piątek, 24 lutego 2023

Z żałobnej karty / Kazimiera Dalidowicz 17.03.1942 - 20.02.2023

 


KAZIMIERA DALIDOWICZ

17.03.1942-20.02.2023

Z przykrością informujemy, że dnia 20 lutego odeszła od nas Pani Kazimiera Dalidowicz, wieloletnia wicedyrektorka Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

Pani Kazimiera była wielkopolanką – urodziła się 17 marca 1942 r. w Kiedrowie, w powiecie wągrowieckim. W roku 1947 przyjechała wraz z rodzicami, w ramach akcji przesiedleńczej, do Gryfina, gdzie ukończyła tutejsze liceum. W 1960 r. rozpoczęła naukę w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie. Już pod koniec tego roku otrzymała list od kierownika Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryfinie z propozycją zatrudnienia. Skorzystała z oferty i od 1 sierpnia 1961 r. rozpoczęła pracę jako instruktor. Na tym stanowisku pracowała do przejścia na emeryturę w 2007 r. Opiekowała się siecią bibliotek gminnych i miejsko-gminnych. Od końca 1979 r. pełniła obowiązki dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, Oddział w Gryfinie. Następnie przez wiele lat była zastępcą dyrektora Biblioteki Publicznej w Gryfinie.

W latach 1962-67 studiowała bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, a w roku 1970 obroniła pracę magisterską Humanistyczna książka drukowana w Polsce w XVI wieku. Dział Historia.

W czasie swej pracy należała do Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki, NSZZ Solidarność, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Ligi Kobiet. Od początku pracy w bibliotece była członkinią Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gdzie przez wiele kadencji pełniła funkcję sekretarza koła.

W wolnych chwilach oddawała się swoim pasjom, m. in. ogrodnictwu i ukochanemu ogródkowi działkowemu. W życiu prywatnym była oddaną żoną, kochaną mamą i babcią.

 Odznaczenia:

Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1979)
Gryf Pomorski – (1998)
Złota Odznaka Zasłużony Działacz Kultury – (1981)
Medal 40-lecia Polski Ludowej – (1984)
Złoty Krzyż Zasługi – (1985)

Oprac.

Marta Boczarska
Biblioteka Publiczna w Gryfinie
Koło Nr 7 w Gryfinie

 

 

Ludzie Książki Pomorza Zachodniego - XI Sympozjum, 11 maja 2023, Książnica Pomorska w Szczecinie / zgłoszenia wystąpień do 16 IV 2023

 

Ludzie książki Pomorza Zachodniego
XI edycja sympozjum regionalnego
11 maja 2022, Książnica Pomorska w Szczecinie, Sala im. prof. Henryka Markiewicza

Dyrekcja Książnicy Pomorskiej w Szczecinie we współpracy z Zachodniopomorskim Okręgiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich organizuje corocznie od 2013 roku sympozja pod tytułem  Ludzie książki Pomorza Zachodniego. Spotkania te odbywają się  w maju, w trakcie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, i poświęcone są upamiętnieniu osób związanych z kulturą książki na Pomorzu Zachodnim.

 Tegoroczna, XI już edycja sympozjum, odbędzie się 11 maja 2023 r. w Sali im. prof. Henryka Markiewicza w godz. 9.00–15.00. Udział w sympozjum jest bezpłatny. Wystąpienia powinny trwać:  komunikat – do 10 min., referat – do 20 min (do dyspozycji referentów jest laptop i rzutnik). Przygotowane do druku referaty można będzie opublikować na łamach kwartalnika „Bibliotekarz Zachodniopomorski”.

Tematyka sympozjum: zasłużeni bibliotekarze wszystkich rodzajów bibliotek – ich życie, praca i osiągnięcia; organizatorzy działalności wydawniczej w regionie; pozainstytucjonalni animatorzy i promotorzy książek i czytelnictwa; twórcy kolekcji bibliotecznych i bibliofilskich; księgoznawcy, księgarze, antykwariusze Pomorza Zachodniego; ilustratorzy książek, konserwatorzy książek.

Uwaga!

Podczas sympozjum nie omawiamy dorobku autorów książek (pisarzy, poetów, publicystów) z regionu oraz dokonań związanych z obiegiem książki osób, które są wciąż czynne zawodowo.

 Ważne terminy

  1. Zgłoszenia udziału w sympozjum prosimy przesyłać do 16 kwietnia 2023 roku na adres: s.heropolitanski@ksiaznica.szczecin.pl lub przekazać telefonicznie (91) 4819315.
  2.  Prace do druku  w formie elektronicznej w postaci pliku z rozszerzeniem .doc, przygotowane zgodnie z wytycznymi na stronie redakcji „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” https://www.ksiaznica.szczecin.pl/wytyczne-dla-autorow, należy przesłać na adres email bzp@ksiaznica.szczecin.pl do 15.06. 2023 r.,

 Wszystkich  zainteresowanych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!

Materiały KP


poniedziałek, 13 lutego 2023

Konkurs - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2022 – zgłoszenia do 28.02.2023 (wtorek)

Małgorzata Bartosik
Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Okręgu SBP

Szanowne Koleżanki i Koledzy,
przed nami kolejna edycja konkursu Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku.
Serdecznie zachęcam do zgłaszania kandydatów na konkurs BR. Termin nadsyłania podań to 28 luty 2023 r.  (wtorek).

Jest to nagroda dla bibliotekarzy za aktywność w roku 2022.

Zachęcam do udziału w konkursie, proszę o upublicznienie informacji o konkursie.

Regulaminy, formularze na  SBP.pl:
http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=24044

Załącznik - Formularz zgłoszenia kandydata
Załącznik - Oświadczenie kandydata

@ Zgłoszenia

- mailowo: m.bartosik@ksiaznica.szczecin.pl
- pocztą:  Małgorzata Bartosik - Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP
Książnica Pomorska w Szczecinie
ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

 ***

ZG SBP:

Celem Konkursu jest zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2022 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.

Promując ich dokonania promujemy także zawód bibliotekarza, unikalny pośród innych zawodów, pełniący istotną rolę w rozwoju czytelnictwa, kultury, nauki i edukacji, a także w poszerzaniu form społecznej aktywności.

Formuła Konkursu jest otwarta. Kandydaci mogą reprezentować wszystkie typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczą różnych obszarów aktywności zawodowej. Liczą się dokonania, nie stanowisko w bibliotece. Nasi dotychczasowi laureaci są tego najlepszym przykładem.

Konkurs składa się z dwóch etapów: okręgowego i ogólnopolskiego. Podczas pierwszego wybierani są najbardziej cenieni bibliotekarze w poszczególnych województwach, w drugim etapie, spośród laureatów regionalnych dokonuje się wyboru Bibliotekarza Roku 2022 cieszącego się największym uznaniem w kraju.

KKS OZ SBP