poniedziałek, 15 czerwca 2015

Tydzień Bibliotek 2015 w Policach

SPRAWOZDANIE KOŁA NR 11 W POLICACH  Z  XII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2015 R. POD HASŁEM „ WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”.
                                                                                         
XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2015 pod hasłem „Wybieram bibliotekę”, ogłoszony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotek Polskich w Warszawie, rozpoczął się w naszym regionie już 4 maja.
Natomiast inauguracja TB  odbyła się 7 maja w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we współpracy z Zarządem Zachodniopomorskiego Okręgu SBP.
Zarząd Koła we współpracy z Biblioteką macierzystą  przygotował program obchodów TB dla policzan, którzy wybrali bibliotekę,  aby uczestniczyć w spotkaniach i poznać się z ciekawymi osobami, pasjonatami, twórcami,  zamieszkującymi w naszym regionie.
                                             
BUDYNEK GŁÓWNY BIBLIOTEKI
WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA
                                                      
8 MAJA 2015 r.(PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ GRA MIEJSKA W POLICACH dla grup młodzieży polskiej i niemieckiej z ZS. w Policach i z DPG. w Löcknitz.
Wypożyczalnia Główna zamieniła się w jeden z punktów gry miejskiej „Śladami E. Lubinusa” – średniowiecznego kartografa, matematyka, twórcy Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego. Młodzież licealna z Polic i Niemiec wykonywała zadania, mające na celu przybliżenie sylwetki E. Lubinusa. W grze wzięło udział 30 uczniów.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna.
Organizator: Drewniak Tomasz – ZS w Policach we współpracy z biblioteką.
Pomoc w realizacji w bibliotece: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Elżbieta Kacprzak.

11- 14 MAJA 2015 r. GODZ. 10.00
ODBYŁO SIĘ „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM” dla dzieci z 5 grup przedszkolnych i klas 0-3.
Celem turnieju jest popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Dzieci na różnych poziomach wiekowych rozwiązywały zadania i quizy związane z bajkami. W działach biblioteki przygotowane były poszczególne stanowiska z zadaniami do rozwiązania.
Wypożyczalnia włączyła się w przeprowadzenie biblioturnieju. Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkola brały udział w zagadkach związanych z baśnią „Czerwony Kapturek”. Wzięło w nim udział 84 dzieci.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna „Czerwony Kapturek”.
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis.                                                
                                         
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.

Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko, Elżbieta Kacprzak.
                                           
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ  AKCJA UWALNIANIA KSIĄŻEK „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”- kontynuacja.
Wypożyczalnia Gł. włączyła się do akcji pomagając w wyborze książek.

Miejsce: Filia Nova, ul. Bankowa 5b/u9
Koordynator: Maria Chmielewska-FNova
Pomoc w wyborze książek: Anna Michałowska i Elżbieta Lis.

15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 18.00          
ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ OBRAZÓW JANUSZA WOŁOSZYNA „ MAŁE FORMY GRAFICZNO-MALARSKIE.”
W Galerii Literackiej odbył się wernisaż prac Janusza Wołoszyna „Małe formy malarsko-graficzne”. Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć obrazy i podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.
W wernisażu uczestniczyły 22 osoby.

Miejsce: Wypożyczalnia Główna - Galeria Literacka
Organizacja: Anna Michałowska i Elżbieta Lis we współpracy z autorem obrazów.

Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Wypożyczalni Głównej udział wzięło 136 osób.
                                                 
DZIAŁ REGIONALNY
                                       
4 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 8.00
Zarząd Koła nr 11 SBP we współpracy z Biblioteką macierzystą zorganizował 4 maja 2015 r. w Dziale Regionalnym, VI Spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy z bibliotek szkolnych, publicznych z terenu gminy i powiatu polickiego. Spotkanie w formie szkolenia nt. „Edukacja informacyjna i medialna. Nowe technologie edukacyjne”, poprowadziła pani Marta Kostecka, bibliotekarka pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, a także członkini Koła nr 3 przy MBP w Szczecinie, członkini Zarządu Oddziału Szczecińskiego SBP, członkini Komisji Edukacji informacyjnej oraz redaktorka serwisu informacyjnego Zarządu Okręgu SBP w Szczecinie. Celem spotkania-szkolenia było podniesienie prestiżu zawodowego bibliotekarzy, kontynuacja współpracy bibliotek, kół SBP, integracja, promocja oraz włączenie się bibliotek szkolnych w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek 2015 pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. Pani Marta zaprezentowała uczestniczkom szkolenia nowinki ze świata technologii informacyjnej i medialnej, którymi współczesny bibliotekarz może się posługiwać w swojej pracy, posiadając odpowiednie narzędzia. Sposoby i możliwości ich wykorzystania w celach informacyjnych i edukacyjnych, jako najnowocześniejszą formę pracy z czytelnikiem. Spotkanie-szkolenie zakończyło się ciekawymi rozmowami przy kawie. W szkoleniu uczestniczyło 18 bibliotekarzy.
Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Martą Kostecką, bibliotekarzem i nauczycielami –bibliotekarzami ze szkół w Policach i powiecie polickim.

8 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 11.00
 „JAK TO BYŁO W ŚREDNIOWIECZU” - ODBYŁO SIĘ  SPOTKANIE  Z „ALBA CRUX” GRUPĄ ODTWÓRSTWA HISTORYCZNEGO Z POLIC .
Pani Katarzyna Listowska-Goryczyca, reprezentująca Grupę Odtwórstwa Historycznego „Alba Crux” z Polic, spotkała się z  młodzieżą gimnazjalną. „Alba Crux” działa od 2008 roku i składa się z ośmiu członków, którzy są w różnym wieku i różnych zawodów, mających wspólne pasje. A są nimi odtwórstwo historyczne w szczególności 13. wieku , i nie tylko.
Podczas spotkania pani Katarzyna zabrała młodzież w czasy późnego średniowiecza, czasy prostego życia bez komórek i komputerów, ale jakże ciekawego. Gdzie pozycja człowieka i tego co posiadał - kultury materialnej zależała od warstwy społecznej, w której żył. Gdzie rycerstwo, później stanu szlacheckiego, przestrzegało kodeksu, jak i gdzie mieszkano, jakie było rzemiosło, czego się uczono, jak, i co jadano,  i wiele innych istotnych spraw z życia w tych czasach, które stały się dla tej Grupy inspiracją do odtwarzania w miarę wiarygodnie.
Ekspozycja i prezentacja wiernie odtworzonej odzieży, przedmiotów, narzędzi i broni z tego
okresu, przybliżyła namacalnie ten czas. Dopełnieniem była prezentacja filmów o walkach przygotowujących do udziału w turniejach rycerskich, rekonstrukcjach bitew, które są organizowane w Polsce (i nie tylko), a w niektórych brali udział. Młodzież z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwała się tym opowieściom, ale także zadawała wiele pytań, oglądali i przymierzali niektóre eksponaty, biorąc czynny udział w spotkaniu.
Uczestnikami spotkania była młodzież z Gim. Nr 2 w Policach z opiekunami oraz zainteresowani użytkownicy- 33 osoby.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Katarzyną Listowską-Gorczyca z Alba Crux.
           
9 MAJA 2015 r. (SOBOTA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORYCZNEGO W POLICACH DLA BIBLIOTEKARZY W RAMACH POWIATOWEGO DNIA BIBLIOTEKARZA.
Dzień Bibliotekarza jest obchodzony corocznie 8 maja. Zarząd Koła nr 11 SBP w Policach zorganizował we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” w Policach,  wycieczkę do Muzeum Historycznego i Fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach.
Wycieczka została zorganizowana 9 maja dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych z gminy i powiatu polickiego.
Pan Wojciech Bujnowski, Dyrektor Muzeum Historycznego w Policach, był naszym przewodnikiem, który omawiając, oprowadził bibliotekarzy po siedzibie stowarzyszenia, muzeum i ścieżce dydaktyczno-turystycznej, która wiodła na teren starej fabryki benzyny syntetycznej.
Bibliotekarze mieli możliwość poznać bliżej prawdziwą historię regionu Polic z okresu II wojny światowej, propagandową historię ówcześnie pracujących ludzi w fabryce benzyny syntetycznej-miejsca strategicznego w tamtych czasach, miejsca pracy przymusowej, obozów karnych-śmierci, nie tylko dla Polaków. Dokumenty, mapy, przedmioty codziennego użytku, listy, broń, części samolotu, pociski, granaty, schrony, zdjęcia itp. oraz wielki ok. 400 ha obszar, na którym znajdują się ruiny po starej fabryce– to dowody przeszłości bardzo przykrej, ale prawdziwej.
Bibliotekarze mieli możliwość poznać bliżej ludzi pracujących w stowarzyszeniu, którzy z wielką pasją, mający bogatą wiedzę, eksplorują, poszukują, gromadzą, opracowują, przechowują, eksponują i upowszechniają znaleziska w każdej postaci z tego regionu. W wycieczce uczestniczyło 11 osób.

Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Wiolettą Kołodziejczyk - Dyrektor Biblioteki i Wojciechem Bujnowskim - Dyrektor Muzeum Historycznego w SPZP „SKARB” w Policach.

11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 9.20
ODBYŁA SIĘ PRÓBA PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO „KOPCIUSZEK” DZIECI Z PP. Z TANOWA - 14 OS.

Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.

11, 13 i 14  MAJA 2015 r.
ODBYŁ SIĘ „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM”dla dzieci.
z klasy 3b ze SP. nr 1 w Policach, uczestniczyło 16 os.
z klasy 2c z SP. 3 w Policach, uczestniczyło 23 os.
z klasy 2a z SP. 1 w Policach, uczestniczyło 20 os.
Celem turnieju była popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Uczestnicy odwiedzali bajkowe stanowiska, które były przygotowane w różnych działach naszej biblioteki, rozwiązywali quizy, zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych.
Miejsce: W Dziale Regionalnym „Kopciuszek”  przygotował bajkowy quiz i poszukiwanie właścicielki zagubionego pantofelka.

Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak-DR.

12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 10.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE „AUTORZY DZIECIOM” W RAMACH KAMPANII FUNDACJI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. BAŚŃ „MŁYN PROCHOWY” LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO, CZYTAŁ MIROSŁAW WACEWICZ.
Mirosław Wacewicz jest szczecińskim legendziarzem, który napisał Baśń „Młyn Prochowym” jest to cz. 1 z cyklu Legendy Pomorza Zachodniego. Przygotowuje również dalsze części a jedną z nich ma być legenda o Policach. Takie ciekawe informacje, związane z pisaniem w trakcie spotkania mieli możliwość usłyszeć uczniowie klasy 4 a ze SP. nr 1 w Policach. Głośne czytanie niesie za sobą wiele wartości, które wpływają na dzieci, na ich język, wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy. A czytane książki przez samych twórców są bezpośrednią rozmową z czytelnikiem.  Autor  zapytał uczniów o znaczenie słowa „legenda”, padały różne odpowiedzi, i dopowiedział, że w przekładzie z języka łacińskiego, oznacza „to co powinno być przeczytane”. A zatem czytając uczniom fragmenty swojej baśni, dopowiadał ciekawostki z dziejów Puszczy Bukowej, których w trakcie pisania nie zawarł. Pan Mirosław przygotował dla uczniów zagadkę matematyczną. Jedna z wielu ilustracji w tej baśni, której autorem jest Marcin Yperyt Przydatek, zawierała ukryte skrzaty, krasnoludki, elfy w konarze i korzeniach drzewa oraz okolicach. Zadaniem uczniów było policzenie wszystkich stworków. Na zakończenie uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie z autorem także w jego szacie. Uczniowie podziękowali autorowi za zaproszenie i bardzo ciekawą baśń, którą mogli poznać. W spotkaniu uczestniczyło 21 os.
Miejsce spotkania: Dział Regionalny.
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z autorem.
                                     
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.
„Mruczę, więc jestem”, pod takim hasłem odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Klimkiem, krakowskim poetą i satyrykiem. Celem spotkania była promocja czytelnictwa. Poeta jest miłośnikiem kotów, więc jego tematem wierszy, limeryków były koty, ale i nie tylko, których mogli posłuchać przybyli na spotkanie. W spotkaniu uczestniczyli literaci Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach i zainteresowani- 18 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko,Elżbieta Kacprzak.
                             
13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ PREMIERA”KOPCIUSZKA”- PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO W WYKONANIU DZIECI Z PP. W TANOWIE DLA DZIECI.
W ramach 200-lecia obchodów  i Roku Teatru w 2015 roku, PP. z Tanowa wybrało policką bibliotekę na premierę przedstawienia teatralnego dla dzieci pt. „Kopciuszek”. Na przedstawienie zostały zaproszone dzieci  z klasy O ze SP. Nr 1 w Policach i Grupy 5-latków z PP „Calineczka” w Policach.
W premierze uczestniczyło 68 os.

Miejsce: Dział Regionalny    
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie i SP. Nr 1 w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak

13 MAJA 2015 r. (ŚRODA) GODZ. 17.00
ODBYŁA SIĘ WYSTAWA FOTOGRAFII NATALII KASOWSKIEJ „JEZIORO SZMARAGDOWE” – POPRZEDZONA PREZENTACJĄ AUTORKI I DAWIDA BAKALARZA-INSTRUKTORA - CENTRUM NURKOWE „ATLANTYDA” W SZCZECINIE.
Natalia Kasowska, policzanka od 25 lat, pasjonatka historii i tajemnic pod wodą. Absolwentka ZUT w Szczecinie. Prowadzi warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży dotyczące Jeziora Szmaragdowego.
Jej pasja nurkowania zaowocowała bardzo ciekawymi artykułami nie tylko o Jeziorze Szmaragdowym, ale i Turkusowym, Czarnogłowym i in. W 2015 r. w TOEE w Zalesiu odbył się pierwszy wernisaż fotograficzny „Poznajemy Jezioro Szmaragdowe”. W pierwszej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji autorki o historii powstania Jeziora Szmaragdowego, i  jakie kryje tajemnice. Z tych wypraw nurkowania powstały bardzo ciekawe relacje fotograficzne. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji z filmami Dawida Bakalarza, instruktora CN „Atlantyda” ze Szczecina, który ma niezwykłą pasję, charyzmę i ciekawą osobowość. Pan Dawid w konstruktywny sposób zaprezentował działania szkoleniowe, które prowadzi CN wraz z bardzo specjalistycznym sprzętem nurka, odkrywając tajniki i piękno nurkowania.
Uczestnicy spotkania mogli poznać zapowiedzi z nurkowania w ruinach fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Całość relacji-film, można było poznać 16 maja w SPZP ”Skarb” w Policach podczas Nocy w Muzeum.
 W trzeciej części spotkania zaproszono uczestników na wystawę fotograficzną Natalii Kasowskiej,
którą osobiście zaprezentowała.  W wystawie & spotkaniu uczestniczyło 11 os.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z autorką fotografii i i Dawidem Bakalarzem z CN „Atlantyda” ze Szczecina.

14 MAJA 2015 R. GODZ. 13.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKRĘGOWEGO W ŁODZI DLA PRZEDSZKOLAKÓW „JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ”.
„Jak bezpiecznie żyć”, to temat spotkania autorskiego z Anną Marią Wesołowską, Sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, która spotkała się z przedszkolakami aby przekazać im bardzo ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, ich praw i porozmawiać o nich. Mówiła dzieciom, jak można postępować, aby uniknąć kłopotów w ich codziennym życiu. Sędzia A. M. Wesołowska była zasypywana pytaniami, zadawanymi przez dzieci, na które odpowiadała. Zaproponowała urządzenie w przedszkolach takich kącików, które będą wyposażone w odpowiednią literaturę mówiącą o bezpiecznym życiu. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z PP. Nr 6 i 10 z Polic i PP. z Trzebieży oraz zainteresowane osoby – 88 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel – OD.,  Elżbieta Kacprzak-DR.
                       
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 11.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE & WYSTAWA FOTOGRAFII NATALII KASOWSKIEJ „JEZIORO SZMARAGDOWE” – POPRZEDZONA PREZENTACJĄ AUTORKI I DAWIDA BAKALARZA-INSTRUKTORA - CENTRUM NURKOWE „ATLANTYDA” W SZCZECINIE.

Kolejne spotkanie z pasjonatami nurkowania, odbyło się dla młodzieży gimnazjalnej.
W pierwszej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji autorki o historii powstania Jeziora Szmaragdowego, i  jakie kryje tajemnice. Z tych wypraw nurkowania powstały bardzo ciekawe relacje fotograficzne. W drugiej części spotkania uczestnicy mogli posłuchać prezentacji z filmami Dawida Bakalarza, instruktora CN „Atlantyda” ze Szczecina, który ma niezwykłą pasję, charyzmę i ciekawą osobowość. Pan Dawid w konstruktywny sposób zaprezentował działania szkoleniowe, które prowadzi CN wraz z bardzo specjalistycznym sprzętem nurka, odkrywając tajniki i piękno nurkowania.
Dla młodzieży przygotował konkurs, w którym wzięli udział, a nagrodą będzie wyprawa podwodna z CN „Atlantyda”.
Uczestnicy spotkania mogli poznać zapowiedzi z nurkowania w ruinach fabryki benzyny syntetycznej w Policach. Całość relacji-film, można było poznać 16 maja w SPZP ”Skarb” w Policach podczas Nocy w Muzeum.
 W trzeciej części spotkania zaproszono uczestników na wystawę fotograficzną Natalii Kasowskiej,
którą osobiście zaprezentowała. Młodzież była bardzo zainteresowana obiema prezentacjami i wystawą, zadawali wiele pytań. W spotkaniu & wystawie uczestniczyła młodzież z klas 1 z Gim. Nr 2 i 3 z Polic, oraz zainteresowani użytkownicy - 53 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak-DR.  we współpracy autorką fotografii i z nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjum w Policach.
                                       
15 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 16.30
ODBYŁY SIĘ WARSZTATY RĘKODZIEŁA, KTÓRE POPROWADZIŁA PANI IWONA UMIŃSKA.
Iwona Umińska, policzanka od 29 lat. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadząca bloga „Moja pracownia”, pasjonatka rękodzieła, mająca wiele zainteresowań i wciąż stawiająca sobie nowe wyzwania. Jej  prace były na wielu aukcjach charytatywnych, a także wystawiane w polickiej bibliotece. Warsztaty cieszą się sporym zainteresowaniem osób w różnej grupie wiekowej. Prywatnie żona i mama dwójki wspaniałych dzieci.
Cykl warsztatów rękodzieła, który trwa w Dziale Regionalnym 15 maja, przebiegał pod hasłem ”Latarnia z tektury”. Uczestnicy poznali technikę wykonania latarni. Zmierzyli się z rysunkiem technicznym, który był podstawą.  Uczestnikami majowych warsztatów byli dorośli i dzieci, którzy wykazywali się dużą kreatywnością. Latarnia z tektury, to kolejny ciekawy element wystroju, który mogli wykonać uczestnicy.
W warsztatach uczestniczyło 7 os.

Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Elżbieta Kacprzak we współpracy z Iwoną Umińską.

W spotkaniach organizowanych przez Dział Regionalny uczestniczyły ogólnie 214 os.
Natomiast w spotkaniach organizowanych przez inne działy uczestniczyło ogólnie 188 os.

ODDZIAŁ DLA DZIECI

8 MAJA 2015 r. (PIĄTEK) GODZ. 10.00
ODBYŁY SIĘ WARSZTATY ORIGAMI Z WYCHOWANKAMI ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY DLA DZIECI Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ.
Uczestnicy spotkania  wzięli udział w warsztatach origami i za pomącą kółek wyczarowali wiosenną łąkę.
W spotkaniu udział wzięło 12 osób z opiekunami.

Miejsce: Oddział dla Dzieci.
Organizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel  we współpracy z nauczycielami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Policach.                                  
                               
11 MAJA 2015 r. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 9.20
ODBYŁA SIĘ PRÓBA PRZEDSTAWIENIA „KOPCIUSZEK”- DZIECI Z PP. W TANOWIE I PRZYGOTOWANIE SCENOGRAFII. -14 OS.
Miejsce: Dział Regionalny
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                     
11-14  MAJA 2015 r.                          
ODBYŁ SIĘ  W BIBLIOTECE „BIBLIOTURNIEJ WIEDZY O BAŚNIACH I BAJKACH BRACI GRIMM”.
Celem turnieju była popularyzacja baśni w związku z 230. Rocznicą urodzin J. Grimma. Uczestnicy odwiedzali bajkowe stanowiska, które były przygotowane w różnych działach naszej biblioteki, rozwiązywali quizy, zagadki i brali udział w konkurencjach zręcznościowych.
Miejsce: W Oddziale dla Dzieci  „Jaś i Małgosia”  przygotowali quiz wiedzy o bajce i konkurencje sprawnościowe.
Miejsce: W Dziale Regionalnym „Kopciuszek”  przygotował bajkowy quiz i poszukiwanie właścicielki zagubionego pantofelka.
Miejsce: W Dziale Gromadzenia złota rybka z baśni o „Rybaku i złotej rybce” przygotowała quiz i konkurencję sprawnościową „raz, dwa, trzy złotą rybkę łowisz ty”. Dzieci musiały wyłowić cukierka z zapisaną cechą charakteru, którą musiały przyporządkować do wybranej bajkowej postaci.
Miejsce: W Wypożyczalni dla Dorosłych   „Czerwony Kapturek”  przygotował koszyk z zagadkami.
Na zakończenie spotkania grupy przedszkolne wykonają książeczkę z bajkami Braci Grimm, starsze dzieci wykonają afisz teatralny do dowolnej bajki.
Na wszystkie zagadki uczestnicy  „Biblioturnieju” odpowiadali śpiewająco. Na zakończenie grupa przedszkolna zrobiła książeczkę z bajkowymi ilustracjami, starsze dzieci  wykonały afisz teatralny do wybranej baśni.
W zajęciach udział wzięły następujące grupy:
- 11.05.15 r.     kl.III b z SP nr 1 w Policach  (14 osób).
- 12.05.15 r. dzieci z PP nr 10 w Policach (25 osób).
-13.05.15 r. kl. IIc z SP nr 3 w Policach (24 osoby).
- 14.05.15 r. kl. IIa z SP nr 1 w Policach (20 osób).

Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel-OD. we współpracy z nauczycielami przedszkoli i szkół podstawowych w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak-DR., Agnieszka Kałuża i Renata Niedźwiecka-DG., Anna Michałowska i Elżbieta Lis-WG.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 10.00
ODBYŁA SIĘ PREMIERA”KOPCIUSZKA”- PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO W WYKONANIU DZIECI Z PP. W TANOWIE DLA DZIECI.
W ramach 200-lecia obchodów  i Roku Teatru w 2015 roku, PP. z Tanowa wybrało policką bibliotekę na premierę przedstawienia teatralnego dla dzieci pt. „Kopciuszek”. Na przedstawienie zostały zaproszone dzieci  z klasy O ze SP. Nr 1 w Policach i Grupy 5-latków z PP „Calineczka” w Policach, oraz przybyły osoby zainteresowane. W premierze uczestniczyło 68 os.

Miejsce: Dział Regionalny    
Organizacja i realizacja: Renata Kasprzak i Krystyna Figiel we współpracy z nauczycielami przedszkoli w Tanowie i SP. Nr 1 w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                                                             
14 MAJA 2015 R. (CZWARTEK) GODZ. 13.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKRĘGOWEGO W ŁODZI DLA PRZEDSZKOLAKÓW „JAK BEZPIECZNIE ŻYĆ”.
„Jak bezpiecznie żyć”, to temat spotkania autorskiego z Anną Marią Wesołowską, Sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi, która spotkała się z przedszkolakami aby przekazać im bardzo ważne sprawy dotyczące bezpieczeństwa, ich praw i porozmawiać o nich. Mówiła dzieciom, jak można postępować, aby uniknąć kłopotów w ich codziennym życiu. Sędzia A. M. Wesołowska była zasypywana pytaniami, zadawanymi przez dzieci, na które odpowiadała. Zaproponowała urządzenie w przedszkolach takich kącików, które będą wyposażone w odpowiednią literaturę mówiącą o bezpiecznym życiu. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z PP. Nr 6 i 10 z Polic i PP. z Trzebieży oraz zainteresowane osoby – 57 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel.
Pomoc w realizacji: Elżbieta Kacprzak.
                                                   
15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK)
ODBYŁA SIĘ UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA.
Celem spotkania było przyjęcie uczniów I klasy do grona czytelników.
W czasie spotkania dzieci poznały historię powstania książki, oglądały rekwizyty i odbyły podróż po bajkowej krainie, rozwiązywały quizy i zagadki. Po krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na ślubowanie, po złożonym przyrzeczeniu odbyła się „ceremonia pasowania na czytelnika”. Pani Dyrektor Biblioteki przez dotknięcie ramienia dziecka gęsim piórem i wypowiedzenie słów „Pasuję Cię na czytelnika biblioteki” pasowała wszystkie dzieci. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplomik  oraz książkę zakupioną przez rodziców. W spotkaniu udział wzięły dzieci z klasy I z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Elan Vital w Przęsocinie -10 os.

Miejsce: Oddział dla Dzieci.
Organizacja: Renata Kasprzak, Krystyna Figiel – OD.

W zajęciach zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek  w Oddziale dla Dzieci udział wzięły 272 soby.
                                                               
                                                 
FILIE                      
FILIA NAUKOWA, ul. Barnima 26

ODBYŁY SIĘ ODWIEDZINY I ZWIEDZANIE WYSTAWY „ PRZEDMIOTY PRL-u” I GAZETEK „WSPOMINKI Z PRL-u” , „ W NASZEJ BIBLIOTECE… INFORMACJE O WCZEŚNIEJSZEJ I OBECNEJ DZIAŁALNOŚCI FILII NAUKOWEJ”.                    

Wystawa wzbudziła spore zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży, zważywszy na to, że okres PRL-u, to już dla nich historia. W czasie spotkań przybliżone zostało tło historyczne tamtych czasów. Uczniowie poznali m. in. kartki na mięso, telefon z tarczą, tarę i wiele innych ciekawych przedmiotów użytkowych. Powyższe eksponaty można będzie oglądać do 30 czerwca. Wystawę odwiedzili:
  - uczniowie klasy 1  ze SP. Nr 8 w Policach -23 os.
  - uczniowie klasy 6  ze SP. w Niekłończycy-11 os.                                        
  - uczniowie klasy 4  ze SP. w Niekłończycy-16 os.  
  - uczniowie klasy 0  ze SP. Nr 8 w Policach-23 os.                                                                              
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska
                                           
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK)
„JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES W NOWEJ SZKOLE  I STYLE UCZENIA SIĘ” - ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE EDUKACYJNE  z Panią Elżbietą Ciukszą, psychologiem i pedagogiem z uczniami z klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Niekłończycy.

Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska we współpracy z panią Elżbietą Ciukszą.
           
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.
Podczas spotkania uczestniczki  omawiały  książkę  pt. „PIERWSZA NA LIŚCIE” – Magdaleny Witkiewicz.
                 
12 MAJA 2015 r. (WTOREK) GODZ. 17.00

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DKK Z FRANCISZKIEM KLIMKIEM, KRAKOWSKIM POETĄ I SATYRYKIEM.
„Mruczę, więc jestem”, pod takim hasłem odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Klimkiem, krakowskim poetą i satyrykiem. Celem spotkania była promocja czytelnictwa. Poeta jest miłośnikiem kotów, więc jego tematem wierszy, limeryków były koty, ale i nie tylko, których mogli posłuchać przybyli na spotkanie. W spotkaniu uczestniczyli literaci Regionalnego Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego w Policach i zainteresowani- 18 os.
Miejsce: Dział Regionalny.
Organizacja: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa –DKK, we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Ekologicznym Zwierzęcy Telefon Zaufania w Szczecinie.
Pomoc w organizacji i realizacji: Anna Michałowska i Elżbieta Lis, Grażyna Jagiełko,Elżbieta Kacprzak.
                 
13 MAJA 2015 R.(ŚRODA) GODZ. 9.00
„WSPÓŁPRACA DZIECI W SZKOLE I STYLE UCZENIA SIĘ” ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE EDUKACYJNE  z Panią Elżbietą Ciukszą, psychologiem i pedagogiem z uczniami klasy 4 ze SP. w Niekłończycy.
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska we współpracy z panią Elżbietą Ciukszą.
                   
13 MAJA 2015 R.(ŚRODA) GODZ. 17.00
„WSPOMINKI Z PRL-u „ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DLA DOROSŁYCH CZYTELNIKÓW.
W czasie spotkania dorośli czytelnicy mieli okazję przywołać swoje własne wspomnienia z okresu PRL-u. i opowiedzieć dzieje rodzin na tle historii Polski.
Miejsce: Filia Naukowa.
Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko, Aleksandra Siebert, Dorota Krzyżanowska.                

15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 10.00 – 16.00
ODBYŁA SIĘ AKCJA UWALNIANIA KSIĄŻEK  „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”- KONTYNUACJA.
Miejsce: Filia Nova.
Koordynator: Maria Chmielewska we współpracy z innymi działami.
Pomoc w organizacji i realizacji: Dorota Krzyżanowska, Aleksandra Siebert, Grażyna Jagiełko.                    
Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Filii Naukowej udział wzięło 133 osoby.
                                                                     
FILIA NOVA UL. BANKOWA 5 B/U9

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE DLA DOROSŁYCH Z ALEKSANDREM DOBĄ- policzaninem, kajakarzem, podróżnikiem roku 2014 National Geographic. Jako pierwszy w historii przepłynął kajakiem Atlantyk z Europy do Ameryki Północnej. Podróżnik z  poczuciem humoru opowiedział o krajach, które odwiedził oraz o niezliczonych przygodach podczas samotnego rejsu przez Atlantyk.
Miejsce: Filia NOVA
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyrektor Biblioteki, Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova.
                   
11 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 11.00
„LEGENDY POMORZA ZACHODNIEGO” – ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z MIROSŁAWEM WACEWICZEM, szczecińskim legendziarzem, dla uczniów szkół podstawowych.
Pan Mirosław Wacewicz jest absolwentem historii Uniwersytetu Szczecińskiego, miłośnikiem historii Pomorza . Pasjonuje się legendami związanymi ze Szczecinem i regionem. Pierwszy zeszyt autora został wydany w lutym 2014 r. pt. „ Młyn Prochowy”. W trakcie przygotowywany jest drugi zeszyt o tematyce Polic i okolic, o czym opowiedział w pasjonujący sposób. W czasie spotkania i prezentacji multimedialnej, opowiadał o legendach Pomorza Zachodniego wprowadzając uczniów do krainy baśni i legend. Wszyscy, którzy obdarzeni są choć trochę wyobraźnią  mieli szansę usłyszeć odgłosy Puszczy Bukowej i wyobrazić sobie jak było „ dawno, dawno temu, za siedmioma górami, rzekami, dolinami – czyli gdzieś bardzo daleko, w Baśniowej Krainie…”.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova,                    

12 MAJA 2015 R. (WTOREK) GODZ. 16.00
ODBYŁ SIĘ WERNISAŻ OBRAZÓW IZABELII JAMROZIŃSKIEJ, polickiej malarki. Po raz pierwszy zorganizowano wernisaż w Filii Nova. Malarka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Rolniczą w Szczecinie. Tworzy w technikach: olej, akryl i pastele. Jej twórczość to pejzaże, portrety martwa natura oraz abstrakcja.  Jak sama mówi Cyt. ”Malarstwo, to u mnie gra barw, kolor działa na moją wyobraźnię bardzo silnie”,  co przejawia się w obrazach malarki.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA)
ODBYŁA SIĘ REKLAMA AKCJI „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ” – Happening ulicami miasta przedszkolaków z PP. Nr 8 w Policach przebranych za postacie bajkowe. Celem tej akcji będzie rozdawanie ulotek informujących o kiermaszu książek. Fantastycznie przebrane za postaci z bajek  przedszkolaki, grając na instrumentach muzycznych zachęcały mieszkańców Polic i okolic do udziału w kiermaszu książki. Po powrocie do biblioteki dzieci otrzymały słodki upominek oraz zakładki do książek.

13 MAJA 2015 R. (ŚRODA) GODZ. 11.00

ODBYŁ SIĘ FINAŁ POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „NASZA PLANETA ZIEMIA-PLANETĄ ENERGII” z wręczeniem nagród. Wpłynęło 46 prac, z których jury przyznało 3. nagrody główne oraz 2. wyróżnienia. O kryteriach oceny prac i technikach plastycznych wykorzystanych do wykonania prac mówiła p. Izabella Jamrozińska – policka malarka.  Wręczenia nagród dokonali Z-ca Burmistrza Polic p. Maciej Greinert, p. Witold Stefański – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego w Policach, a także Dyrektor Biblioteki w Policach p. Wioletta Kołodziejczyk.

14 MAJA 2015 R. (CZWARTEK) GODZ. 17.00
ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ, SĘDZIĄ SĄDU OKREGOWEGO W ŁODZI.
Gościem specjalnym podczas obchodów „ Tygodnia Bibliotek” była  sędzia Anna Maria Wesołowska, która przez trzydzieści lat orzekała w Wydziale Karnym  Sądu Okręgowego w Łodzi.  W bardzo i interesujący sposób pani sędzia opowiedziała o przyczynach i konsekwencjach wchodzenia w konflikt z prawem. Spotkanie zorganizowano dla dorosłego czytelnika, dlatego tematyką spotkania było uświadomienie rodziców, opiekunów, szkoły czyli całego społeczeństwa o zagrożeniach wpływających na ludzi młodych i dzieci. Pani Anna Maria Wesołowska promowała także książkę – poradnik prawny pt. „ Bezpieczeństwo młodzieży” i udzielała wielu porad, jak wpłynąć na bezpieczeństwo młodzieży. Bardzo interesujące spotkanie motywowało do wielu refleksji i zastanowienia się nad własnym postępowaniem.  
Miejsce: Filia Nova
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyrektor Biblioteki, Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – Filia Nova.
                   
15 MAJA 2015 R. (PIĄTEK) GODZ. 10.00 – 16.00
ODBYŁA SIĘ AKCJA UWOLNIJ KSIĄŻKĘ „WYBIERZ, PRZECZYTAJ I PODAJ DALEJ”.
W akcji jako wolontariusze wzięły udział uczennice Gimnazjum Nr 2 oraz pracownicy Filii Naukowej. Uczennice reklamowały akcję rozdając ulotki  i książki na ulicach naszego miasta. Kiermasz cieszył się powodzeniem wśród mieszkańców Polic i okolic. Pierwszy tego typu kiermasz zorganizowano  cztery lata temu przy Budynku Głównym Biblioteki w Policach, później przez dwa lata kiermasz odbywał się w Filii Naukowej, przy Klubie Nauczyciela. Wszystkie akcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, dlatego wychodzenie naprzeciw potrzebom czytelników stało się niezbędne.
Miejsce: Filia NOVA
Koordynator: Maria Chmielewska – F-6 we współpracy z innymi działami.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Bożena Klimek i Hanna Zielińska – FNova, Dorota Krzyżanowska, Aleksandra Siebert, Grażyna Jagiełko-FN.                        
18 MAJA 2015 R. (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 8.00

ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE, autorem książek dla dzieci.
Obchody „Tygodnia Bibliotek” zakończyło spotkanie autorskie z pisarzem dla dzieci i młodzieży p. Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie odbyło się dla uczniów klas 2 i 3 ze Szkół Podstawowych. Wspaniały kontakt i nawiązana nić porozumienia przez pisarza z dziećmi,  zaowocowała wieloma pytaniami, na które wyczerpująco  z poczuciem humoru odpowiadał pisarz. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością twórczości autora.
Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk- Dyrektor Biblioteki i Marta Juchnowicz –Dział Promocji Biblioteki
Pomoc w organizacji i realizacji: Maria Chmielewska, Danuta Kozicka, Hanna Zielińska, Bożena Klimek-Filia Nova.
Podczas „Tygodnia Bibliotek” w spotkaniach organizowanych w Filii Nova udział wzięło 735 osób.                
Zaproponowany program tegorocznego XII OTB był różnorodny w formy, promował książkę, czytelnictwo, bibliotekę, szkoły, ciekawe osoby z regionu, i nie tylko, był skierowany do użytkowników w różnym wieku.
Wszystkie koleżanki wykazały się dużym zaangażowaniem i pomysłowością w przygotowaniu spotkań, zajęć, wystaw i warsztatów. Nasi użytkownicy wybrali bibliotekę, aby uczestniczyć w tych wszystkich formach, o czym świadczy ogólna liczba odwiedzin: 1490 osób.
Wszystkim spotkaniom towarzyszył program, plakat XII OTB 2015 r. i plakaty zapraszające na poszczególne  spotkania. Naszym zaproszonym gościom przygotowano specjalne podziękowania za współpracę z Biblioteką i Zarządem Koła nr 11 SBP w Policach.

Police, dnia 27.05.2015 r.
Opracowała na podstawie sprawozdań z poszczególnych agend Przewodnicząca Koła nr 11 SBP w Policach, Elżbieta Kacprzak.








 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz