środa, 19 lutego 2025

OZ SBP / XIII Sympozjum Ludzie książki Pomorza Zachodniego, 8 maja 2025 _ Zgłoszenia do 7 kwietnia 2025

 

Ludzie książki Pomorza Zachodniego
XIII edycja sympozjum regionalnego
8 maja 2025, Książnica Pomorska w Szczecinie,
Sala im. prof. Henryka Markiewicza

Dyrekcja Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we współpracy z Zachodniopomorskim Okręgiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich od 2013 roku organizuje coroczne sympozjum pod tytułem  Ludzie książki Pomorza Zachodniego. 

Spotkania te odbywają się w maju – w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – i poświęcone są upamiętnieniu osób związanych z kulturą książki w naszym regionie: zasłużonym bibliotekarzom wszystkich rodzajów bibliotek (ich życiu, pracy i osiągnięciom), organizatorom działalności wydawniczej w regionie; pozainstytucjonalnym animatorom i promotorom książek i czytelnictwa; twórcom kolekcji bibliotecznych i bibliofilskich; księgoznawcom, księgarzom, antykwariuszom Pomorza Zachodniego; ilustratorom książek, konserwatorom i renowatorom książek itd. 

Uwaga! Podczas sympozjum nie omawiamy dorobku autorów książek (pisarzy, poetów, publicystów) oraz dokonań osób związanych z obiegiem książki, które są wciąż czynne zawodowo. 

Wystąpienie należy przygotować na 10 min. (komunikat) lub 20 min. (referat). Do dyspozycji referentów jest laptop i rzutnik. Wystąpienia w formie artykułów przygotowanych do druku można następnie opublikować na łamach wydawanego przez Książnicę Pomorską czasopisma fachowego „Bibliotekarz Zachodniopomorski”. Udział w sympozjum jest bezpłatny. 

Ważne terminy:
1.    Zgłoszenia udziału w sympozjum prosimy przesyłać do 7 kwietnia 2025 roku na adres: a.borysowska@ksiaznica.szczecin.pl 

2.     Prace do druku  w formie elektronicznej, przygotowane zgodnie z wytycznymi podanymi na stronie redakcji „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” https://www.ksiaznica.szczecin.pl/wytyczne-dla-autorow, należy przesłać na adres email bzp@ksiaznica.szczecin.pl do 31.05.2025 r. 

Oprac.: Agnieszka Borysowska 

środa, 5 lutego 2025

ZG SBP / Strategia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2021-2029 & Program działalności SBP na lata 2021–2025

Zarząd Główny SBP

W harmonogramie zadań nad Strategią SBP na lata 2021-2029 ustalono, że prace zostaną podzielone na dwa zasadnicze etapy.

Pierwszy z nich obejmował czynności związane z podsuwaniem Strategii SBP na lata 2010-2021 oraz analizę dokumentów i opracowań będących źródłem danych, które posłużyły w drugim etapie do sformułowania misji, wizji, celów strategicznych, celów szczegółowych, a także przypisanych im zadań.
Dzięki organizacyjnemu wsparciu Biura SBP, zespół wypracował rytm spotkań, które umożliwiły realizację kolejno wyznaczonych zadań. Po podsumowaniu Strategii SBP na lata 2010-2021 i zapoznaniu się z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych wśród członków Stowarzyszenia, osoby zaangażowane w przygotowanie nowej strategii, spotkały się w Olsztynie w październiku 2021 r. na trzydniowych warsztatach, w trakcie których zostały określone najważniejsze problemy oraz wyz-
wania dla przyszłych działań SBP.

W pracach nad Strategią SBP na lata 2021-2029 zespół wykorzystał następujące dokumenty i opracowania:
1. Podsumowanie realizacji Strategii SBP na lata 2010-2021.
2. Wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w 2021 r. wśród członków SBP.
3. Sprawozdania merytoryczne i finansowe Zarządu Głównego SBP i struktur terenowych obejmujące lata 2010-2021.
4. Statut SBP. 

Opracowanie Strategii rozpoczęto od zdefiniowania misji i wizji oraz kluczowych obszarów działania SBP. Następnym krokiem było sformułowanie celów głównych i szczegółowych oraz zadań do realizacji. Zespół skupił się na problemach oraz postulatach zgłaszanych przez członków SBP, będących oczekiwaniami wobec organizacji. Uwzględniono także zmiany dokonujące się w otoczeniu zawodowym i społecznym, determinujące nie tylko działania merytoryczne zaplanowane w przyszłości, ale również stanowiące wyzwania o charakterze organizacyjnym.

Dynamika zmian dotyczących zawodu bibliotekarza, organizacji bibliotek, czy też w szerszej perspektywie, bibliotekarstwa i informatologii, znalazła swoje odzwierciedlenie w sposobie wytyczenia zadań, które będą służyły do realizacji założonych celów. Biorąc pod uwagę liczbę przedsięwzięć zaplanowanych w strategii ich realizacja będzie wymagała zaangażowania wszystkich komórek organizacyjnych i struktur terenowych. Słowem, które w pełni oddaje zamysł realizacji Strategii w praktyce Stowarzyszenia to współodpowiedzialność wszystkich członków oraz zaangażowanie potencjału merytorycznego, jakim dysponują osoby pracujące w sekcjach, komisjach oraz zespołach.

Cele strategiczne i szczegółowe wynikają z diagnozy i identyfikują problemy, z którymi należy się zmierzyć dla dobra Stowarzyszenia, jego członków a także bibliotekarzy i środowisk związanych z sektorem książki i informacji naukowej.

Należy podkreślić, że propozycja nowej Strategii zakłada możliwość bardziej precyzyjnej i rzeczowej oceny jej realizacji zarówno na poszczególnych etapach, jak i w ewaluacji końcowej. Dlatego każdemu zadaniu zostały przypisane precyzyjnie określone mierniki, które pokażą w jakim stopniu osiągnięto zakładane rezultaty.

Szczegółu TU Strategia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2021-2029.

Program działalności SBP na lata 2021 – 2025

OZ SBP / KONKURS „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2024" – zgłoszenia do 7 marca 2025 (nabór przedłużony, pierwotny termin 28 lutego 2025) ● regulaminy ● formularze

KONKURS „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2024" 

zgłoszenia do 28.02.2025 ● regulaminy ● formularze

Małgorzata Bartosik

Przewodnicząca Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgu SBP

 Koleżanki i Koledzy,

po raz piętnasty Zarząd Główny SBP ogłosił konkurs na Bibliotekarza Roku.

Jego pierwszym etapem jest przeprowadzany po raz szesnasty Konkurs im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Bibliotekarza Roku.

Laureat główny będzie kandydatem naszego Okręgu do ogólnopolskiego tytułu Bibliotekarz Roku 2024.

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej aktywnych, kreatywnych, dynamicznych, budujących pozytywny wizerunek bibliotekarstwa przedstawicieli naszego zawodu oraz promocja inicjatyw, podejmowanych przez środowisko bibliotekarzy.

Zachęcam bibliotekarzy pracujących w bibliotekach wszystkich typów województwa zachodniopomorskiego do czynnego udziału w Konkursie i zgłaszania bibliotekarzy, których praca w 2024 r. szczególnie zasługuje na wyróżnienie.

Wnioski należy nadesłać w terminie do do 7 marca 2025 (nabór przedłużony, pierwotny termin 28 lutego 2025) na adres: Zarząd Okręgu SBP / / Małgorzata Bartosik, Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem ZACHODNIOPOMORSKI KONKURS BIBLIOTEKARZ ROKU 2024.

Varia organizacyjne 

* Konkurs OZ SBP im. Stanisława Badonia o Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, edycja 16

* Konkurs SBP, edycja 15  

@ Prawo zgłaszania kandydatów mają zarówno osoby indywidualne (w tym pracownicy i użytkownicy bibliotek), jak też struktury i przedstawiciele SBP oraz innych organizacji, dyrekcje bibliotek, redakcje czasopism zawodowych oraz lokalne władze (samorządowe, uczelniane).

Zasady Konkursu

  • Konkurs wyróżnia pracowników bibliotek, którzy osiągnęli wyjątkowe rezultaty w roku 2024.
  • Oceniane są różne obszary ich aktywności zawodowej oraz uzyskane efekty bez względu na zajmowane stanowisko.
  • Kandydaci mogą reprezentować wszystkie typy bibliotek, o ile mają co najmniej 3-letni staż pracy w bibliotece.

Jak wziąć udział

  • Zgłoszenia należy przesłać/dostarczyć do 7 marca 2025 (nabór przedłużony, pierwotny termin 28 lutego 2025)
  • W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go do siedziby zarządu okręgowego SBP w danym województwie
  • Zgłoszenia mogą pochodzić zarówno od osób indywidualnych, jak też instytucji czy organizacji (struktur SBP, dyrekcji bibliotek, szkół, władz samorządowych itp.).

@ Regulamin i formularze:

https://www.sbp.pl/co-robimy/konkursy/bibliotekarz-roku-2024

 @ Wnioski należy nadesłać w terminie do 7 marca 2025   (nabór przedłużony) na adres:

Zarząd Okręgu SBP / Małgorzata Bartosik, Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

z dopiskiem ZACHODNIOPOMORSKI KONKURS BIBLIOTEKARZ ROKU 2024.

 Więcej TU:

https://www.sbp.pl/serwis-informacyjny/wszystkie/bibliotekarz-roku-2024-czas-start

https://www.sbp.pl/co-robimy/konkursy/bibliotekarz-roku-2024

* Harmonogram Konkursu

 Etap I Okręgowy, 20 stycznia – 22 marca 2025: organizowany przez zarządy okręgów SBP, które przyjmują zgłoszenia kandydatów i ustalają okręgowe kapituły Konkursu, dokonujące wyboru Bibliotekarza Roku w danym okręgu SBP.

Etap II Ogólnopolski 25 marca – 30 kwietnia 2025: organizowany przez Zarząd Główny SBP, który prezentuje na portalu SBP sylwetki laureatów okręgowych, a na podstawie rankingów  okręgowych kapituł Konkursu, wyłaniany jest ogólnopolski zwycięzca; wyniki Konkursu  są publikowane na stronie www.sbp.pl do 30 kwietnia 2025 r.


Oprac.: MaraKu