piątek, 8 listopada 2019

Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze 2019_vol. 8 Police_Relacja


Ruchome Wykłady Pomorzoznawcze 2019_vol. 8 Police_Relacja          
7 listopada 2019 w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach, Dziale Regionalnym odbyło się spotkanie w ramach drugiej edycji projektu wykładów regionalnych w bibliotekach publicznych woj. zachodniopomorskiego, który jest realizowany przez Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we współpracy z bibliotekami. Działanie realizowane jest z programu dotacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Zachodniopomorskiego.


Wykład nt. „Między poezją, teatrem i kościołem – życie i twórczość policzanina Ludwiga Holloniusa (1570-1621)”, wzbogacony prezentacją multimedialną i literaturą tematyczną, zaprezentował pan Michał Gierke. 

Prelegent z wielkim kunsztem przedstawił wyniki swoich badań dotyczących życia i twórczości Ludwiga Holloniusa, jego rodziny na tle historii, kultury Pomorza przełomu XVI - XVII wieku. Obecnie mało znany niemiecki teolog, luterański pastor, dramaturg i poeta, który był związany z Policami, jest godny uwagi i badań, gdyż wiele stref z jego przeszłości jest jeszcze nieznana. I szczególnie ta informacja wzbudziła zainteresowanie wśród policzan, gdyż Hollonius około 1598 roku został pastorem w kościele Mariackim w Policach. Zasłynął m. in. w światowej literaturze komedią pt. „ Somnium Vitae Humanae” (tł. Sen o życiu ludzkim), wydaną w Szczecinie w 1605 roku. A jego zasługi poetyckie w postaci wielu utworów, zostały zauważone przez ówczesnego władcę, księcia Filipa II, za które otrzymał zaszczytny tytuł „poeta laureatus” (tł. poeta uwieńczony).
W czasie spotkania mieliśmy możliwość usłyszeć wiele interesujących tłumaczeń poezji okolicznościowej Holloniusa, prezentowanych przez pana Michała i nie tylko.



Bardzo dziękujemy panu Michałowi Gierke za wykład pełen pasji.
Spotkanie odbyło się w miłej i interesującej atmosferze, w której uczestniczyło 21 os.
@Uczestnicy:
Włodarze i przedstawiciele naszej gminy i powiatu polickiego w osobach: Burmistrz Polic, pan Władysław Diakun, II Z-ca Burmistrza, pan Jakub Pisański, Radni Rady Miejskiej: pan Wiesław Gaweł,  pan Piotr Diakun, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu – pani Ewa Ignaczak, Przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury w Powiecie Polickim - pani Danuta Chylewska-Kęsy, Dyrektor Biblioteki-pani Wioletta Kołodziejczyk, przedstawiciele Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach, Sekretarz Naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie - pani prof. Agnieszka Borysowska, Media Polickie, czytelnicy i zainteresowani historią regionu.   




@Prelegent:
Michał Gierke – magister sztuki i archeologii, doktorant Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, bibliotekarz Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, redaktor naczelny pisma historyczno-społecznego „Rocznik Chojeński”, aktywny członek Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie.  Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat średniowiecznych i nowożytnych dziejów Pomorza i Nowej Marchii (Brandenburgii), inicjator przedsięwzięć związanych z ochroną i popularyzacją dziedzictwa kulturowego. Interesuje się genezą i rozwojem miast nowego typu w późnośredniowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej, problematyką zmian w mentalności mieszkańców północnych Niemiec w dobie poreformacyjnej oraz historią idei – zwłaszcza w odniesieniu do przedstawicieli bocznych nurtów Rzeczypospolitej Uczonych XVI–XVIII wieku”.

@Prelekcja:
 „Między poezją, teatrem i kościołem – życie i twórczość policzanina Ludwiga Holloniusa (1570-1621)”.
Oprac./ Fot. Elżbieta Kacprzak-koordynator
Koło nr 11 Police OS SBP & Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz