych, szkolnych, akademickich, pedagogicznych, specjalnych itd.) województwa zachodniopomorskiego do zapoznania się z regulaminem konkursu oraz wzorem wniosku.
Etap wojewódzki jest częścią ogólnopolskiego konkursu „Bibliotekarz Roku”, dlatego szczególnie proszę o zapoznanie się z jego regulaminem i uwzględnienie regulaminu przy nominowaniu bibliotekarzy (zob. więcej informacji na portalu sbp.pl).
Jeżeli w Państwa gronie jest osoba, której działalność zawodowa w 2012 roku na rzecz rozwoju czytelnictwa, upowszechniania książek oraz wzmocnienia prestiżu zawodu zasługuje na uznanie i wyróżnienie, proszę o dokładne wypełnienie wniosku (uwaga! Uzasadnienie może przekroczyć proponowaną w formularzu liczbę wierszy, może być obszernym załącznikiem, zawierać dodatkowe elementy ilustrujące aktywność kandydata na Bibliotekarza Roku (fotografie, wycinki, podziękowania itd.).
Wnioski należy nadesłać w terminie do 10.03.2013 na adres: Zarząd Okręgu SBP, Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem KONKURS BIBLIOTEKARZ ROKU.
Przewodnicząca Okręgu Zachodniopomorskiego SBP
Cecylia Judek
załączniki:
Konkurs_im_St_Badonia_REGULAMIN_2012.doc
WZOR_WNIOSK_MARSZ_Bibliotekarz_Roku.doc
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
W imieniu Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mam przyjemność poinformować, że w dniu 07.05.2012 r. zostały ogłoszone wyniki III. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia dla Bibliotekarza Roku 2011.
Bibliotekarzem Roku 2011 została
Gratulujemy!
W związku z licznymi wątpliwościami, jakie pojawiły się w kontekście Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku, Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego podjął decyzję o kontynuacji regionalnego Konkursu im. Stanisława Badania „Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego”, którego współorganizatorem oraz sponsorem jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Organizacja III. edycji Konkursu w 2012 roku odbywa się na dotychczasowych zasadach, to znaczy zgodnie z przyjętym przez wszystkich organizatorów regulaminem. Zależy nam bardzo, aby promować najbardziej zasłużonych bibliotekarzy; aby ich działalność, ich zaangażowanie i osiągnięcia zostały dostrzeżone nie tylko w środowiskach lokalnych.
Wyłonionego przez Kapitułę Konkursu zwycięzcę etapu wojewódzkiego - „Bibliotekarza Roku Województwa Zachodniopomorskiego” Zarząd Okręgu SBP będzie nominował, po uzyskaniu jego zgody, do centralnego etapu ogólnopolskiego konkursu „Bibliotekarz Roku”, którego organizatorem jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Uważam, że sam fakt nominacji do udziału w regionalnym Konkursie im. Stanisława Badania „Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego” stanowi dla nominowanego bibliotekarza ogromne wyróżnienie. W związku z powyższym informuję, że zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, wszyscy bibliotekarze nominowani do Konkursu otrzymają okolicznościowe dyplomy potwierdzające udział w konkursie.
Kieruję moją prośbę do kół SBP, do Zarządów Oddziałów SBP, dyrekcji bibliotek, aby skorzystali z możliwości promowania wyróżniających się pracowników i przysłali wnioski do dnia 29.02.br. Liczy się data stempla pocztowego na kopercie lub data wysłania wniosku drogą elektroniczną (potwierdzonego następnie listownie, ze względu na podpis osoby nominującej).
Z koleżeńskim pozdrowieniem
W dniu 15.04.2011 odbyło się posiedzenie Kapituły II edycji Konkursu imienia Stanisława Badonia „Bibliotekarz Roku” za rok 2010.
