poniedziałek, 28 listopada 2022

75 lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, 25.11.2022 - relacja

25 listopada 2022 miały miejsce obchody 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie.  SBP reprezentowały Małgorzata Bartosik - przewodnicząca OZ SBP i Anna Kotowska  - skarbnik OS SBP. 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa jubileuszowa prezentująca zmiany i przemiany siedzib biblioteki, pracowników oraz przegląd wydarzeń zorganizowanych przez choszczeńską bibliotekę oraz prasowe doniesienia na ich temat.  
 

Ze strony FB Powiatu Choszczno:

„Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” – słowa Marii Dąbrowskiej zna chyba każda choszcznianka i każdy choszcznianin, jak również osoby odwiedzające miasto Choszczno. Cytat ten od lat widnieje na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Choszcznie.☺️

25 listopada 2022 roku powiatowa skarbnica wiedzy obchodziła 75-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się okazją do przypomnienia historii powstania placówki oraz całej kadry tworzącej to miejsce na przestrzeni 75 lat. 

Gratulując pięknego święta, wspaniałych lat wielkiej aktywności,  Starosta Choszczeńska Wioletta Kaszak podziękowała Dyrektorowi Biblioteki Annie Lewickiej oraz każdej osobie współtworzącej to miejsce, za zaangażowanie, profesjonalizm, ogrom wiedzy, realizowane projekty i okazywany uśmiech. 👏🌸
Wczorajsze obchody to również 20 lat owocnej współpracy Biblioteki z Powiatem Choszczeńskim, bowiem 9 sierpnia 2002 roku Biblioteka stała się Biblioteką Powiatową. 💐

W wydarzeniu uczestniczył również Przewodniczący Rady Powiatu Choszczeńskiego, Eugeniusz Nykiel oraz Radne Powiatu Choszczeńskiego Magdalena Sieńko i Bernarda Ewa Dybowska.

Podczas uroczystości Dyrektor Anna Lewicka podziękowała wszystkim Pracownikom, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju tego miejsca, wręczając Im pamiątkową książkę, bo przecież po literaturę warto sięgać z wielu powodów. 🌸 Dr. Theodor Seuss Geisel, autor książek dla dzieci, napisał kiedyś, że im więcej się czyta, tym więcej można się dowiedzieć. Książka to obszerne źródło wiedzy, które nie tylko zwiększa naszą inteligencję, ale również poszerza słownictwo, dostarcza informacji, a czytając otwieramy oczy na świat i drugiego człowieka.

Jeszcze raz gratulujemy Brylantowego Jubileuszu i wszystkim Pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie z Dyrektor Anną Lewicką na czele, życzymy kolejnych lat owocnej pracy na rzecz kultury, niech towarzyszy temu głęboka satysfakcja z pełnionej misji. 🌺

Tekst i fot: FB Powiat Choszczno. 

wtorek, 8 listopada 2022

Oddział Szczeciński SBP / Debata: Co z tą Odrą?, KP 26.10.2022 _ RELACJA - kanał YouTube OZ SBP

 

@ Debata: Co z tą Odrą?
@ Książnica Pomorska w Szczecinie, 26.10.2022
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Szczecinie zorganizowało debatę z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego i społecznego, podczas której porozmawiano o przyczynach i konsekwencjach katastrofy w Odrze (2022).
 
@ Moderator: Robert Jurszo - dziennikarz działu Klimat i Środowisko "Gazety Wyborczej", specjalizujący się w tematach dotyczących ochrony przyrody.
 
@ Eksperci:
prof. dr hab. Robert Czerniawski
prof. dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska
Maciej Humiczewski
Paweł Wróbel
Ryszard Matecki
 
@ Relacje:  

- nagranie całości spotkania w kanale YouTube OZ SBP:
https://www.youtube.com/watch?v=nO3B551KMUk
 
- relacja fotograficzna KP: 
https://www.facebook.com/media/set/...
 
- portal w wSzczecinie.pl:
Karolina Nawrocka, Dwa, zupełnie różne pomysły odbudowy Odry. „Jest duże prawdopodobieństwo, że katastrofa powtórzy się w przyszłym roku”, wSzczecinie.pl 27.10.2022.
 
- podsumowanie debaty w prasie:
Jakub Stankiewicz, Co będzie z Odrą? Debata w Książnicy Pomorskiej, "Gazeta Gryfińska" 42, 2022 (8 listopad 2022), s. 16-18. [poniżej]
 


 


# Organizator: Oddział Szczeciński SBP
# Koordynatorka: Barbara Markowska.
# Finansowanie: program MIKRODOTACJE GM Szczecin / Sektor3 Szczecin.
 
***
@ Prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski - Ekolog wód. Hydrobiolog, głównie wód płynących. Przewodniczący Rady Naukowej Drawieńskiego Parku Narodowego, Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Koordynator naukowy zespołu ekspertów ds. Monitoringu Odry przy marszałku woj. zachodniopomorskiego. Wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Autor ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu funkcjonowania i ochrony wód. Organizator cyklicznej konferencji Funkcjonowanie i ochrona wód płynących "Potamon".
 
@ Prof. dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska - związana z Uniwersytetem Szczecińskim, hydrobiolożka, specjalistka z zakresu bentosu (zespół organizmów zwierzęcych związanych z dnem środowisk wodnych). Od 2006 r. prowadzi prace badawcze na rzece Odrze. Współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym jako ekspert przyrodniczy z zakresu bezkręgowców, przy przedsięwzięciach takich jak pogłębianie toru wodnego, budowa Gazoportu, przebudowa Odry. Prowadzi prace związane z ochroną środowiska jak inwentaryzacje gatunków chronionych bezkręgowców dla potrzeb obszarów Natura 2000 i Nadleśnictw.
 
@ Maciej Humiczewski - specjalista się w działaniach na rzecz ochrony środowiska wodnego, pracujący zarówno po stronie sektora publicznego jak i obecnie zarządzając biurem projektowym o specyfice hydrotechnicznej, z ukierunkowaniem na działania poprawiające stan ekologiczny wód. Od 2009 r. zajmował się zarządzaniem zasobami wodnymi i inwestycjami z sektora melioracji oraz pozyskiwaniem środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, ochrony środowiska (m.in. kierownik techniczny w dwóch projektach Life+, polegających m.in. na budowie przepławek dla ryb). Od 2018 r. współtworzy firmę Komes Water, zajmującą się doradztwem i projektowaniem w branży hydrotechnicznej, ze szczególnym naciskiem na ochronę środowiska wodnego i renaturyzację ekosystemów wodnych.
 
@ Paweł Wróbel - nauczyciel z wykształcenia - samorządowiec z wyboru. Od dwóch lat wójt Gminy Widuchowa znajdującej się w Obszarze Natura 2000 - Dolina Dolnej Odry.
 
@ Ryszard Matecki - artysta grafik, ilustrator i autor opowiadań dla dzieci, autor przewodników po regionie Zachodniego Zakola Odry, wieloletni opiekun Doliny Miłości, aktywista i społecznik. Mieszka w Zatoni Dolnej nad Odrą. Autor prezentowanej obecnie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie wystawy "Łzy Odry".

Bibliotekarz Zachodniopomorski 2021, 3-4

Bibliotekarz Zachodniopomorski 2021, 3-4
Całość online: https://stat.ksiaznica.szczecin.pl/BZP_2021_3-4.pdf
 
ARTYKUŁY

Cecylia Judek
Ewa Gos – bibliotekarka, bibliografka, pedagog, działaczka społeczna.

[Artykuł jest rozszerzoną wersją referatu z V Sympozjum -Ludzie książki Pomorza Zachodniego, 15 maja 2017. Ewa Gos działała w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich: od 1965 roku pełniła funkcję przewodniczącej koła miejskiego (informacja z wniosku o Odznakę 1000-lecia Państwa Polskiego), a także udzielała się w zarządzie okręgu (informacja z wniosku o odznakę Gryf Pomorski). Była delegatką na VIII Krajowy Zjazd Delegatów SBP.]


Monika Kowalska-Wenz
Piątka dla bibliotekarza

Frank Pille
Bibliotheken in Mecklenburg-Vorpommern

Danuta Stawińska
Szpargały

Przemysław Nowaczek, Radosław Delida
System gromadzenia i analizy statystyk bibliotek publicznych województwa zachodniopomorskiego

Anna Jończak
Wpływ pandemii na wykorzystanie elektronicznych źródeł informacji w Czytelni Czasopism Książnicy Pomorskiej

SPRAWOZDANIA

Marcin Rumiński
Księgozbiór z dużym drukiem

Marcin Rumiński
W Książnicy się robi teatr

Krystyna Rocławska-Gołębiowska
Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie

SYLWETKI

Władysław Michnal
Dr Bolesław Szargut – autor prac socjologicznych i historycznych o regionie zachodniopomorskim

[Artykuł jest zmodyfikowaną wersją referatu z IX Sympozjum-Ludzie książki Pomorza Zachodniego (online), 13 maja 2021]

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Cecylia Judek, Rozalia Mostek (1938–2021) [Książnica Pomorska w Szczecinie]
Alicja Rogowska, Pani Róża Mostek (1938–2021) – wspomnienie [Książnica Pomorska w Szczecinie]

RECENZJE I OMÓWIENIA

Edyta Sztylc
Victroria Hislop „Wyspa”. Recenzja

PO GODZINACH

Jolanta Miękus
Oda do e-booka
Anna Puchała
Kto? Norwid!
Edyta Sztylc
Dość

KRONIKA

Anna Kotowska, Małgorzata Maciejewska, Przemysław Nowaczek, Małgorzata Zychowicz
Kronika 2020 lipiec – grudzień / biblioteki woj. zachodnipomorskiego.
[SBP: cykl sześciu wykładów online pod nazwą "Nieznane, ciekawe, cenne – star-
gardiana!", OS SBP]