poniedziałek, 21 grudnia 2015

Życzenie świąteczne

Zdrowych, spokojnych i radosnych Świat Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku życzy wszystkim Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP.



środa, 16 grudnia 2015

Relacja ze Zjazdu Oddziału Szczecińskiego SBP, Książnica Pomorska,14.12.2015

Uczestnicy: przedstawicielki i jeden przedstawiciel piętnastu kół OS SBP - nr 1 Szczecin, nr 2 Szczecin, nr 3 Szczecin, nr 4 Chojna, nr 6 Gryfice, nr 7 Gryfino, nr 8 Kamień Pomorski, nr 10 Nowogard, nr 9 Szczecin, nr 11 Police, nr 13 Stargard, nr 14 Świnoujście, nr 16 Myślibórz, nr 17 Choszczno, nr 19 Międzyzdroje – oraz Zarząd Oddziału Szczecińskiego SBP i przewodnicząca Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP – Cecylia Judek.

Sprawy organizacyjne:

1. Nowy schemat sprawozdania rocznego z działalności kół OS SBP / Kalendarium wydarzeń w Okręgu Zachodniopomorskim SBP

Zarząd OS SBP wprowadza nowy schemat sprawozdania rocznego z działalności kół. Ma on na celu ujednolicenie zapisu informacji oraz osiągnięcie lapidarności treści, która ułatwi dalsze opracowanie podanych informacji. Dodatkowym elementem nowego sprawozdania jest zawarcie w nim punktu dotyczącego planowanych wydarzeń w kołach na rok następny (jubileusze / nagrody / odznaczenia / przejścia na emerytury / itd.). Dzięki niemu Zarząd OS SBP będzie mógł stworzyć kalendarium imprez w OS SBP na rok bieżący, który pozwoli na przygotowanie w odpowiednim czasie dyplomów / listów granulacyjnych / innych pism okolicznościowych, odwiedzin w kołach; czy zaplanowanie w budżecie podarunków okolicznościowych.

Schemat został opracowany przez Martę Kurzyńską (Koło nr 9, ZG OS SBP). Do końca roku można zgłaszać uwagi do przedstawionego schematu (m.kurzynska@muzeum.szczecin.pl, m.bartosik@ksiaznica.szczecin.pl). Schemat będzie obowiązywał w sprawozdaniu za 2015.

2. Wymogi Bazy Członków OS SBP

Alicja Łojko (Koło nr 1, sekretarz ZG OS SBP) - administrator Bazy Członków OS SBP - przypomniała o:

- konieczności przesyłania deklaracji nowych członków kół do Zarządu OS SBP w celu podjęcia uchwały o przyjęciu danej osoby w poczet organizacji i odnotowanie tego faktu w Bazie Członków SBP; 
- konieczności zgłaszania zmian związanych z członkami, np.: zmiana nazwiska, przejścia do innego koła, śmierci członka, przyznanych nagród/odznaczeń/wyróżnień.

3. Przepływ informacji w kołach OS SBP

Przewodnicząca OS SBP - Małgorzata Bartosik - przypomina o konieczności przekazywania informacji mailowych przesyłanych przez ZG OS SBP do przewodniczących / członków zarządów kół do szeregowych członków danego koła. Informowanie o bieżących wydarzeniach na poziomie OS SBP i SBP / ofercie warsztatowej / itd. należy do obowiązków zarządów kół SBP.

4. Identyfikacja wizualna SBP

ZG OS SBP przypomina o konieczności wykorzystywania logo SBP w:

- korespondencji prowadzonej przez koła z instytucjami / organizacjami zewnętrznymi;
- w trakcie imprez organizowanych / współorganizowanych przez SBP.

Jeżeli SBP jest współorganizatorem imprezy / wydarzenia to należy pamiętać i przypilnować, aby informacja o tym została umieszczona w widocznym miejscu oraz zaakcentowana na wszystkich dystrybuowanych materiałach informacyjnych.

5. Budowanie więzi z OS / OZ SBP

ZG OS SBP prosi o zapraszanie przewodniczących zarządów Oddziału Szczecińskiego i Okręgu Zachodniopomorskiego na ważne spotkania / jubileusze w macierzystych bibliotekach członków kół OS SBP.

6. Składki członkowskie SBP

W związku z niejasnościami w sprawie zasad płacenia składek członkowskich SBP ZG OS SBP przypomina, że:

- niepłacenie składek oznacza skreślenie z listy członków SBP;
- urlop macierzyński / wychowawczy nie zwalnia z płacenia składek;
– zmiany w zasadach płacenia składek może wprowadzić tylko walny okręgowy zjazd delegatów (na ostatnim zjeździe walnym delegatów OZ SBP wprowadzono zmniejszoną składkę dla emerytów).

7. Obowiązuje nowy formularz deklaracji członkowskiej SBP

Dostępny na stronie SBP: www.sbp.pl/wstap_do_sbp

8. Rozliczenia finansowe kół OS SBP

Agata Michalska (Koło nr 1) - skarbnik OS SBP - zgłosiła uwagi w sprawie prowadzenia właściwej księgowości w kołach:

- składki członkowskie powinny być przysyłane na konto OS SBP;
- w przypadku organizowania kiermaszu na warunkach zbiórki publicznej, pieniądze w przeciągu miesiąca powinny trafić na konto OS SBP, które następnie opłaca faktury donacyjne lub przekazuje pieniądze donacyjne do dyspozycji danego koła;
- faktury związane z dzielnością koła muszą być wystawiane na OS SBP.

Dane do faktur:
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Szczeciński
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica
ul. Podgórna 15/16
70-205 Szczecin

NIP: 852-25-47-871

Bank: Credit Agricole
Numer konta: 73194010763062252200010000

6. Plany działań OS SBP na lata 2016-2017

6.1. Konkurs na gazetki SBP – 2016

Zarząd Główny SBP zamierza ogłosić konkurs na gazetki / tablice informacyjne kół SBP, prezentujące bieżące wydarzenia z życia kół. Szczegóły konkursu zostaną przekazane po jego ogłoszeniu.

Celem organizacji konkursu jest zainicjowanie tej formy działalności informacyjnej na poziomie kół i oddziałów SBP, która upublicznia i popularyzuje funkcjonowanie SBP.

6.2. Wojewódzki Dzień Bibliotekarza – 2016

Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP zdecydował, że WDB 2016 powinien zostać zorganizowany przez Oddział Szczeciński SBP (w latach ubiegłych święto bibliotekarzy organizował Oddział Koszaliński). Przewodnicząca OS SBP zaapelowała o zgłaszanie się kół, które miałby możliwość podjęcia wysiłku organizacyjnego WDB 2016. W trakcie spotkania padły dwie propozycje miejsc: wioska Wikingów w Wolinie i MBP w Gryficach. Już dzień po spotkaniu Koło OS SBP nr 6 w Gryficach po rozmowach z dyrekcją MBP Gryfice wstępnie potwierdziło chęć zorganizowania Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza 2016. Impreza odbyłaby się w Pałacu w Rybokartach. ZG OZ i ZG OS SBP będzie współuczestniczyć w pokryciu kosztów organizacji tego wydarzenia.

6.3. Obchody 100 Lecie SBP – 2017

• Kongres Bibliotekarzy Województwa Zachodniopomorskiego - Książnica Pomorska, 15 czerwca 2017 r. - trzy bloki tematyczne: ludzie SBP, działacze, liderzy, osobowości; rola SBP; działalność organizacji zawodowej wczoraj i dziś.

• Wydawnictwo jubileuszowe – monografia ukazująca działalność i historię kół SBP w woj. zachodniopomorskim. Redaktorem wydawnictwa będzie dr Agnieszka Borysowska (wiceprzewodnicząca ZG OS SBP), która wkrótce roześle wytyczne treściowe, techniczne i terminowe dotyczące jego zawartości.

• Wystawa ukazująca sylwetki działaczy SBP woj. zachodniopomorskiego

Apel do zarządów kół OS SBP o namysł nad materiałami tekstowymi / ikonograficznymi na kongres, do publikacji i na wystawę.

Krzysztof Marcinowski (dyrektor MBP Szczecin) i Lucjan Bąbolewski (dyrektor KP Szczecin) wystąpią do Urzędu Marszałkowskiego o środki finansowe na organizację kongresu.

7. Szkolenia

Marta Kostecka (Koło nr 3, ZG OS SBP) – prezentacja „Kanały komunikacyjno - informacyjne OS SBP”.


• Kanał informacyjny Oddziału Szczecińskiego SBP – Facebook:


Administrują przewodniczące kół OS SBP, po uprzednim zgłoszeniu takiej chęci do Marty Kosteckiej / marta.kostecka6@gmail.com .

• Kanał informacyjny Okręgu Zachodniopomorskiego SBP – blogspot:


Administrują: Marta Kostecka / marta.kostecka6@gmail.com i Marta Kurzyńska / m.kurzynska@muzeum.szczecin.pl. Informacje z materiałem ikonograficznym zostają umieszczone po ich przekazaniu administratorkom.

• Kanał informacyjny Okręgu Zachodniopomorskiego SBP – strona SBP:


Informacje dodaje KAŻDY SBP-owicz po zalogowaniu. Logowanie: kłódka w prawym górnym rogu strony SBP. Zmiany najlepiej zgłaszać telefonicznie: 22 608-28-25.

__________________________

Justyna Kowalska (Koło nr 1) – prezentacja „Archiwizacja dokumentów w kołach SBP”.

Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP powołał zespół ds. wdrożenia instrukcji archiwizacyjnej dokumentów w kołach SBP. Osobą wydelegowaną z ramienia OS SBP ds. archiwizacji jest Justyna Kowalska.

Instrukcja kancelaryjna jest nadal w fazie nanoszenia poprawek opracowywanych przez zespół w Zarządzie Głównym SBP. Gotowy dokument zostanie rozesłany do poszczególnych kół OS SBP.

Przedstawiona prezentacja przybliżała już przyjęte zasady archiwizacji dokumentów.

Uwaga: Koła mogą / powinny prosić instytucje macierzyste o użyczenie miejsca do przechowywania swojej archiwalnej dokumentacji w archiwach zakładowych. Przekazanie dokumentów do archiwum zakładowego powinna poprzedzić stosowna uchwała.










Zjazd Oddziału Szczecińskiego SBP – 2015.
Książnica Pomorska, 14.12.2015.
Oprac.: Marta Kurzyńska we współpracy z Małgorzatą Bartosik i Alicją Łojko.
Fot.: Marta Kostecka. 

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Zjazd Oddziału Szczecińskiego SBP / 14.12.2015, Książnica Pomorska, Sala Flukowskiego, godz. 11.


Zarząd OS SBP prosi o obowiązkowe przybycie przewodniczących i skarbników kół OS SBP (bądź jednej osoby upoważnionej do reprezentowania koła).

Porządek zebrania:
1. Sprawozdawczość w kołach za 2015 r.
2. Plany działalności na 2016 r.
3. Rozliczenie składek członkowskich za 2015 r. (formularz rozliczeniowy dotyczący finansów koła u sekretarza OS SBP).
4. Krótkie szkolenie z korzystania z kanałów informacyjnych SBP.
5. Archiwizacja dokumentacji w kołach.
6. Dyskusja.


Termin: 14 grudnia 2015 (poniedziałek).
Miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie, Sala Flukowskiego, godz. 11.

piątek, 13 listopada 2015

Wykład prof. Andrzeja Mencwela "Mówić, czytać, klikać? Rewolucja komunikacyjna i jej następstwa".

16 listopada  2015 r. (poniedziałek), godz. 17.00.
Książnica Pomorska w Szczecinie, sala im. prof. Henryka Markiewicza.
 
Okręg Zachodniopomorski Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza  na wykład prof. Andrzeja Mencwela (Uniwersytet Warszawski) "Mówić, czytać, klikać?  Rewolucja komunikacyjna i jej następstwa".




W związku z zakupem biblioteki i archiwum prof. Henryka Markiewicza (1922-2013) - wybitnego polskiego literaturoznawcy, krytyka literackiego, edytora i bibliofila - Książnica Pomorska we współpracy z Okręgiem Zachodniopomorskim SBP podjęły wiele działań promujących pozyskane zbiory  i wprowadzających je do obiegu naukowego: sympozja, publikacje, wystawy. W 1. rocznicę śmierci prof. Henryka Markiewicza  otwarto w Książnicy Pomorskiej Salę im. prof. Henryka Markiewicza, w której odbywają się spotkania literackie, promocje książek, spotkania edukacyjne.

Andrzej Mencwel (ur. 1940) – polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, związany z Uniwersytetem Warszawskim oraz Akademią Teatralną w Warszawie. Autor i współautor licznych publikacji, książek,  podręczników, scenariusza filmu fabularnego Sceny dziecięce z życia prowincji.

Organizatorami cyklu są:

Książnica Pomorska im S. Staszica w Szczecinie
Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Zachodniopomorski
Polskie Towarzystwo Autobiograficzne

Wykład prof. Andrzeja Mencwela:
Mówić, czytać, klikać? Rewolucja komunikacyjna i jej następstwa".

16 listopada  2015 r. (poniedziałek), godz. 17.00.
 Książnica Pomorska w Szczecinie, sala im. prof. Henryka Markiewicza.

Oprac.: materiały promocyjne KP.

poniedziałek, 9 listopada 2015

Ogólnopolska konferencja „Łączenie bibliotek - skutki społeczno-kulturalne”, 4-5.11.2015, Książnica Pomorska w Szczecinie - RELACJA

W dniach 4-5 listopada 2015 w Książnicy Pomorskiej odbyła się ogólnopolska konferencja „Łączenie bibliotek. Skutki społeczno-kulturalne”, poświęcona zagadnieniom łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury po nowelizacji ustawy o bibliotekach: ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 207, poz. 1230); ustawa z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (tekst jedn. Dz.U. z 11 czerwca 2012 r. poz. 642).

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anna Duńczyk-Szulc / Zastępca Dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa w MKIDN odpowiedzialna m.in. za mecenat państwa w zakresie działalności domów i ośrodków kultury oraz bibliotek publicznych; Elżbieta Stefańczyk / Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; Jacek Królikowski / Wiceprezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; Jacek Wojnarowski / Dyrektor Programu Społeczeństwa Cyfrowego w Instytucie Spraw Publicznych; Jan Krajewski / Prezes Polskiego Związku Bibliotek wydającego opinię w sprawie połączenia biblioteki z instytucją kultury niebędącą biblioteką; dr Barbara Budyńska / Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej; oraz dyrektorzy bibliotek wojewódzkich, wydających opinię sprawie uchwały / propozycji połączenia.




Na konferencji prezentowano / omawiano:
  • aspekty prawne łączenia i rozłączania bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury;
  • statystyki połączeń w latach 2012-2014 na poziomie ogólnopolskim i poszczególnych województw (dolonośląskie, lubelskie, lubuskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie,  zachodniopomorskie);
  • wnioski z wizytacji w bibliotekach połączonych przeprowadzonych przez: Departament Mecenatu Państwa w MKIDN, Polski Związek Bibliotek, Instytut Książki i Czytelnictwa BN oraz biblioteki wojewódzkie (woj.: dolonośląskie, lubelskie, lubuskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie,  zachodniopomorskie);
  • doświadczenia dyrektorów bibliotek wojewódzkich wydających opinię w sprawie uchwały / propozycji połączenia bibliotek w zakresie: jakości argumentacji władz samorządowych wnioskujących połączenie, aktywności / sytuacji bibliotek przed połączeniem, narzędzi monitorowania sytuacji bibliotek połączonych (prezentacja ankiet ewaluacyjnych opracowanych przez WiMBP w Katowicach, Lublinie, Olsztynie);   
  • doświadczenia bibliotek połączonych z innymi instytucjami kultury: Biały Bór (woj. zachodniopomorskie), Ostróda (woj. warmińsko-mazurskie), Sianów (woj. zachodniopomorskie); 
  • rolę bibliotek wojewódzkich i powiatowych w monitorowaniu sytuacji bibliotek przed i po połączeniu;
  • aspekty pozytywne połączeń: zwiększenie aktywności biblioteki, poprawa wizerunku biblioteki i bibliotekarzy, polepszenie bazy lokalowej i sprzętowej;
  • aspekty negatywne połączeń: nadmierne zaangażowanie bibliotekarzy w sprawy pozabiblioteczne, pozbawienie bibliotek autonomiczności, iluzoryczność oszczędności finansowej i organizacyjnej;
  • negatywne aspekty zależność bibliotek / instytucji kultury od władzy samorządowej. 

Ogólnopolskie statystyki łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury w  latach 2012-2014:

- najwięcej połączeń:  woj. lubelskie (w WiMBP w Lublinie powołano Komisję ds. Łączenia Bibliotek);
- najmniej połączeń:  woj. lubuskie (na terenie województwa funkcjonują dwie biblioteki wojewódzkie - WiMBP w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze – dzielące się opieką  instrukcyjno-metodyczną według wcześniejszego podziału administracyjnego na bieżąco monitorujące i pobudzające rozwój bibliotek).

Województwo zachodniopomorskie – statystyka połączeń, stan w 2014 r.:

Liczba bibliotek publicznych / l. bibliotek z filiami: 
125 / 376 
Liczba bibliotek publicznych połączonych z instytucjami kultury / l. bibliotek z filiami: 
24 / 65
Liczba bibliotek publicznych połączonych z innymi instytucjami / l. bibliotek z filiami: 
21 / 29
Liczba bibliotek publicznych  - samodzielnych instytucji kultury / l. bibliotek z filiami: 
77 / 277
Liczba bibliotek publicznych nie będących  instytucjami kultury / l. bibliotek z filiami: 
3 / 5

Planowana jest publikacja materiałów konferencyjnych w serii monograficznej Bibliotekarza Zachodniopomorskiego (2016 r.). Po uzyskaniu zgód autorskich uczestnicy konferencji będą mieli możliwość otrzymania prezentacji towarzyszących wystąpieniom: Dział Instrukcyjno-Metodyczny KP / kierownik - Monika Kwaśniak / m.kwasniak@ksiaznica.szczecin.pl.

Konferencja dofinansowana z środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015. Odbywała się pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Konferencja: „Łączenie bibliotek - skutki społeczno-kulturalne”. 
Książnica Pomorska w Szczecinie, 4-5.11.2015.

Oprac.: Marta Kurzyńska.
Fot.: Jan Surudo.

Warsztaty z cyfrowych wypożyczeń Biblioteki Narodowej - ACADEMICA / KP, 29 października 2015 - RELACJA

29.10.2015 w Książnicy Pomorskiej odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy woj. zachodniopomorskiego prezentujące możliwości systemu cyfrowych wypożyczeń Biblioteki Narodowej - ACADEMICA. Prowadzone były przez Katarzynę Śląską - wicedyrektorkę BN oraz Dorotę Fortunę - Oddział Wypożyczania Krajowego i Zagranicznego BN.W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele bibliotek miejskich z Białogardu, Choszczna, Goleniowa, Gryfina, Łobza, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Koszalina, Szczecina; bibliotek uczelnianych Koszalina (Politechnika) i Szczecina (US, ZUT, AM); biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz bibliotekarze Książnicy Pomorskiej.

W trakcie spotkania zaprezentowano genezę powstania ACADEMICi, jej obecne, a także rozwijane i planowane funkcjonalności oraz podjęte kroki popularyzacji tej nowej formy wypożyczalni międzybibliotecznej. W części warsztatowej prelegentki zapoznały uczestników z dostępnymi interfejsami ACADEMICi. 

W woj. zachodniopomorskim na razie jedynie Książnica Pomorska zdecydowała się na wprowadzanie ACADEMICi. W trakcie spotkania ze strony organizatorki warsztatu - Lilii Marcinkiewicz (Bibliotekarz Systemowy KP, koordynatorka Zachodniopomorskiego Systemu Informacji Regionalnej i Naukowej) – padła propozycja, by ACADEMICA stał się częścią Centralnego Katalogu Rozproszonych Zasobów Bibliotek Szczecina i Regionu - RoK@Bi / RoK@Sz, która został pozytywnie przez prelegentki. Przyczyniłoby się to do upowszechnienia tej formy wypożyczeń międzybibliotecznych w naszym województwie. Istnieje możliwości ponownego zorganizowania warsztatu prezentującego ACADEMICę dla bibliotek zainteresowanych jej wdrożeniem. 

Zgłoszenia: l.marcinkiewicz@ksiaznica.szczecin.pl , tel. 91 48 19 122.


_________________________________

ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Biblioteki Narodowej

Uruchomiona w październiku 2014 ACADEMICA jest wypożyczalnią dokumentów w postaci cyfrowej zapewniającą dostęp do pełnotekstowych publikacji naukowych (w tym artykułów z czasopism) oraz zbiorów specjalnych znajdujących się w zasobach Biblioteki Narodowej na zasadzie wypożyczenia międzybibliotecznego.

ZASÓB

Obecnie udostępniono w niej 1 165 981 dokumentów chronionych i nie chronionych prawem autorskim lub licencjonowanych. Nad stałym wzrostem liczby udostępnianych dokumentów pracuje 60-cio osobowy zespół techniczny zajmujący się pracami digitalizacyjnymi. 

Skanowane zbiory stanowią zasób Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ACADEMICi mogą wskazać publikacje / dokumenty, które jeszcze nie zostały udostępnione (zakładka: SUGESTIA). Realizacja wskazania dokumentu do digitalizacji następuje po tygodniu od zgłoszenia. Zasób ACADEMICi przeszukiwany jest pełnotekstowo w odmianie fleksyjnej frazy wpisywanej do wyszukiwarki.

INTERFEJSY

Dla użytkowników:

1. katalog wypożyczalni – dostępny on-line z dowolnego komputera bez logowania, z możliwością przeglądania dokumentów nie chronionych prawem autorskim;

2. katalog wypożyczalni / rezerwacje - dostępny on-line z dowolnego komputera po zalogowaniu, umożliwiający rezerwację dokumentów chronionych prawem autorskim, wybranych przez użytkownika do cyfrowego wypożyczenia oraz przeglądanie dokumentów nie chronionych prawem autorskim;

3. terminal wypożyczalni / wypożyczenie międzybiblioteczne – dostępny jedynie na specjalnym terminalu wypożyczalni on-line w danej bibliotece po zalogowaniu przez użytkownika, umożliwiający przeglądanie zarezerwowanych dokumentów chronionych prawem autorskim, a także dokumentów nie chronionych prawem autorskim oraz korzystanie z notatnika.

Dla administratorów poszczególnych terminali wypożyczalni: 

1. panel bibliotekarza - dostępny dla administratorów poszczególnych terminali wypożyczalni on-line z każdego komputera po zalogowaniu.

UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW

Cyfrowe wypożyczenie dokumentu BN chronionego prawem autorskim, dokonywane na zasadzie wypożyczenia międzybibliotecznego (w tym samym czasie z wypożyczonego dokumentu w wersji cyfrowej może korzystać tylko jedna osoba; użytkownik w jednym czasie można korzystać z 5 dokumentów, które należy wcześniej zarezerwować), realizowane 
jest na specjalnym terminalu zlokalizowanym w bibliotece, która przystąpiła do współpracy z ACADEMICą. 

Terminale ACADEMICi występują w dwóch wersjach: 

1. „stały” - komputer biblioteczny z darmowym oprogramowaniem BN przeznaczony tylko do korzystania z ACADEMICi;

2. „life” - darmowe oprogramowanie BN na pendrivie instalowane na komputerze bibliotecznym, tylko na czas korzystania z wypożyczenia w ramach ACADEMICi. 

WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO ACADEMICI

• wypełnienie deklaracji;

• zapewnienie komputera o wskazanych parametrach technicznych.

Więcej szczegółów TU: www.academica.edu.pl/about/for_libraries

Pytania można kierować do Doroty Fortuny przez formularz kontaktowy: www.academica.edu.pl/contact

czwartek, 5 listopada 2015

Notatka z zebrania Zarządu Oddziału Szczecińskiego

Dnia 5 listopada 2015 roku odbyło się zebranie Zarządu Oddziału Szczecińskiego SBP, na którym dyskutowano, co następuje:
  1. W sierpniu roku 2017, we Wrocławiu, odbędzie się zjazd IFLA - międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia bibliotekarskie, w tym SBP.
  2. W roku 2017 przypada 100-lecia istnienia SBP. W związku z tym planowany jest Kongres Bibliotek Pomorza Zachodniego (wstępna data: 15.06.2017), do udziału w którym zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich typów bibliotek (publicznych, naukowych, szkolnych, pedagogicznych, specjalistycznych) z Województwa Zachodniopomorskiego. Kongresowi będzie towarzyszyła monografia o zasłużonych działaczach SBP w regionie oraz historii wszystkich kół Okręgu Zachodniopomorskiego. Koła są zobligowane przygotować tekst na temat swojej historii do 30 września 2016 roku.
  3. Również w związku ze zjazdem IFLA i jubileuszem, Zarząd Główny rozważa przesunięcie terminu kolejnych wyborów do zarządów kół, oddziałów, okręgów i ZG SBP. Czekamy na ostateczne decyzje w tej sprawie. 
  4. 14 grudnia 2015 roku w Książnicy Pomorskiej w sali Flukowskiego odbędzie się zjazd przedstawicieli wszystkich kół Oddziału Szczecińskiego. Zapraszamy przedstawicieli - przewodniczących, skarbników lub inne osoby upoważnione do dokonania rozliczenia rocznego koła. W programie przewidujemy rozliczenie finansowe, krótkie szkolenie oraz drobny poczęstunek. Szczegółowy plan i zaproszenie zostaną rozesłane osobno.
  5. Okręg Zachodniopomorski przystępuje do prac związanych z archiwizacją dokumentacji Okręgu.
  6. Zostanie opracowany i rozesłany do kół uproszczony schemat sprawozdania rocznego dla przewodniczących.
  7. Padła propozycja, by z okazji Tygodnia Bibliotek wydać jednodniówkę. Temat został przekazany do dyskusji podczas spotkania zarządu Okręgu.
  8. Oddział podejmie działania mające na celu usprawnienie przepływu informacji w strukturach SBP. Ulepszymy bazę kontaktową, przeprowadzimy krótkie szkolenie na ten temat i podejmiemy inne niezbędne działania, by informacje płynnie spływały po strukturach Stowarzyszenia do wszystkich jego Członków.
  9. Na wiosnę chcemy zorganizować spotkanie z coachem dla zarządów Kół i Oddziału.
  10. Przypominamy o regularnym śledzeniu strony internetowe Okręgu: http://sbpoz.blogspot.com/ oraz facebookowego profilu Oddziału: https://www.facebook.com/OSSBP/ 

wtorek, 13 października 2015

"Organizmy pionierskie. Życie kulturalne pierwszych lat polskiego Szczecina" - oprowadzanie kuratorskie

Koło nr 9 0S SBP zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie: "Organizmy pionierskie. Życie kulturalne pierwszych lat polskiego Szczecina".

20 października 2015 (wtorek), MNS Wały Chrobrego 3, godz. 14.
Kurator: dr Szymon Piotr Kubiak.
Nie prowadzimy zapisów. Spotykamy się na miejscu. Wejście jest bezpłatne.

Marta Kurzyńska
Zarząd Oddziału Szczecińskiego SBP
Koło nr 9 OS SBP

wtorek, 6 października 2015

110-lecie biblioteki publicznej w Szczecinie. Od Stadtbibliothek do Książnicy Pomorskiej 1905-2015

5 października 2015 w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyła się uroczystość z okazji 110-lecia biblioteki publicznej w Szczecinie - Od Stadtbibliothek do Książnicy Pomorskiej 1905-2015.

Gratulacje i upominki z okazji jubileuszu wręczyli: 

• przedstawiciele władz, w tym - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz, Wojewoda Zachodniopomorski - Mark Tałasiewicz, senator RP - Norbert Obrycki, w imieniu prezydenta Szczecina - Piotra Krzystka - przedstawicielka Wydziału Kultury Urzędu Miasta);

• przedstawiciele zachodniopomorskich bibliotek, w tym członkowie Zachodniopomorskiego Porozumienia Bibliotek oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP (Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie / Koło nr 3 OS SBP – Krzysztof Marcinowski, Biblioteki Uniwersytetu Szczecińskiego / Koło nr 2 OS SBP - Mirosława Różycka, Biblioteki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego / Koło nr 2 OS SBP - Anna Grzelak-Rozenberg, Książnicy Stargardzkiej / Koło nr 13 OS SBP - Krzysztof Kopacki, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kołobrzegu / Koło nr 4 Oddz. Koszaliński SBP – Halina Filip, Biblioteki Publicznej w Gryfinie / Koło nr 7 OS SBP - Sylwia Mencel, Biblioteki Publicznej w Chojnie / Koło nr 4 OS SBP - Teresa Błońska) oraz Koła nr 1 Oddziału Szczecińskiego SBP - Sylwia Matejek.

Wśród podarunków wręczonych z okazji jubileuszu na ręce dyrektora KP – Lucjana Bąbolewskiego - znalazł się batik Zofii Stryjeńskiej „Góralski” z cyklu Tańce Polskie (1927) ufundowany przez Koło nr 1 Oddziału Szczecińskiego SBP.

Uroczystość stała się okazją uhonorowania zasłużonych bibliotekarzy Książnicy, w tym członków SBP:

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał:

Lucjan Bąbolewski (Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie / Koło nr 1 OS SBP, członek Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP).

Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały:

1. Jolanta Doroszkiewicz (Kierownik Działu Reprografii i Konserwacji Zbiorów KP / Koło nr 1 OS SBP);
2. Małgorzata Skrzypczak-Słowińska (Kierownik Czytelni Czasopism Działu Udostępniania Zbiorów KP / Koło nr 1 OS SBP).

Srebrną odznakę honorową Gryf Zachodniopomorski, przyznany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymał:

Janusz Glapa (Informacja Gospodarczo-Prawna Działu Informacji i Promocji KP / Koło nr 1 OS SBP).

Jubileuszowi towarzyszyło nadanie dwóm salom Czytelni Pomorzoznawczej Książnicy Pomorskiej imion znamienitych dyrektorów tej instytucji - Erwina Ackerknechta (dyrektor Stadtbibliothek w latach 1907-1933, 1939-1945) i Stanisława Badonia (dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w latach 1956-1974, przewodniczący ZG SBP w latach 1969-1972). Ich sylwetki przybliżyły prezentacje przygotowane przez Barbarę Sztark i Cecylię Judek.

W trakcie uroczystości Jubilatka wręczyła swoje najwyższe honorowe wyróżnienie przyznawane od 1977 r. - Złoty Exlibris - Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, która w maju tego roku obchodziła dwudziestolecie istnienia.












Program obchodów w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie: 

5 października 2015 r., godz. 12:00, Sala im. Zbigniewa Herberta - uroczystość jubileuszowa połączona z nadaniem imion Erwina Ackerknechta i Stanisława Badonia salom Czytelni Pomorzoznawczej.

9 października 2015 r., godz. 12:00, Sala pod Piramidą - wystawa jubileuszowa - Od Stadtbibliothek do Książnicy Pomorskiej 1905-2015.

Oprac. Marta Kurzyńska.
Fot.: Jan Surudo.

wtorek, 15 września 2015

Jubileusz 70-lecia powojennej działalności szczecińskich instytucji nauki i kultury - Archiwum Państwowe, Książnica Pomorska, Muzeum Narodowe / Odznaczenia dla członków Oddziału Szczecińskiego

Jubileusz 70-lecia powojennej działalności szczecińskich instytucji nauki i  kultury - Archiwum Państwowego, Książnicy Pomorskiej i Muzeum Narodowego / Odznaczenia dla członków Oddziału Szczecińskiego SBP.

11 września 2015 r. jubileusz 70-lecia powojennej działalności obchodziły trzy szczecińskie instytucje nauki i  kultury: Archiwum Państwowe, Książnica Pomorska i Muzeum Narodowe.

W ramach całodniowych obchodów odbyła się m.in. konferencja naukowo-wspomnieniowa: „Archiwum Państwowe - Książnica Pomorska - Muzeum Narodowe w przestrzeni społecznej Pomorza Zachodniego w latach 1945–2015”, na której Lucjan Bąbolewski (Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie) omawiał rozwój bibliotekarstwa publicznego na Pomorzu Zachodnim, a Bożena Winiarska (Wicedyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie) prezentowała początki polskiego bibliotekarstwa publicznego na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1950. W części wspomnieniowej emerytowani pracownicy Książnicy Pomorskiej - Leokadia Zwilnian-Grabowska i dr Władysław Michnal, emerytowane bibliotekarki z Muzeum Narodowego w Szczecinie – Maria Danuta Wołągiewicz i Ludmiła Zajdel-Szczyrska oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie - Krzysztof Marcinowski - przytaczali anegdoty z początków swojej pracy w macierzystych instytucjach.

Zwieńczeniem obchodów było uhonorowanie odznaczeniami resortowymi i wojewódzkimi zasłużonych pracowników jubileuszowych instytucji. Wśród nich znalazły się również osoby działające w Oddziale Szczecińskim SBP. Odznaczenia wręczali: w imieniu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego radna Joanna Żurowska oraz dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Dopełnieniem wydarzenia był wernisaż wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie „Organizmy pionierskie. Życie kulturalne pierwszych lat polskiego Szczecina” (kurator: Szymon Piotr Kubiak).












Uhonorowani członkowie Oddziału Szczecińskiego SBP

Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymały:
1. Małgorzata Bartosik (Kierownik Sekcji Dokumentów Życia Społecznego i Kartografii Działu Zbiorów Specjalnych KP, Uniwersytet Szczeciński / Koło nr 1 OS SBP, przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP, sekretarz ZG Okręgu Zachodniopomorskiego SBP).
2. Jolanta Doroszkiewicz (Kierownik Działu Reprografii i Konserwacji Zbiorów KP /  Koło nr 1 OS SBP)
3. Alicja Łojko (Sekcja Starych Druków Działu Zbiorów Specjalnych KP / Koło nr 1 OS SBP, sekretarz Oddziału Szczecińskiego SBP / sekretarz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – O. Szczecin).
4. Lilia Marcinkiewicz (Kierownik Działu Informatyki KP, Kierownik projektu Zachodniopomorskiego Systemu Informacji Region@lnej i N@ukowej /  Koło nr 1 OS SBP).
5. Małgorzata Skrzypczak-Słowińska (Kierownik Czytelni Czasopism Działu Udostępniania Zbiorów KP / Koło nr 1 OS SBP).
6. Barbara Strączek (Czytelnia Młodzieżowa Działu Udostępniania Zbiorów KP / Koło nr 1 OS SBP).

Srebrne odznaki honorowe Gryf Zachodniopomorski, przyznane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymali:

Dr Agnieszka Borysowska (Bibliotekarz Dyplomowany / Sekcja Rękopisów Działu Zbiorów Specjalnych KP, Uniwersytet Szczeciński / Koło nr 1 OS SBP, wiceprzewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP).
Janusz Glapa (Informacja Gospodarczo-Prawna Działu Informacji i Promocji KP / Koło nr 1 OS SBP).
Maria Jolanta Liskowacka (Kierownik Działu Zbiorów Specjalnych KP / Koło nr 1 OS SBP).

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Książnicy Pomorskiej srebrną odznakę honorową Gryf Zachodniopomorski, przyznaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymała:

Elżbieta Kamińska (Kierownik Działu Udostępniania Zbiorów KP/ Koło nr 1 OS SBP).

Na wniosek Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich srebrną odznakę honorową Gryf Zachodniopomorski, przyznaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego otrzymał:

Krzysztof Marcinowski (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie / Koło nr 3 OS SBP, wiceprzewodniczący ZG Okręgu Zachodniopomorskiego SBP,  członek ZG SBP).

11 września 2015 r.
Jubileusz 70-lecia powojennej działalności szczecińskich instytucji nauki i  kultury - Archiwum Państwowego, Książnicy Pomorskiej i Muzeum Narodowego.

Program:
Konferencja naukowo-wspomnieniowa: „Archiwum Państwowe - Książnica Pomorska - Muzeum Narodowe w przestrzeni społecznej Pomorza Zachodniego w latach 1945–2015”.
Wystawy: APS - „Skarby szczecińskiego archiwum”; KP - „Powojenny Szczecin. Dokumenty, fotografie, wydawnictwa ze zbiorów Małgorzaty i Piotra Zarembów i Archiwum Sekcji Rękopisów KP”; MNS - „Organizmy pionierskie. Życie kulturalne pierwszych lat polskiego Szczecina”.
Uroczystość wręczenia odznaczeń zasłużonym pracownikom APS, KP, MNS.

Miejsca: Archiwum Państwowe w Szczecinie, ul. Św. Wojciecha 13 / Książnica Pomorska w Szczecinie, ul. Podgórna 15-16 / Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.

Relacje:

Oprac.: Marta Kurzyńska.
Fot.: Jan Surudo.


poniedziałek, 13 lipca 2015

Ogólnopolska konferencja „Łączenie bibliotek. Skutki społeczno-kulturalne”, 4-5 listopada 2015 r., Szczecin

W dniach 4-5 listopada 2015 r. w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbędzie się ogólnopolska konferencja „Łączenie bibliotek. Skutki społeczno-kulturalne”, poświęcona zagadnieniom łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami kultury. Planowana jest ocena dotychczasowych działań w świetle znowelizowanej ustawy o bibliotekach oraz zapoznanie się ze skalą i skutkami łączenia bibliotek dla popularyzacji czytelnictwa oraz funkcjonowania sieci bibliotek.

Prelegentami i uczestnikami, obok przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Krajowej Rady Bibliotecznej i Związku Bibliotek Polskich, będą też dyrektorzy bibliotek oraz instruktorzy, na co dzień wspierający funkcjonowanie sieci bibliotek publicznych i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.

Konferencja jest objęta patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Tydzień Bibliotek 2015 w Policach

SPRAWOZDANIE KOŁA NR 11 W POLICACH  Z  XII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2015 R. POD HASŁEM „ WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”.
                                                                                         
XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2015 pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, ogłoszony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotek Polskich w Warszawie, rozpoczął się w naszym regionie już 4 maja.
Natomiast inauguracja TB  odbyła się 7 maja w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we współpracy z Zarządem Zachodniopomorskiego Okręgu SBP.
Zarząd Koła we współpracy z Biblioteką macierzystą  przygotował program obchodów TB dla policzan, którzy wybrali bibliotekę,  aby uczestniczyć w spotkaniach i poznać się z ciekawymi osobami, pasjonatami, twórcami,  zamieszkującymi w naszym regionie.
                                             
BUDYNEK GŁÓWNY BIBLIOTEKI
WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA
                                                      
8 MAJA 2015 r.(PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ GRA MIEJSKA W POLICACH dla grup młodzieży polskiej i niemieckiej z ZS. w Policach i z DPG. w Löcknitz.
Wypożyczalnia Główna zamieniła się w jeden z punktów gry miejskiej „Śladami E. Lubinusa” – średniowiecznego kartografa, matematyka, twórcy Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. Młodzież licealna z Polic i Niemiec wykonywała zadania, mające na celu przybliżenie sylwetki E. Lubinusa. W grze wzięło udział 30 uczniów.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna.
Organizator: Drewniak Tomasz – ZS w Policach we współpracy z biblioteką.
Pomoc w realizacji w bibliotece: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Elżbieta Kacprzak.

11- 14 MAJA 2015 r. GODZ. 10.00
ODBYŁO SIĘ „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM” dla dzieci z 5 grup przedszkolnych i klas 0-3.
Celem turnieju jest popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Dzieci na różnych poziomach wiekowych rozwiązywały zadania i quizy związane z bajkami. W działach biblioteki przygotowane były poszczególne stanowiska z zadaniami do rozwiązania.
Wypożyczalnia włączyła się w przeprowadzenie biblioturnieju. Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkola brały udział w zagadkach związanych z baśnią „Czerwony Kapturek”. Wzięło w nim udział 84 dzieci.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna „Czerwony Kapturek”.
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis.                                                
                                         
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.

Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko, Elżbieta Kacprzak.
                                           
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ  AKCJA UWALNIANIA KSIĄŻEK „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”- kontynuacja.
Wypożyczalnia Gł. włączyła się do akcji pomagając w wyborze książek.

Miejsce: Filia Nova, ul. Bankowa 5b/u9
Koordynator: Maria Chmielewska-FNova
Pomoc w wyborze książek: Anna Michałowska i Elżbieta Lis.

15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 18.00          
ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ OBRAZÓW JANUSZA WOŁOSZYNA „ MAŁE FORMY GRAFICZNO-MALARSKIE.”
W Galerii Literackiej odbył się wernisaż prac Janusza Wołoszyna „Małe formy malarsko-graficzne”. Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć obrazy i podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.
W wernisażu uczestniczyły 22 osoby.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna - Galeria Literacka
Organizacja: Anna Michałowska i Elżbieta Lis we współpracy z autorem obrazów.

Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Wypożyczalni Głównej udział wzięło 136 osób.
                                                 
DZIAŁ REGIONALNY
                                       
4 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 8.00
Zarząd Koła nr 11 SBP we współpracy z Biblioteką macierzystą zorganizował 4 maja 2015 r. w Dziale Regionalnym, VI Spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy z bibliotek szkolnych, publicznych z terenu gminy i powiatu polickiego. Spotkanie w formie szkolenia nt. „Edukacja informacyjna i medialna. Nowe technologie edukacyjne”, poprowadziła pani Marta Kostecka, bibliotekarka pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, a także członkini Koła nr 3 przy MBP w Szczecinie, członkini Zarządu Oddziału Szczecińskiego SBP, członkini Komisji Edukacji informacyjnej oraz redaktorka serwisu informacyjnego Zarządu Okręgu SBP w Szczecinie. Celem spotkania-szkolenia było podniesienie prestiżu zawodowego bibliotekarzy, kontynuacja współpracy bibliotek, kół SBP, integracja, promocja oraz włączenie się bibliotek szkolnych w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek 2015 pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. Pani Marta zaprezentowała uczestniczkom szkolenia nowinki ze świata technologii informacyjnej i medialnej, którymi współczesny bibliotekarz może się posługiwać w swojej pracy, posiadając odpowiednie narzędzia. Sposoby i możliwości ich wykorzystania w celach informacyjnych i edukacyjnych, jako najnowocześniejszą formę pracy z czytelnikiem. Spotkanie-szkolenie zakończyło się ciekawymi rozmowami przy kawie. W szkoleniu uczestniczyło 18 bibliotekarzy.
Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Martą Kostecką, bibliotekarzem i nauczycielami –bibliotekarzami ze szkół w Policach i powiecie polickim.

8 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 11.00
 „JAK TO BYŁO W ŚREDNIOWIECZU” - ODBYŁO SIĘ  SPOTKANIE  Z „ALBA CRUX” GRUPĄ ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO Z POLIC .
Pani Katarzyna Listowska-Goryczyca, reprezentująca Grupę Odtwórstwa Historycznego „Alba Crux” z Polic, spotkała się z  młodzieżą gimnazjalną. „Alba Crux” działa od 2008 roku i składa się z ośmiu członków, którzy są w różnym wieku i różnych zawodów, mających wspólne pasje. A są nimi odtwórstwo historyczne w szczególności 13. wieku , i nie tylko.
Podczas spotkania pani Katarzyna zabrała młodzież w czasy późnego średniowiecza, czasy prostego życia bez komórek i komputerów, ale jakże ciekawego. Gdzie pozycja człowieka i tego co posiadał - kultury materialnej zależała od warstwy społecznej, w której żył. Gdzie rycerstwo, później stanu szlacheckiego, przestrzegało kodeksu, jak i gdzie mieszkano, jakie było rzemiosło, czego się uczono, jak, i co jadano,  i wiele innych istotnych spraw z życia w tych czasach, które stały się dla tej Grupy inspiracją do odtwarzania w miarę wiarygodnie.
Ekspozycja i prezentacja wiernie odtworzonej odzieży, przedmiotów, narzędzi i broni z tego
okresu, przybliżyła namacalnie ten czas. Dopełnieniem była prezentacja filmów o walkach przygotowujących do udziału w turniejach rycerskich, rekonstrukcjach bitew, które są organizowane w Polsce (i nie tylko), a w niektórych brali udział. Młodzież z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwała się tym opowieściom, ale także zadawała wiele pytań, oglądali i przymierzali niektóre eksponaty, biorąc czynny udział w spotkaniu.
Uczestnikami spotkania była młodzież z Gim. Nr 2 w Policach z opiekunami oraz zainteresowani użytkownicy- 33 osoby.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Katarzyną Listowską-Gorczyca z Alba Crux.
           
9 MAJA 2015 r. (SOBOTA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W POLICACH DLA BIBLIOTEKARZY W RAMACH POWIATOWEGO DNIA BIBLIOTEKARZA.
Dzień Bibliotekarza jest obchodzony corocznie 8 maja. Zarząd Koła nr 11 SBP w Policach zorganizował we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” w Policach,  wycieczkę do Muzeum Historycznego i Fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach.
Wycieczka została zorganizowana 9 maja dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych z gminy i powiatu polickiego.
Pan Wojciech Bujnowski, Dyrektor Muzeum Historycznego w Policach, był naszym przewodnikiem, który omawiając, oprowadził bibliotekarzy po siedzibie stowarzyszenia, muzeum i ścieżce dydaktyczno-turystycznej, która wiodła na teren starej fabryki benzyny syntetycznej.
Bibliotekarze mieli możliwość poznać bliżej prawdziwą historię regionu Polic z okresu II wojny światowej, propagandową historię ówcześnie pracujących ludzi w fabryce benzyny syntetycznej-miejsca strategicznego w tamtych czasach, miejsca pracy przymusowej, obozów karnych-śmierci, nie tylko dla Polaków. Dokumenty, mapy, przedmioty codziennego użytku, listy, broń, części samolotu, pociski, granaty, schrony, zdjęcia itp. oraz wielki ok. 400 ha obszar, na którym znajdują się ruiny po starej fabryce– to dowody przeszłości bardzo przykrej, ale prawdziwej.
Bibliotekarze mieli możliwość poznać bliżej ludzi pracujących w stowarzyszeniu, którzy z wielką pasją, mający bogatą wiedzę, eksplorują, poszukują, gromadzą, opracowują, przechowują, eksponują i upowszechniają znaleziska w każdej postaci z tego regionu. W wycieczce uczestniczyło 11 osób.

Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Wiolettą Kołodziejczyk - Dyrektor Biblioteki i Wojciechem Bujnowskim - Dyrektor Muzeum Historycznego w SPZP „SKARB” w Policach.

11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 9.20
ODBYŁA SIĘ PRÓBA PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO „KOPCIUSZEK” DZIECI Z PP. Z TANOWA - 14 OS.

Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.

11, 13 i 14  MAJA 2015 r.
ODBYŁ SIĘ „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM”dla dzieci.
z klasy 3b ze SP. nr 1 w Policach, uczestniczyło 16 os.
z klasy 2c z SP. 3 w Policach, uczestniczyło 23 os.
z klasy 2a z SP. 1 w Policach, uczestniczyło 20 os.
Celem turnieju była popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Uczestnicy odwiedzali bajkowe stanowiska, które były przygotowane w różnych działach naszej biblioteki, rozwiązywali quizy, zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych.
Miejsce: W Dziale Regionalnym „Kopciuszek”  przygotował bajkowy quiz i poszukiwanie właścicielki zagubionego pantofelka.

Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak-DR.

12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 10.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE „AUTORZY DZIECIOM” W RAMACH KAMPANII FUNDACJI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. BAŚŃ „MŁYN PROCHOWY” LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO, CZYTAŁ MIROSŁAW WACEWICZ.
Mirosław Wacewicz jest szczecińskim legendziarzem, który napisał Baśń „Młyn Prochowym” jest to cz. 1 z cyklu Legendy Pomorza Zachodniego. Przygotowuje również dalsze części a jedną z nich ma być legenda o Policach. Takie ciekawe informacje, związane z pisaniem w trakcie spotkania mieli możliwość usłyszeć uczniowie klasy 4 a ze SP. nr 1 w Policach. Głośne czytanie niesie za sobą wiele wartości, które wpływają na dzieci, na ich język, wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy. A czytane książki przez samych twórców są bezpośrednią rozmową z czytelnikiem.  Autor  zapytał uczniów o znaczenie słowa „legenda”, padały różne odpowiedzi, i dopowiedział, że w przekładzie z języka łacińskiego, oznacza „to co powinno być przeczytane”. A zatem czytając uczniom fragmenty swojej baśni, dopowiadał ciekawostki z dziejów Puszczy Bukowej, których w trakcie pisania nie zawarł. Pan Mirosław przygotował dla uczniów zagadkę matematyczną. Jedna z wielu ilustracji w tej baśni, której autorem jest Marcin Yperyt Przydatek, zawierała ukryte skrzaty, krasnoludki, elfy w konarze i korzeniach drzewa oraz okolicach. Zadaniem uczniów było policzenie wszystkich stworków. Na zakończenie uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z autorem także w jego szacie. Uczniowie podziękowali autorowi za zaproszenie i bardzo ciekawą baśń, którą mogli poznać. W spotkaniu uczestniczyło 21 os.
Miejsce spotkania: Dział Regionalny.
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z autorem.
                                     
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.
„Mruczę, więc jestem”, pod takim hasłem odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Klimkiem, krakowskim poetą i satyrykiem. Celem spotkania była promocja czytelnictwa. Poeta jest miłośnikiem kotów, więc jego tematem wierszy, limeryków były koty, ale i nie tylko, których mogli posłuchać przybyli na spotkanie. W spotkaniu uczestniczyli literaci Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach i zainteresowani- 18 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko,Elżbieta Kacprzak.
                             
13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ PREMIERA”KOPCIUSZKA”- PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO W WYKONANIU DZIECI Z PP. W TANOWIE DLA DZIECI.
W ramach 200-lecia obchodów  i Roku Teatru w 2015 roku, PP. z Tanowa wybrało policką bibliotekę na premierę przedstawienia teatralnego dla dzieci pt. „Kopciuszek”. Na przedstawienie zostały zaproszone dzieci  z klasy O ze SP. Nr 1 w Policach i Grupy 5-latków z PP „Calineczka” w Policach.
W premierze uczestniczyło 68 os.

Miejsce: Dział Regionalny    
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie i SP. Nr 1 w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak

13 MAJA 2015 r. (ŚRODA) GODZ. 17.00
ODBYŁA SIĘ WYSTAWA FOTOGRAFII NATALII KASOWSKIEJ „JEZIORO SZMARAGDOWE” – POPRZEDZONA PREZENTACJĄ AUTORKI I DAWIDA BAKALARZA-INSTRUKTORA - CENTRUM NURKOWE „ATLANTYDA” W SZCZECINIE.
Natalia Kasowska, policzanka od 25 lat, pasjonatka historii i tajemnic pod wodą. Absolwentka ZUT w Szczecinie. Prowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży dotyczące Jeziora Szmaragdowego.
Jej pasja nurkowania zaowocowała bardzo ciekawymi artykułami nie tylko o Jeziorze Szmaragdowym, ale i Turkusowym, Czarnogłowym i in. W 2015 r. w TOEE w Zalesiu odbył się pierwszy wernisaż fotograficzny „Poznajemy Jezioro Szmaragdowe”. W pierwszej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji autorki o historii powstania Jeziora Szmaragdowego, i  jakie kryje tajemnice. Z tych wypraw nurkowania powstały bardzo ciekawe relacje fotograficzne. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji z filmami Dawida Bakalarza, instruktora CN „Atlantyda” ze Szczecina, który ma niezwykłą pasję, charyzmę i ciekawą osobowość. Pan Dawid w konstruktywny sposób zaprezentował działania szkoleniowe, które prowadzi CN wraz z bardzo specjalistycznym sprzętem nurka, odkrywając tajniki i piękno nurkowania.
Uczestnicy spotkania mogli poznać zapowiedzi z nurkowania w ruinach fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Całość relacji-film, można było poznać 16 maja w SPZP ”Skarb” w Policach podczas Nocy w Muzeum.
 W trzeciej części spotkania zaproszono uczestników na wystawę fotograficzną Natalii Kasowskiej,
którą osobiście zaprezentowała.  W wystawie & spotkaniu uczestniczyło 11 os.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z autorką fotografii i i Dawidem Bakalarzem z CN „Atlantyda” ze Szczecina.

14 MAJA 2015 R. GODZ. 13.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKRĘGOWEGO W ŁODZI DLA PRZEDSZKOLAKÓW „JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ”.
„Jak bezpiecznie żyć”, to temat spotkania autorskiego z Anną Marią Wesołowską, Sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, która spotkała się z przedszkolakami aby przekazać im bardzo ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, ich praw i porozmawiać o nich. Mówiła dzieciom, jak można postępować, aby uniknąć kłopotów w ich codziennym życiu. Sędzia A. M. Wesołowska była zasypywana pytaniami, zadawanymi przez dzieci, na które odpowiadała. Zaproponowała urządzenie w przedszkolach takich kącików, które będą wyposażone w odpowiednią literaturę mówiącą o bezpiecznym życiu. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z PP. Nr 6 i 10 z Polic i PP. z Trzebieży oraz zainteresowane osoby – 88 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel – OD.,  Elżbieta Kacprzak-DR.
                       
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 11.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE & WYSTAWA FOTOGRAFII NATALII KASOWSKIEJ „JEZIORO SZMARAGDOWE” – POPRZEDZONA PREZENTACJĄ AUTORKI I DAWIDA BAKALARZA-INSTRUKTORA - CENTRUM NURKOWE „ATLANTYDA” W SZCZECINIE.

Kolejne spotkanie z pasjonatami nurkowania, odbyło się dla młodzieży gimnazjalnej.
W pierwszej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji autorki o historii powstania Jeziora Szmaragdowego, i  jakie kryje tajemnice. Z tych wypraw nurkowania powstały bardzo ciekawe relacje fotograficzne. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji z filmami Dawida Bakalarza, instruktora CN „Atlantyda” ze Szczecina, który ma niezwykłą pasję, charyzmę i ciekawą osobowość. Pan Dawid w konstruktywny sposób zaprezentował działania szkoleniowe, które prowadzi CN wraz z bardzo specjalistycznym sprzętem nurka, odkrywając tajniki i piękno nurkowania.
Dla młodzieży przygotował konkurs, w którym wzięli udział, a nagrodą będzie wyprawa podwodna z CN „Atlantyda”.
Uczestnicy spotkania mogli poznać zapowiedzi z nurkowania w ruinach fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Całość relacji-film, można było poznać 16 maja w SPZP ”Skarb” w Policach podczas Nocy w Muzeum.
 W trzeciej części spotkania zaproszono uczestników na wystawę fotograficzną Natalii Kasowskiej,
którą osobiście zaprezentowała. Młodzież była bardzo zainteresowana obiema prezentacjami i wystawą, zadawali wiele pytań. W spotkaniu & wystawie uczestniczyła młodzież z klas 1 z Gim. Nr 2 i 3 z Polic, oraz zainteresowani użytkownicy - 53 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak-DR.  we współpracy autorką fotografii i z nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjum w Policach.
                                       
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 16.30
ODBYŁY SIĘ WARSZTATY RĘKODZIEŁA, KTÓRE POPROWADZIŁA PANI IWONA UMIŃSKA.
Iwona Umińska, policzanka od 29 lat. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadząca bloga „Moja pracownia”, pasjonatka rękodzieła, mająca wiele zainteresowań i wciąż stawiająca sobie nowe wyzwania. Jej  prace były na wielu aukcjach charytatywnych, a także wystawiane w polickiej bibliotece. Warsztaty cieszą się sporym zainteresowaniem osób w różnej grupie wiekowej. Prywatnie żona i mama dwójki wspaniałych dzieci.
Cykl warsztatów rękodzieła, który trwa w Dziale Regionalnym 15 maja, przebiegał pod hasłem ”Latarnia z tektury”. Uczestnicy poznali technikę wykonania latarni. Zmierzyli się z rysunkiem technicznym, który był podstawą.  Uczestnikami majowych warsztatów byli dorośli i dzieci, którzy wykazywali się dużą kreatywnością. Latarnia z tektury, to kolejny ciekawy element wystroju, który mogli wykonać uczestnicy.
W warsztatach uczestniczyło 7 os.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Iwoną Umińską.

W spotkaniach organizowanych przez Dział Regionalny uczestniczyły ogólnie 214 os.
Natomiast w spotkaniach organizowanych przez inne działy uczestniczyło ogólnie 188 os.

ODDZIAŁ DLA DZIECI

8 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁY SIĘ WARSZTATY ORIGAMI Z WYCHOWANKAMI ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY DLA DZIECI Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ.
Uczestnicy spotkania  wzięli udział w warsztatach origami i za pomącą kółek wyczarowali wiosenną łąkę.
W spotkaniu udział wzięło 12 osób z opiekunami.

Miejsce: Oddział dla Dzieci.
Organizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel  we współpracy z nauczycielami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Policach.                                  
                               
11 MAJA 2015 r. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 9.20
ODBYŁA SIĘ PRÓBA PRZEDSTAWIENIA „KOPCIUSZEK”- DZIECI Z PP. W TANOWIE I PRZYGOTOWANIE SCENOGRAFII. -14 OS.
Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                     
11-14  MAJA 2015 r.                          
ODBYŁ SIĘ  W BIBLIOTECE „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM”.
Celem turnieju była popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Uczestnicy odwiedzali bajkowe stanowiska, które były przygotowane w różnych działach naszej biblioteki, rozwiązywali quizy, zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych.
Miejsce: W Oddziale dla Dzieci  „Jaś i Małgosia”  przygotowali quiz wiedzy o bajce i konkurencje sprawnościowe.
Miejsce: W Dziale Regionalnym „Kopciuszek”  przygotował bajkowy quiz i poszukiwanie właścicielki zagubionego pantofelka.
Miejsce: W Dziale Gromadzenia złota rybka z baśni o „Rybaku i złotej rybce” przygotowała quiz i konkurencję sprawnościową „raz, dwa, trzy złotą rybkę łowisz ty”. Dzieci musiały wyłowić cukierka z zapisaną cechą charakteru, którą musiały przyporządkować do wybranej bajkowej postaci.
Miejsce: W Wypożyczalni dla Dorosłych   „Czerwony Kapturek”  przygotował koszyk z zagadkami.
Na zakończenie spotkania grupy przedszkolne wykonają książeczkę z bajkami Braci Grimm, starsze dzieci wykonają afisz teatralny do dowolnej bajki.
Na wszystkie zagadki uczestnicy  „Biblioturnieju” odpowiadali śpiewająco. Na zakończenie grupa przedszkolna zrobiła książeczkę z bajkowymi ilustracjami, starsze dzieci  wykonały afisz teatralny do wybranej baśni.
W zajęciach udział wzięły następujące grupy:
- 11.05.15 r.     kl.III b z SP nr 1 w Policach  (14 osób).
- 12.05.15 r. dzieci z PP nr 10 w Policach (25 osób).
-13.05.15 r. kl. IIc z SP nr 3 w Policach (24 osoby).
- 14.05.15 r. kl. IIa z SP nr 1 w Policach (20 osób).

Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak-DR., Agnieszka Kałuża i Renata Niedźwiecka-DG., Anna Michałowska i Elżbieta Lis-WG.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ PREMIERA”KOPCIUSZKA”- PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO W WYKONANIU DZIECI Z PP. W TANOWIE DLA DZIECI.
W ramach 200-lecia obchodów  i Roku Teatru w 2015 roku, PP. z Tanowa wybrało policką bibliotekę na premierę przedstawienia teatralnego dla dzieci pt. „Kopciuszek”. Na przedstawienie zostały zaproszone dzieci  z klasy O ze SP. Nr 1 w Policach i Grupy 5-latków z PP „Calineczka” w Policach, oraz przybyły osoby zainteresowane. W premierze uczestniczyło 68 os.

Miejsce: Dział Regionalny    
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie i SP. Nr 1 w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                                                             
14 MAJA 2015 R. (CZWARTEK) GODZ. 13.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKRĘGOWEGO W ŁODZI DLA PRZEDSZKOLAKÓW „JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ”.
„Jak bezpiecznie żyć”, to temat spotkania autorskiego z Anną Marią Wesołowską, Sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, która spotkała się z przedszkolakami aby przekazać im bardzo ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, ich praw i porozmawiać o nich. Mówiła dzieciom, jak można postępować, aby uniknąć kłopotów w ich codziennym życiu. Sędzia A. M. Wesołowska była zasypywana pytaniami, zadawanymi przez dzieci, na które odpowiadała. Zaproponowała urządzenie w przedszkolach takich kącików, które będą wyposażone w odpowiednią literaturę mówiącą o bezpiecznym życiu. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z PP. Nr 6 i 10 z Polic i PP. z Trzebieży oraz zainteresowane osoby – 57 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel.
Pomoc w realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                   
15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK)
ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA.
Celem spotkania było przyjęcie uczniów I klasy do grona czytelników.
W czasie spotkania dzieci poznały historię powstania książki, oglądały rekwizyty i odbyły podróż po bajkowej krainie, rozwiązywały quizy i zagadki. Po krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na ślubowanie, po złożonym przyrzeczeniu odbyła się „ceremonia pasowania na czytelnika”. Pani Dyrektor Biblioteki przez dotknięcie ramienia dziecka gęsim piórem i wypowiedzenie słów „Pasuję Cię na czytelnika biblioteki” pasowała wszystkie dzieci. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplomik  oraz książkę zakupioną przez rodziców. W spotkaniu udział wzięły dzieci z klasy I z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Elan Vital w Przęsocinie -10 os.

Miejsce: Oddział dla Dzieci.
Organizacja: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel – OD.

W zajęciach zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek  w Oddziale dla Dzieci udział wzięły 272 soby.
                                                               
                                                 
FILIE                      
FILIA NAUKOWA, ul. Barnima 26

ODBYŁY SIĘ ODWIEDZINY I ZWIEDZANIE WYSTAWY „ PRZEDMIOTY PRL-u” I GAZETEK „WSPOMINKI Z PRL-u” , „ W NASZEJ BIBLIOTECE… INFORMACJE O WCZEŚNIEJSZEJ I OBECNEJ DZIAŁALNOŚCI FILII NAUKOWEJ”.                    

Wystawa wzbudziła spore zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, zważywszy na to, że okres PRL-u, to już dla nich historia. W czasie spotkań przybliżone zostało tło historyczne tamtych czasów. Uczniowie poznali m. in. kartki na mięso, telefon z tarczą, tarę i wiele innych ciekawych przedmiotów użytkowych. Powyższe eksponaty można będzie oglądać do 30 czerwca. Wystawę odwiedzili:
  - uczniowie klasy 1  ze SP. Nr 8 w Policach -23 os.
  - uczniowie klasy 6  ze SP. w Niekłończycy-11 os.                                        
  - uczniowie klasy 4  ze SP. w Niekłończycy-16 os.  
  - uczniowie klasy 0  ze SP. Nr 8 w Policach-23 os.                                                                              
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska
                                           
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK)
„JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES W NOWEJ SZKOLE  I STYLE UCZENIA SIĘ” - ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE EDUKACYJNE  z Panią Elżbietą Ciukszą, psychologiem i pedagogiem z uczniami z klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Niekłończycy.

Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska we współpracy z panią Elżbietą Ciukszą.
           
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.
Podczas spotkania uczestniczki  omawiały  książkę  pt. „PIERWSZA NA LIŚCIE” – Magdaleny Witkiewicz.
                 
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.
„Mruczę, więc jestem”, pod takim hasłem odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Klimkiem, krakowskim poetą i satyrykiem. Celem spotkania była promocja czytelnictwa. Poeta jest miłośnikiem kotów, więc jego tematem wierszy, limeryków były koty, ale i nie tylko, których mogli posłuchać przybyli na spotkanie. W spotkaniu uczestniczyli literaci Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach i zainteresowani- 18 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko,Elżbieta Kacprzak.
                 
13 MAJA 2015 R.(ŚRODA) GODZ. 9.00
„WSPÓŁPRACA DZIECI W SZKOLE I STYLE UCZENIA SIĘ” ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE EDUKACYJNE  z Panią Elżbietą Ciukszą, psychologiem i pedagogiem z uczniami klasy 4 ze SP. w Niekłończycy.
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska we współpracy z panią Elżbietą Ciukszą.
                   
13 MAJA 2015 R.(ŚRODA) GODZ. 17.00
„WSPOMINKI Z PRL-u „ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DLA DOROSŁYCH CZYTELNIKÓW.
W czasie spotkania dorośli czytelnicy mieli okazję przywołać swoje własne wspomnienia z okresu PRL-u. i opowiedzieć dzieje rodzin na tle historii Polski.
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska.                

15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 10.00 – 16.00
ODBYŁA SIĘ AKCJA UWALNIANIA KSIĄŻEK  „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”- KONTYNUACJA.
Miejsce: Filia Nova.
Koordynator: Maria Chmielewska we współpracy z innymi działami.
Pomoc w organizacji i realizacji: Dorota Krzyżanowska, Aleksandra Siebert, Grażyna Jagiełko.                    
Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Filii Naukowej udział wzięło 133 osoby.
                                                                     
FILIA NOVA UL. BANKOWA 5 B/U9

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DLA DOROSŁYCH Z ALEKSANDREM DOBĄ- policzaninem, kajakarzem, podróżnikiem roku 2014 National Geographic. Jako pierwszy w historii przepłynął kajakiem Atlantyk z Europy do Ameryki Północnej. Podróżnik z  poczuciem humoru opowiedział o krajach, które odwiedził oraz o niezliczonych przygodach podczas samotnego rejsu przez Atlantyk.
Miejsce: Filia NOVA
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyrektor Biblioteki, Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova.
                   
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 11.00
„LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO” – ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z MIROSŁAWEM WACEWICZEM, szczecińskim legendziarzem, dla uczniów szkół podstawowych.
Pan Mirosław Wacewicz jest absolwentem historii Uniwersytetu Szczecińskiego, miłośnikiem historii Pomorza . Pasjonuje się legendami związanymi ze Szczecinem i regionem. Pierwszy zeszyt autora został wydany w lutym 2014 r. pt. „ Młyn Prochowy”. W trakcie przygotowywany jest drugi zeszyt o tematyce Polic i okolic, o czym opowiedział w pasjonujący sposób. W czasie spotkania i prezentacji multimedialnej, opowiadał o legendach Pomorza Zachodniego wprowadzając uczniów do krainy baśni i legend. Wszyscy, którzy obdarzeni są choć trochę wyobraźnią  mieli szansę usłyszeć odgłosy Puszczy Bukowej i wyobrazić sobie jak było „ dawno, dawno temu, za siedmioma górami, rzekami, dolinami – czyli gdzieś bardzo daleko, w Baśniowej Krainie…”.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova,                    

12 MAJA 2015 R. (WTOREK) GODZ. 16.00
ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ OBRAZÓW IZABELII JAMROZIŃSKIEJ, polickiej malarki. Po raz pierwszy zorganizowano wernisaż w Filii Nova. Malarka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Rolniczą w Szczecinie. Tworzy w technikach: olej, akryl i pastele. Jej twórczość to pejzaże, portrety martwa natura oraz abstrakcja.  Jak sama mówi Cyt. ”Malarstwo, to u mnie gra barw, kolor działa na moją wyobraźnię bardzo silnie”,  co przejawia się w obrazach malarki.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA)
ODBYŁA SIĘ REKLAMA AKCJI „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ” – Happening ulicami miasta przedszkolaków z PP. Nr 8 w Policach przebranych za postacie bajkowe. Celem tej akcji będzie rozdawanie ulotek informujących o kiermaszu książek. Fantastycznie przebrane za postaci z bajek  przedszkolaki, grając na instrumentach muzycznych zachęcały mieszkańców Polic i okolic do udziału w kiermaszu książki. Po powrocie do biblioteki dzieci otrzymały słodki upominek oraz zakładki do książek.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 11.00

ODBYŁ SIĘ FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „NASZA PLANETA ZIEMIA-PLANETĄ ENERGII” z wręczeniem nagród. Wpłynęło 46 prac, z których jury przyznało 3. nagrody główne oraz 2. wyróżnienia. O kryteriach oceny prac i technikach plastycznych wykorzystanych do wykonania prac mówiła p. Izabella Jamrozińska – policka malarka.  Wręczenia nagród dokonali Z-ca Burmistrza Polic p. Maciej Greinert, p. Witold Stefański – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, a także Dyrektor Biblioteki w Policach p. Wioletta Kołodziejczyk.

14 MAJA 2015 R. (CZWARTEK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKREGOWEGO W ŁODZI.
Gościem specjalnym podczas obchodów „ Tygodnia Bibliotek” była  sędzia Anna Maria Wesołowska, która przez trzydzieści lat orzekała w Wydziale Karnym  Sądu Okręgowego w Łodzi.  W bardzo i interesujący sposób pani sędzia opowiedziała o przyczynach i konsekwencjach wchodzenia w konflikt z prawem. Spotkanie zorganizowano dla dorosłego czytelnika, dlatego tematyką spotkania było uświadomienie rodziców, opiekunów, szkoły czyli całego społeczeństwa o zagrożeniach wpływających na ludzi młodych i dzieci. Pani Anna Maria Wesołowska promowała także książkę – poradnik prawny pt. „ Bezpieczeństwo młodzieży” i udzielała wielu porad, jak wpłynąć na bezpieczeństwo młodzieży. Bardzo interesujące spotkanie motywowało do wielu refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem.  
Miejsce: Filia Nova
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyrektor Biblioteki, Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova.
                   
15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 10.00 – 16.00
ODBYŁA SIĘ AKCJA UWOLNIJ KSIĄŻKĘ „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”.
W akcji jako wolontariusze wzięły udział uczennice Gimnazjum Nr 2 oraz pracownicy Filii Naukowej. Uczennice reklamowały akcję rozdając ulotki  i książki na ulicach naszego miasta. Kiermasz cieszył się powodzeniem wśród mieszkańców Polic i okolic. Pierwszy tego typu kiermasz zorganizowano  cztery lata temu przy Budynku Głównym Biblioteki w Policach, później przez dwa lata kiermasz odbywał się w Filii Naukowej, przy Klubie Nauczyciela. Wszystkie akcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego wychodzenie naprzeciw potrzebom czytelników stało się niezbędne.
Miejsce: Filia NOVA
Koordynator: Maria Chmielewska – F-6 we współpracy z innymi działami.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – FNova, Dorota Krzyżanowska, Aleksandra Siebert, Grażyna Jagiełko-FN.                        
18 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 8.00

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE, autorem książek dla dzieci.
Obchody „Tygodnia Bibliotek” zakończyło spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci i młodzieży p. Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie odbyło się dla uczniów klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych. Wspaniały kontakt i nawiązana nić porozumienia przez pisarza z dziećmi,  zaowocowała wieloma pytaniami, na które wyczerpująco  z poczuciem humoru odpowiadał pisarz. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością twórczości autora.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Hanna Zielińska, Bożena Klimek-Filia Nova.
Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Filii Nova udział wzięło 735 osób.                
Zaproponowany program tegorocznego XII OTB był różnorodny w formy, promował książkę, czytelnictwo, bibliotekę, szkoły, ciekawe osoby z regionu, i nie tylko, był skierowany do użytkowników w różnym wieku.
Wszystkie koleżanki wykazały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu spotkań, zajęć, wystaw i warsztatów. Nasi użytkownicy wybrali bibliotekę, aby uczestniczyć w tych wszystkich formach, o czym świadczy ogólna liczba odwiedzin: 1490 osób.
Wszystkim spotkaniom towarzyszył program, plakat XII OTB 2015 r. i plakaty zapraszające na poszczególne  spotkania. Naszym zaproszonym gościom przygotowano specjalne podziękowania za współpracę z Biblioteką i Zarządem Koła nr 11 SBP w Policach.

Police, dnia 27.05.2015 r.
Opracowała na podstawie sprawozdań z poszczególnych agend Przewodnicząca Koła nr 11 SBP w Policach, Elżbieta Kacprzak.