W posiedzeniu udział wzięli, zgodnie z Regulaminem Konkursu, przedstawiciele Koła SBP Bibliotek Naukowych Szczecina, Zarządu Okręgu SBP, Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek, Urzędu Marszałkowskiego, Dyrekcji Książnicy Pomorskiej oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
Na Konkurs imienia Stanisława Badonia „Bibliotekarz Roku” o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego wpłynęło 9 wniosków. W wyniku tajnego głosowania Bibliotekarzem Roku 2010 została kol. Małgorzata Wojtaluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu. Wyróżnienia otrzymały: Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej, Anna Styrska z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach, Anita Cieślak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach i Jadwiga Wysokińska z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Bibliotekarz Roku Województwa Zachodniopomorskiego za 2010
- MAŁGORZATA WOJTALUK, starszy bibliotekarz, od 17 lat pracownica Biblioteki Dziecięcej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kołobrzegu, absolwentka studiów o specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, współorganizuje konferencje, spotkania, różnorodne imprezy o zasięgu nie tylko lokalnym, ale nawet ogólnopolskim. Nawiązała współpracę ze szkołami z Kołobrzegu i powiatu kołobrzeskiego (Dźwirzyno, Drzonowo, Gorawino) oraz Miejskimi przedszkolami (stała współpraca z Przedszkolem Miejskim Nr 10, Przedszkolem Miejskim Nr2, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym „Okruszek”, Prywatnym Przedszkolem Morska Kraina, a także Ogniskami Przedszkolnymi z Radzikowa i Grzybowa oraz z PTTK. Organizuje lekcje biblioteczne oraz cieszący się dużym zainteresowaniem przedszkoli cykl zajęć „Spotkania z literaturą”; organizuje cykliczne wycieczki dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem „Szlakiem kołobrzeskich pomników przyrody” ( z przewodnikiem PTTK), organizuje wyjazdy do Teatru Pleciuga w Szczecinie, do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach. Zainicjowała w Bibliotece akcję Cała Polska Czyta Dzieciom - cotygodniowe Czwartkowe Głośne Czytanie.
Z jej inicjatywy odbywają się cykliczne, poniedziałkowe, spotkania z dziećmi dla dzieci w wieku 2-5 lat obejmujące głośne czytanie bajek i baśni, zajęcia plastyczne oraz wspólną zabawę.
„Spotkania z literaturą” to pomysł na zajęcia propagujące literaturę dziecięcą skierowane do grup przedszkolnych (Przedszkolne Spotkania z Literaturą) oraz do dzieci młodszych klas szkół podstawowych.
Do zajęć z najmłodszymi („Bajkowe poranki”, „Spotkania z literaturą”, zajęcia podczas ferii i wakacji) wykorzystywane są prezentacje multimedialne i programy komputerowe.
Pomimo, że Biblioteka Dziecięca nie dysponuje zbyt wielką powierzchnią lokalową, dla dzieci organizowanych jest wiele różnorodnych zajęć w placówce jak i poza nią. Dla zainteresowanych stworzono kącik teatralny, kącik gier i programów komputerowych, jest również miejsce na wykonywanie prac plastycznych i innych zabaw z wykorzystaniem stolików lub… podłogi.
Ulubioną formą są zajęcia plastyczne oraz krótkie inscenizacje teatralne przygotowane i wykonywane przez dzieci dla dzieci, ale też przedstawienia oglądają chętnie rodzice.
Pani Małgorzata jest również zapraszana do prezentowania swoich form pracy z dziećmi podczas szkoleń organizowanych przez Książnicę Pomorską w Szczecinie.
Swoimi doświadczeniami dzieli się również ze współpracownikami, stażystami (zarówno z Powiatowego Urzędu Pracy jak i odwiedzających nasze miasto gości zagranicznych – stażyści z Czech).
Jest również dobrą organizatorką stałych działań związanych z wypoczynkiem dzieci w czasie ferii, wakacji. Znakomicie sprawdza się zarówno w sytuacjach wymagających indywidualnego wysiłku, jak i w pracy zespołowej. Ma wysokie umiejętności interpersonalne – łatwo nawiązuje kontakty, zarówno z pracownikami, jak i z najmłodszymi czytelnikami i ich opiekunami. Jest osobą samodzielną i zaangażowaną zarówno w pracę koncepcyjną jak i wykonawczą. Wykazuje się pomysłowością w realizowaniu zlecanych prac. Powierzone zadania wykonuje starannie. W czasie realizacji projektów wykazuje się doświadczeniem i wiedzą. Dzięki osobistemu zaangażowaniu przedsięwzięcia zawsze kończą się sukcesem.
Wyróżnienia dla czterech bibliotekarzy:
1. Dr AGNIESZKA BORYSOWSKA, starszy kustosz dyplomowany, pracownica Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej. W 2010 r. dr Agnieszka Borysowska odznaczyła się kreatywnością i wyjątkową aktywnością na polu działalności naukowej, realizując tym samym statutowe zadania swojej biblioteki jako ośrodka naukowo-badawczego, m.in.
- przedstawiła na konferencji naukowej dotyczącej badań nad starą książką na Uniwersytecie Śląskim referat pt. „Wokół zagadki autorstwa ”Muzy gór wielicki”, w którym dowiodła, że autorem „Muzy gór wielickich” – zabytku literatury polskiej z początku XVII w. - jest Andrzej Loaechius Szkot, dokumentując tę tezę wynikami swoich prac badawczych (m.in. żmudnych kwerend przeprowadzanych w polskich bibliotekach naukowych, które pozwoliły także znacznie poszerzyć spis bibliograficzny twórczości A. Loaechiusa ustalony przez dotychczasowe bibliografie).
- na konferencji "Łacińska poezja kunsztowna XV-XVIII w.: teoria i praktyka", zorganizowanej przez Książnicę Pomorską i Uniwersytet Szczeciński przedstawiła, opracowany na podstawie zbiorów własnych Książnicy Pomorskiej (dotąd niepenetrowanych badawczo pod tym kątem), referat pt. „Poeci pomorscy o śmierci swoich władców. Formy kunsztowne w funeraliach XVII w.”.
- na konferencji bibliotekarzy powiatu drawskiego przedstawiła referat pt. „Pamiętniki z kolekcji „Dzieje szczecińskich rodzin XX w.” jako źródło wiedzy o regionie”, zachęcając do budowania tożsamości lokalnej poprzez gromadzenie wspomnień mieszkańców oraz dokumentowania historii regionu i losów jego mieszkańców, do organizowania w lokalnych bibliotekach spotkań wspomnieniowych oraz propagowania wiedzy o konkursie i motywowania czytelników do wzięcia w nim udziału;
- włączyła się w przygotowanie w 2010 r. publikacji Książnicy Pomorskiej pt. „Wyrazy aktu władzy, czyli rzecz o zarządzeniach szwedzkich w XVII w. w Szczecinie”, przygotowując przekłady na język polski zarządzenia szwedzkiego dotyczącego rozruchów studenckich w Pedagogium Szczecińskim.
Stale współpracuje z ramienia Książnicy Pomorskiej ze Szczecińskim Towarzystwem Kultury, ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia "Świteź". W związku z tą współpracą w ubiegłym roku współorganizowała w Książnicy Pomorskiej wystawę otwierającą szczeciński Tydzień Kresowy pt. „Jan Bułhak – artysta niezwykły”. Dzięki przygotowywanej przez nią ekspozycji przypomniano sylwetkę wielkiego wilnianina, nestora polskiej fotografii, a nadto nieodpłatnie przedstawiono szerszej publiczności cenne fotografie Jana Bułhaka pozostające w zbiorach prywatnych, które udało się na czas jej trwania wypożyczyć.
Kol.Borysowska, działając na rzecz lokalnej społeczności m.in. wygłosiła wykład otwarty w Muzeum Historii Szczecina w ramach cyklu „Środy z historią Szczecina”. Wystąpienie pt. „Jak żegnano ostatnich Gryfitów? Rzecz o XVII-wiecznych drukach okolicznościowych publikowanych na pogrzeby książąt pomorskich” opracowane zostało na podstawie badań zbiorów własnych Książnicy Pomorskiej.
W związku z otwarciem po remoncie i rewitalizacji zabytkowego budynku Książnicy Pomorskiej przy ul. Dworcowej i realizacją programu edukacyjnego „Muzeum Literatury Pomorza Zachodniego”, A. Borysowska opracowała merytorycznie wystawę, prezentującą najstarszy etap historii książki oraz przybliżającą sylwetki dawnych pisarzy Szczecina, których zbiory przechowywane są w Książnicy Pomorskiej. Jako pracownik Działu Zbiorów Specjalnych przygotowała nowe zasady organizacji obsługi czytelników w działającej na nowych zasadach wspólnej Czytelni Zbiorów Specjalnych oraz zredagowała projekt regulaminu tej czytelni.
Działa także aktywnie na rzecz środowiska bibliotekarskiego: jest przewodniczącą współzałożonego przez siebie Związku Zawodowego Pracowników Książnicy Pomorskiej, a także wiceprzewodniczącą Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich nr 1 przy KP i Oddziału Szczecińskiego SBP. W ubiegłym roku, z ramienia SBP i we współpracy z Książnicą Pomorską, włączyła się w organizację sztandarowej imprezy Stowarzyszenia - Tygodnia Bibliotek. Współorganizowała także pierwsze spotkanie bibliotekarzy regionu zachodniopomorskiego pod nazwą „Wawrzynalia 2010” (14 IX 2010, Karszno).
Opracowała redakcyjnie publikację „Biblioteka to plus dla regionu” – plon konferencji bibliotekarzy województwa zachodniopomorskiego. Ciekawym i nowatorskim przedsięwzięciem w środowisku bibliotekarskim regionu był przeprowadzony przez nią z ramienia Oddziału Szczecińskiego SBP lobbing na rzecz wyróżniających się bibliotek naszego województwa. Rozesłała listy gratulacyjne do organizatorów tych placówek, a listom towarzyszyła opracowywana przez nią publikacja – „Biblioteka to plus dla regionu” – na kartach której przedstawiciele poszczególnych bibliotek, opisując niestandardową i nowatorską pod wieloma względami działalność swoich instytucji, dowodzili słuszności tytułowej tezy. Inicjatywa ta miała ponadto na celu uświadomienie lokalnym włodarzom wyzwań i nowych ram działalności, które wyznaczają współczesnym bibliotekom publicznym standardy IFLA-UNESCO, a do realizacji których niezbędna jest przychylność i zrozumienie finansujących te instytucje organizatorów.
2. Mgr ANNA STYRSKA, bibliotekarz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bobolicach, w której pracuje od 2009 r. Stworzyła w 2010 r. dla swoich czytelników autorski projekt „Warsztaty dziennikarskie”, sfinansowane z programu „Działaj lokalnie”. Dzięki warsztatom młodzi gimnazjaliści, identyfikując problemy swego środowiska, rozpoczęli publikację własnych artykułów w „Bobolickich Wiadomościach Samorządowych”. Jest autorką programu, promującego zasady dobrego wychowania wśród młodzieży gimnazjalnej pt. „Kulturalny gimnazjalista – gatunek zagrożony wyginięciem”. Cykl spotkań i warsztatów dobrych manier zakończył się konkursem na najkulturalniejszego gimnazjalistę.
Powołała w 2010 r. „Dyskusyjny Klub Książki”.
W ramach akcji „Całą Polska Czyta dzieciom” zorganizowała cykl spotkań dla dzieci z oddziałów przedszkolnych z okolicznych wsi i przedszkoli. Zorganizowała w okresie ferii i wakacji zajęcia pt. „Kolorowe lato- lipiec 2010”, zajęcia z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w listopadzie 2010, zajęcia związane z tradycjami Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia, cykl lekcji bibliotecznych i zajęcia dla młodzieży licealnej „Opis bibliograficzny i jego zastosowanie”, „Media. Plusy i minusy”, zorganizowała bezpłatną naukę języka angielskiego w trzech grupach wiekowych, współorganizowała konkurs „List do św. Mikołaja” (grudzień), oraz wystawy w „Galerii po schodach”, przypominające rocznice urodzin popularnych pisarzy, promujące m.in. Rok Chopina, święta narodowe i inne wydarzenia kulturalne i historyczne.
3. ANITA CIEŚLAK, pracownica od 34 lat wypożyczalni dla dzieci i dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyzdrojach. Przygotowuje karty katalogowe, prowadzi księgi inwentarzowe, rejestry wszystkich działów oraz zbiorów specjalnych, zajmuje się renowacją zniszczonych książek. Pracuje z czytelnikami wszystkich kategorii wiekowych, prowadzi lekcje biblioteczne, przygotowujące do tworzenia bibliografii do prac magisterskich i prezentacji maturalnych oraz lekcje biblioteczne dla uczniów SP nr 1 w Międzyzdrojach oraz w szkołach w okolicznych wsiach – prezentuje nowości wydawnicze, sylwetki nowych pisarzy, zachęca młodych czytelników do czytania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Zorganizowała spotkania literackie m.in. z Wandą Chotomską, Izabelą Sową, Agnieszką Frączek, Izabellą Klebańską, Małgorzatą Kalicińską, Moniką Sawicką. Prowadzi wraz z koleżankami „Dyskusyjny Klub Książki”. Społecznie uczestniczyła w kiermaszu podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Była nieoficjalna konsultantką przy tworzeniu koncepcji budowy nowego budynku Biblioteki, doradza w wyborze pisarzy zapraszanych na spotkania, współorganizuje wystawy miejscowych twórców. Jest najbardziej rozpoznawaną bibliotekarką w Międzyzdrojach. Dzięki niej biblioteka stała się miejscem spotkań, wymiany poglądów, rozmów na różne tematy, i te literackie, i te życiowe.
4. JADWIGA WYSOKIŃSKA, starszy kustosz, absolwentka studiów magisterskich z pedagogiki na Uniwersytecie Szczecińskim, pracownica filii nr 3,Koszalińskiej Biblioteki Publicznej z bibliotekarstwem jest związana od 20 lat. Od 2001 r. jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy bibliotece. Pracuje kreatywnie,tworząc nowe formy upowszechniania książki, m.in. realizuje nowoczesne, ciekawe formy pracy z młodymi czytelnikami. Aktywnie uczestniczy w ogólnomiejskich akcjach Ferie w mieście, „Bezpieczne wakacje”, organizując zajęcia dla dzieci, które spędzają ferie zimowe i wakacje w Koszalinie, organizuje konkursy plastyczne w zaprzyjaźnionych szkołach, a prace wystawia w Galerii Region Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Bardzo dobrze współpracuje z Radą Osiedla „Śródmieście”, okolicznymi szkołami i przedszkolami w zakresie przysposobienia bibliotecznego i udziału w imprezach osiedlowych. Udawadnia, że nawet w małej przestrzeni bibliotecznej (58 m2) dzięki kreatywności można wiele zrobić.
Filia Nr 3 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, w której pracuje Jadwiga Wysokińska jest filią dziecięcą, czyli obsługuje czytelników w przedziale wiekowym 6-15 lat. Umiejscowiona jest w centrum miasta, w dzielnicy zamieszkiwanej przez uboższą część koszalinian i często obejmuje swym działaniem dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym, ze względu na biedę, dysfunkcyjność domów rodzinnych, niezaradność życiową rodziców. Szczególnie więc ważne są wszystkie działania podejmowane przez Jadwigę Wysokińską w bibliotece a mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu tych zagrożeń na mieszkające tu dzieci.
W 2010 r. w Filii nr 3 odbyło się ogółem 317 różnorodnych imprez i zajęć. Na tę dużą liczbę przedsięwzięć składają się zarówno wielkie wydarzenia, takie jak miejski konkurs ilustratorski ale też „drobne”, jak zajęcia plastyczne, zabawy integracyjne, konkursy wiedzy, głośnie czytanie itp. Ponieważ jest to filia jednoosobowa wszystkie te przedsięwzięcia należy zapisać na konto Jadwigi Wysokińskiej. Oto niektóre imprezy zorganizowane w 2010:
• Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki – inicjatywa oddolna Jadwigi Wysokińskiej i czytelników – gimnazjalistów propagująca czytanie i rozmowy o książkach
• Coroczny, grudniowy, ogólnomiejski konkurs plastyczny „Ilustrujemy legendy Gracjana Bojara-Fijałkowskiego”;
• Ferie w bibliotece pod hasłem. „W bibliotece ciekawie i wesoło”, w których codziennie uczestniczyło średnio 20 dzieci. W czasie ferii odbyły się między innymi :
spotkanie autorskie z lokalną poetką, maraton czytania, zajęcia plastyczne, gry i zabawy integracyjne, wycieczki, konkursy wiedzy i plastyczne, wystawki prac;
• W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się- spotkanie z 3-latkami ze Żłobka Miejskiego w Koszalinie ph. „Nutką i pędzlem Chopinowi”, spotkania z przedszkolakami ph.”Studenci dzieciom”, w czasie których studenci wzornictwa Politechniki Koszalińskiej przeprowadzili zajęcia z pacynkami, spotkanie z pierwszoklasistami ph. „Wojsko dzieciom”, w czasie którego dowiedziały się od umundurowanych na galowo żołnierzy, na czym polega służba a także uczestniczyły w pokazie musztry;
• Wakacje w Bibliotece p.h. „ Kim będę, gdy dorosnę – poznajemy ciekawe zawody” dla młodych czytelników, którzy spędzają wakacje w mieście. W zajęciach uczestniczyło średnio 19 dzieci. W ramach wakacji odbyły się: wycieczki do jednostki wojskowe, do Straży Pożarnej, do Muzeum, na Wystawę Eksperymentów,wyjazdy do Skansenu Chleba, latarni morskiej, Wioski Bajek i Rowerów, spotkania studentkami weterynarii i filozofii oraz znanym pisarzem dla dzieci Grzegorzem Kaskepkem.
Poza tym wiele pomniejszych zajęć i imprez, takich jak : pogadanki, głośne czytanie, zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, konkursy i in.
• Święto Pluszowego Misia, na które złożyły się spotkanie, zabawy i czytanie „pluszowych” historii.
Jadwiga Wysokińska jest opiekunką spuścizny po znanym koszalińskim pisarzu Gracjanie Bojarze-Fijałkowskim, propaguje jego twórczość przez organizowanie corocznych konkursów plastycznych podsumowywanych w grudniu na okolicznościowej imprezie wspomnieniowej z okazji rocznicy śmierci autora. Dzięki jej inicjatywie w 2005 r. Koszalińska Biblioteka Publiczna wydała zbiór legend Gracjana Bojara-Fijałkowskiego z ilustracjami dzieci.
Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie te działania kulturalno-oświatowe przekładają się także na wysoki poziom wyników czytelniczych Filii nr 3. Notuje ona najwyższy wskaźnik liczby czytelników obsługiwanych przez jedną osobę w całym mieście, co zważywszy na ogromną liczbę imprez bibliotecznych, budzi prawdziwy podziw. Na podkreślenie zasługuje też fakt bardzo dobrej promocji działalności filii w mediach i na stronie internetowej, która jest na bieżąco aktualizowana przez Jadwigę Wysokińską.
Członek Zarządu Głównego SBP
Cecylia Judek
Przewodnicząca Zarządu Zachodniopomorskiego
Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
Z okazji „Dnia Bibliotekarza 2011 roku” w Dniu inauguracji VIII Tygodnia Bibliotek ph. „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę” składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy szczerego uznania. Biblioteki, które tworzycie wypełniają służbą dla bibliotekarstwa Waszej ziemi. Automatyzacja procesów bibliotecznych, przez dziesięciolecia z pietyzmem gromadzone zbiory, niekonwencjonalne przedsięwzięcia, uczyniły z Waszych Bibliotek ośrodki, których dokonania są wzorem dla innych polskich bibliotek. Pragnę także podkreślić, że bibliotekarze Waszego województwa, w mojej ocenie, rozumieją swoją misję i posłannictwo dla dobra użytkownika, właściwie kształtują ich postawy i wybory, oraz przyczyniają się do wytworzenia mody na bywanie w bibliotekach.
Szczególne gratulacje kieruję do Pani Małgorzaty Wojtaluk, którą obdarzyliście Państwo tytułem Bibliotekarza Roku 2010 Województwa Zachodniopomorskiego w II edycji Konkursu im. Stanisława Badonia. Pozdrawiam Koleżanki Agnieszkę Borysowską, Annę Styrską, Jadwigę Wysokińską i Anitę Cieślak, które zostały wyróżnione w tym Konkursie przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Życzę Wam Koleżanki i Koledzy wielu lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności. Niech podejmowane przez Was przedsięwzięcia, przynoszą radość i satysfakcję Waszym użytkownikom. Realizujcie swoje marzenia w bibliotekach otwartych atrakcyjnych, wygodnych i wielofunkcyjnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz