poniedziałek, 9 listopada 2015

Warsztaty z cyfrowych wypożyczeń Biblioteki Narodowej - ACADEMICA / KP, 29 października 2015 - RELACJA

29.10.2015 w Książnicy Pomorskiej odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy woj. zachodniopomorskiego prezentujące możliwości systemu cyfrowych wypożyczeń Biblioteki Narodowej - ACADEMICA. Prowadzone były przez Katarzynę Śląską - wicedyrektorkę BN oraz Dorotę Fortunę - Oddział Wypożyczania Krajowego i Zagranicznego BN.W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele bibliotek miejskich z Białogardu, Choszczna, Goleniowa, Gryfina, Łobza, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Koszalina, Szczecina; bibliotek uczelnianych Koszalina (Politechnika) i Szczecina (US, ZUT, AM); biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz bibliotekarze Książnicy Pomorskiej.

W trakcie spotkania zaprezentowano genezę powstania ACADEMICi, jej obecne, a także rozwijane i planowane funkcjonalności oraz podjęte kroki popularyzacji tej nowej formy wypożyczalni międzybibliotecznej. W części warsztatowej prelegentki zapoznały uczestników z dostępnymi interfejsami ACADEMICi. 

W woj. zachodniopomorskim na razie jedynie Książnica Pomorska zdecydowała się na wprowadzanie ACADEMICi. W trakcie spotkania ze strony organizatorki warsztatu - Lilii Marcinkiewicz (Bibliotekarz Systemowy KP, koordynatorka Zachodniopomorskiego Systemu Informacji Regionalnej i Naukowej) – padła propozycja, by ACADEMICA stał się częścią Centralnego Katalogu Rozproszonych Zasobów Bibliotek Szczecina i Regionu - RoK@Bi / RoK@Sz, która został pozytywnie przez prelegentki. Przyczyniłoby się to do upowszechnienia tej formy wypożyczeń międzybibliotecznych w naszym województwie. Istnieje możliwości ponownego zorganizowania warsztatu prezentującego ACADEMICę dla bibliotek zainteresowanych jej wdrożeniem. 

Zgłoszenia: l.marcinkiewicz@ksiaznica.szczecin.pl , tel. 91 48 19 122.


_________________________________

ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna Biblioteki Narodowej

Uruchomiona w październiku 2014 ACADEMICA jest wypożyczalnią dokumentów w postaci cyfrowej zapewniającą dostęp do pełnotekstowych publikacji naukowych (w tym artykułów z czasopism) oraz zbiorów specjalnych znajdujących się w zasobach Biblioteki Narodowej na zasadzie wypożyczenia międzybibliotecznego.

ZASÓB

Obecnie udostępniono w niej 1 165 981 dokumentów chronionych i nie chronionych prawem autorskim lub licencjonowanych. Nad stałym wzrostem liczby udostępnianych dokumentów pracuje 60-cio osobowy zespół techniczny zajmujący się pracami digitalizacyjnymi. 

Skanowane zbiory stanowią zasób Biblioteki Narodowej. Użytkownicy ACADEMICi mogą wskazać publikacje / dokumenty, które jeszcze nie zostały udostępnione (zakładka: SUGESTIA). Realizacja wskazania dokumentu do digitalizacji następuje po tygodniu od zgłoszenia. Zasób ACADEMICi przeszukiwany jest pełnotekstowo w odmianie fleksyjnej frazy wpisywanej do wyszukiwarki.

INTERFEJSY

Dla użytkowników:

1. katalog wypożyczalni – dostępny on-line z dowolnego komputera bez logowania, z możliwością przeglądania dokumentów nie chronionych prawem autorskim;

2. katalog wypożyczalni / rezerwacje - dostępny on-line z dowolnego komputera po zalogowaniu, umożliwiający rezerwację dokumentów chronionych prawem autorskim, wybranych przez użytkownika do cyfrowego wypożyczenia oraz przeglądanie dokumentów nie chronionych prawem autorskim;

3. terminal wypożyczalni / wypożyczenie międzybiblioteczne – dostępny jedynie na specjalnym terminalu wypożyczalni on-line w danej bibliotece po zalogowaniu przez użytkownika, umożliwiający przeglądanie zarezerwowanych dokumentów chronionych prawem autorskim, a także dokumentów nie chronionych prawem autorskim oraz korzystanie z notatnika.

Dla administratorów poszczególnych terminali wypożyczalni: 

1. panel bibliotekarza - dostępny dla administratorów poszczególnych terminali wypożyczalni on-line z każdego komputera po zalogowaniu.

UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTÓW

Cyfrowe wypożyczenie dokumentu BN chronionego prawem autorskim, dokonywane na zasadzie wypożyczenia międzybibliotecznego (w tym samym czasie z wypożyczonego dokumentu w wersji cyfrowej może korzystać tylko jedna osoba; użytkownik w jednym czasie można korzystać z 5 dokumentów, które należy wcześniej zarezerwować), realizowane 
jest na specjalnym terminalu zlokalizowanym w bibliotece, która przystąpiła do współpracy z ACADEMICą. 

Terminale ACADEMICi występują w dwóch wersjach: 

1. „stały” - komputer biblioteczny z darmowym oprogramowaniem BN przeznaczony tylko do korzystania z ACADEMICi;

2. „life” - darmowe oprogramowanie BN na pendrivie instalowane na komputerze bibliotecznym, tylko na czas korzystania z wypożyczenia w ramach ACADEMICi. 

WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO ACADEMICI

• wypełnienie deklaracji;

• zapewnienie komputera o wskazanych parametrach technicznych.

Więcej szczegółów TU: www.academica.edu.pl/about/for_libraries

Pytania można kierować do Doroty Fortuny przez formularz kontaktowy: www.academica.edu.pl/contact

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz