Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Szczecinie zaprasza na debatę z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego i społecznego, podczas której porozmawiamy o przyczynach i konsekwencjach katastrofy w Odrze (2022).
Debata odbędzie się w dwóch częściach:
- dyskusja z udziałem ekspertów
- pytania od publiczności.
Moderator: Robert Jurszo - dziennikarz działu Klimat i Środowisko "Gazety Wyborczej", specjalizujący się w tematach dotyczących ochrony przyrody.
Eksperci:
- prof. dr hab. Robert Czerniawski
- prof. dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska
- Maciej Humiczewski
- Paweł Wróbel
- Ryszard Matecki
Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu z programu MIKRODOTACJE prowadzonych przez GM Szczecin, których operatorem jest Sektor3 Szczecin.
***
@ Prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski - Ekolog wód. Hydrobiolog, głównie wód płynących. Przewodniczący Rady Naukowej Drawieńskiego Parku Narodowego, Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Koordynator naukowy zespołu ekspertów ds. Monitoringu Odry przy marszałku woj. zachodniopomorskiego. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Autor ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu funkcjonowania i ochrony wód. Organizator cyklicznej konferencji Funkcjonowanie i ochrona wód płynących "Potamon".
@ prof. dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska - związana z Uniwersytetem Szczecińskim, hydrobiolożka, specjalistka z zakresu bentosu (zespół organizmów zwierzęcych związanych z dnem środowisk wodnych). Od 2006 r. prowadzi prace badawcze na rzece Odrze. Współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym jako ekspert przyrodniczy z zakresu bezkręgowców, przy przedsięwzięciach takich jak pogłębianie toru wodnego, budowa Gazoportu, przebudowa Odry. Prowadzi prace związane z ochroną środowiska jak inwentaryzacje gatunków chronionych bezkręgowców dla potrzeb obszarów Natura 2000 i Nadleśnictw.
@ Maciej Humiczewski - specjalista się w działaniach na rzecz ochrony środowiska wodnego, pracujący zarówno po stronie sektora publicznego jak i obecnie zarządzając biurem projektowym o specyfice hydrotechnicznej, z ukierunkowaniem na działania poprawiające stan ekologiczny wód. Od 2009 r. zajmował się zarządzaniem zasobami wodnymi i inwestycjami z sektora melioracji oraz pozyskiwaniem środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, ochrony środowiska (m.in. kierownik techniczny w dwóch projektach Life+, polegających m.in. na budowie przepławek dla ryb). Od 2018 r. współtworzy firmę Komes Water, zajmującą się doradztwem i projektowaniem w branży hydrotechnicznej, ze szczególnym naciskiem na ochronę środowiska wodnego i renaturyzację ekosystemów wodnych.
@ Paweł Wróbel - nauczyciel z wykształcenia - samorządowiec z wyboru. Od dwóch lat wójt Gminy Widuchowa znajdującej się w Obszarze Natura 2000 - Dolina Dolnej Odry.
@ Ryszard Matecki - artysta grafik, ilustrator i autor opowiadań dla dzieci, autor przewodników po regionie Zachodniego Zakola Odry, wieloletni opiekun Doliny Miłości, aktywista i społecznik. Mieszka w Zatoni Dolnej nad Odrą. Autor prezentowanej obecnie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie wystawy "Łzy Odry".
Debata: Co z tą Odrą?
26.10.2022 (środa), godz. 17.00-19.00
Książnica Pomorska w Szczecinie, sala im. Zbigniewa Herberta
Organizator: Oddział Szczeciński SBP, Koordynatorka: Barbara Markowska.
Finansowanie: program MIKRODOTACJE GM Szczecin / Sektor3 Szczecin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz