wtorek, 31 maja 2022

Koło 9 OS SBP Szczecin, TB 2022 / Spotkanie promujące monografię Biblioteki Archiwum Państwowego w Szczecinie

1 maja 2022 w Archiwum Państwowym w Szczecinie odbyła się prezentacja monografii pt. "Jedna biblioteka - trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku" autorstwa dr Janina Kosman, członkini Koła 9 Szczecin OS SBP. 

Gospodarzami spotkania byli: dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie dr hab. Krzysztof Kowalczyk i prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich dr hab. Paweł Gut. 


***

2021. Janina Kosman, Jedna biblioteka – trzy historie. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie. Studium przypadku. Warszawa–Szczecin, 2021, 481 s. Wydawcy: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych (Warszawa), Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Historia pierwsza: Biblioteka Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie (1824–1945).
Historia druga. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie (1827–1945).
Historia trzecia. Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie (1945–2021).

Zawiera:
- dzieje Towarzystwa Historii i Starożytności Pomorza w Szczecinie (1824-1945) oraz  Archiwum Państwowego w Szczecinie do i od 1945 r.
- indeks osobowy, 477-481.

Publikacja dostępna online

 ***

Cyt., s. 394-395:

3.2. Przynależność stowarzyszeniowa biblioteki

Biblioteka Archiwum Państwowego w Szczecinie jest bodaj jedyną wśród polskich bibliotek archiwalnych placówką przynależącą do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. We wrześniu 2011 r. w oddziale szczecińskim SBP Okręg Zachodniopomorski z siedzibą w Książnicy Pomorskiej, odbyło się spotkanie grupy założycielskiej Koła Bibliotek Instytucji Kultury. Do Koła BIK oprócz biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie i biblioteki Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Stargardzie oraz biblioteki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie weszła biblioteka szczecińskiego Archiwum Państwowego. Po kilku latach Koło rozszerzyło formułę przyjmując do swego grona bibliotekarzy szkolnych (biblioteki Liceum Ogólnokształcącego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 45) oraz przedstawicieli Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem jaki przyświecał BIK była współpraca w zakresie organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych oraz popularyzacji macierzystych instytucji, wymiana publikacji i dzielenie się doświadczeniami. Przewodnicząca Koła Marta Kurzyńska napisała w jubileuszowej publikacji omawiającej działalność Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Koło nr 9 Bibliotek Instytucji Kultury SBP zostało powołane uchwałą oddziału z dnia 29 września 2011 r. Zrzesza bibliotekarki opiekujące się księgozbiorami instytucji powołanych do ochrony dziedzictwa kulturowego, takich jak archiwa i muzea. Instytucje te, pomimo długich tradycji bibliotecznych, do tej pory nigdy nie miały dotąd swoich reprezentantów w Stowarzyszeniu. [...] Działalność Koła nr 9 skupia się na wymianie doświadczeń w zakresie funkcjonowania bibliotek muzealnych i archiwalnych, upowszechnianiu wiedzy o podstawach prawnych działalności bibliotek oraz bibliotekarskich standardach i dobrych praktykach. Ważnym polem działalności jest również organizowanie wizyt studyjnych w bibliotekach archiwów i muzeów, otwartych dla innych kół OS SBP, oraz uczestniczenie w wizytach studyjnych w bibliotekach publicznych i akademickich, popularyzowanie historii i wiedzy o zasobach bibliotek archiwów i muzeów województwa zachodniopomorskiego, popularyzacja inicjatyw SBP w środowiskach muzealnych i archiwalnych, inicjowanie współpracy bibliotek publicznych, akademickich i naukowych.

 

 Fot.: APS Anna Cichy/Łukasz Szełemej, MaraKU


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz