wtorek, 25 stycznia 2022

Walne zebrania kół SBP, do 25.02.2022 / instrukcja

Walne zebrania kół SBP - wybór władz, wybór delegatów na oddziałowe zjazdy, przekazanie dokumentacji sprawozdawczo-wyborczej do oddziałów.

@ Działania podjęte przez struktury terenowe w sprawie podsumowania  kadencji i  wyboru nowych władz oraz delegatów przeprowadzone we wcześniejszych terminach  pozostają  ważne i wiążące.

@ Termin do 25.02.2022.

****

Walne zebranie koła SBP, na którym dokonuje się wyboru zarządu koła oraz delegatów na oddziałowy  zjazd SBP, jest zwoływane co 4 lata, zgodnie z terminarzem uchwalonym przez Zarząd Główny SBP.

Walne zebranie koła SBP jest prawomocne przy obecności co najmniej połowy liczby członków koła.

O terminie walnego zebrania koła SBP i proponowanym porządku obrad, zarząd koła zawiadamia członków co najmniej na 7 dni przed zebraniem.

Uchwały walnego zebrania koła SBP zapadają zwykłą większością głosów.

Działalnością koła SBP kieruje zarząd koła składający się z 3-5 członków, w tym z przewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
Zarząd koła SBP zbiera się co najmniej raz na kwartał.
  Członkowie Komisji Skrutacyjnej nie mogą kandydować w wyborach.

Uchwały Zarządu Koła SBP zapadają zwykłą większością głosów.
W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego zarządu koła.

Wybory do organów Stowarzyszenia odbywają się w drodze tajnego, bezpośredniego głosowania, z tym że walne zebranie w kołach liczących do 10 członków może jednogłośnie uchwalić, że wybory odbędą się w drodze głosowania jawnego.

Wybór do organów Stowarzyszenia następuje przez skreślenie z listy wyborczej nazwisk kandydatów, na których delegat nie głosuje.

Głos jest ważny tylko wówczas, gdy liczba kandydatów nieskreślonych nie przekracza liczby miejsc mandatowych.

Złożenie karty wyborczej zniszczonej lub z dopiskiem powoduje unieważnienie głosu.
Liczba kandydatów do organów Stowarzyszenia jest nieograniczona

Wpisanie na listę wyborczą wymaga zgody kandydata 

**** 

Z a d a n i a
K o m i s j i  S k r u t a c y j n e j


1.Do zadań Komisji Skrutacyjnej należy techniczna obsługa wyborów.

2.Podczas wyboru Komisji Skrutacyjnej głosy liczy Przewodniczący zebrania

3.Członkowie Komisji Skrutacyjnej nie mogą kandydować w wyborach.

Do zadań Komisji Skrutacyjnej w szczególności należy:
a)przygotowanie kart do głosowania przy przyjęciu zasady, że wypełnia się je tylko po jednej stronie, a po drugiej opatruje pieczęcią organu b)przygotowanie urny do głosowania, c)policzenie głosów d)liczenie głosów w głosowaniu jawnym jeżeli Przewodniczący Zebrania powierzy je komisji, e)sporządzenie protokołu z wyborów

PRZYKŁADOWY PROGRAM OBRAD

1.    Otwarcie obrad Walnego Zebrania KOŁA SBP przez przewodniczącą
ustępującego Zarządu

2.    Wybór przewodniczącego i sekretarza Walnego Zebrania.

3.    Wybór:
-    Komisji Skrutacyjno-Wyborczej  oraz Komisji Wnioskowej (można połączyć
zadania)

4.    Przyjęcie programu obrad Walnego Zebrania

5.    Sprawozdanie  z działalności Zarządu KOŁA SBP

7.    Sprawozdanie finansowe

8.    Dyskusja nad sprawozdaniami z działalności KOŁA  SBP

9.    Przyjęcie sprawozdań z działalności   i udzielenie absolutorium
ustępującemu Zarządowi

10.     Wybory:
-  ustalenie zasady wyborów   (czy jawne czy tajne)
- ustalenie i przyjęcie listy wyborczej kandydatów na przewodniczącego   
oraz zarząd oddziału oraz komisję rewizyjną (wszyscy kandydaci muszą wyrazić zgodę)
- wybór delegatów na Oddziałowy Zjazd SBP (z klucza określa się ich ilość, zależy od liczby członków koła: 1 delegat na 5 członków Koła)
- głosowanie i  ogłoszenie wyników wyborów.

11.    Ukonstytuowanie się Zarządu Koła

12.    Wystąpienia

13.     Uchwały i wnioski

14.    Dyskusja nad wnioskami

15.    Komisja Wnioskowa poddaje pod głosowanie uchwały

16.    Przyjęcie wniosków i uchwał przedstawionych przez Komisję Wnioskową

17.     Zakończenie obrad
 

Konkurs SBP - Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2021, XIII edycja / zgłaszanie kandydatur do 28.02.2022

Konkurs SBP, XII edycja ogólnopolska, XIII zachodniopomorska

Etap I zgłaszanie kandydatur do Zarządu Okręgu Zachodniopomorskiego SBP do 28.02.2022. 

@ Regulaminy, formularze na  SBP.pl:
http://www.sbp.pl/konkurs/informacje?konkurs_id=24044

@ Zgłoszenia
- mailowo: m.bartosik@ksiaznica.szczecin.pl
- pocztą: Małgorzata Bartosik - Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP
Książnica Pomorska w Szczecinie
ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

@ Cel:

zaprezentowanie w ogólnopolskim środowisku bibliotekarskim oraz wśród szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2021 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań. To dzięki ich kreatywności, wiedzy i zaangażowaniu biblioteki zmieniają się, coraz lepiej zaspokajają potrzeby czytelników, modernizują lokale i wyposażenie, umiejętnie wykorzystują nowe technologie, tworzą nowoczesne serwisy informacyjne i dokumentacyjne, cyfrowe biblioteki i lokalne archiwa cyfrowe, a jednocześnie dbają o dziedzictwo i stwarzają warunki do różnorodnej społecznej aktywności.

Promując ich dokonania promujemy także zawód bibliotekarza, unikalny pośród innych zawodów, pełniący istotną rolę w rozwoju czytelnictwa, kultury, nauki i edukacji, a także w poszerzaniu form społecznej aktywności.

@ Formuła:

Kandydaci mogą reprezentować wszystkie typy bibliotek, a oceniane dokonania dotyczą różnych obszarów aktywności zawodowej. Liczą się dokonania, nie stanowisko w bibliotece. Nasi dotychczasowi laureaci są tego najlepszym przykładem.

@ Zgłoszenia:  

Każdy może zgłaszać kandydatów pod warunkiem uzyskania ich zgody na udział w Konkursie: osoby indywidualne (pracownicy i użytkownicy bibliotek, członkowie SBP i innych organizacji, inne osoby, np. studenci), jak też struktury SBP, organizacje, dyrekcje bibliotek, szkół, redakcje czasopism zawodowych, lokalne władze (samorządowe, uczelniane).



poniedziałek, 17 stycznia 2022

„Nieznane, ciekawe, cenne – stargardiana!” – projekt współfinansowany przez Okręg Zachodniopomorski SBP

Okręg Zachodniopomorski SBP miał zaszczyt współfinansować projekt „Nieznane, ciekawe, cenne – stargardiana!” z dotacji udzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (WKNiDN/II/D/14/2021). Projekt obejmował wydanie katalogu XVI-wiecznych druków z dawnych bibliotek Stargardu oraz cykl sześciu wykładów prezentujących ciekawostki zabytków piśmiennicze stargardzkich. Koordynatorką projektu była Agnieszka Borysowska (Koło 1 przy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie OZ SBP).

Publikacja
Michał Spandowski / Agata Michalska, Bibliotheca rediviva. (XVI-wieczne druki z dawnych bibliotek Stargardu). Szczecin: Książnica Pomorska, 2021. SS. 540. ISBN: 978-83-64070-54-9. ISBN: 978-83-64070-55-6 (e-book; CD-ROM).

Opracowanie jest próbą rekonstrukcji historycznych zasobów bibliotecznych Stargardu, w tym biblioteki kościoła parafialnego pw. Najświętszej Marii Panny oraz gimnazjum Collegium Groeningianum. Obejmuje druki wydane w XVI w. W ocalałych do dziś zbiorach zachowało się wiele rzadkości bibliograficznych. Wykazane w katalogu druki aktualnie przechowywane są w: Bibliotece Narodowej (Warszawa), Książnicy Pomorskiej (Szczecin), Archiwum Państwowym (Szczecin), Muzeum Narodowym (Szczecin), Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (Bydgoszcz), Książnicy Kopernikańskiej (Toruń), Bibliotece Uniwersyteckiej (Toruń), Bibliotece Uniwersyteckiej (Warszawa), Muzeum Archeologiczno-Historycznym (Stargard). 

Wykłady online
Cykl prezentujący zabytki piśmiennicze ze Stargardu, których ranga dla dziedzictwa kulturowego jest tak znacząca, że wiele z nich zostało wpisanych do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

dr hab. Agnieszka Borysowska: Pociechę bowiem swoją mamy w księgach świętych... (1 Mch 12,9). Biblia Wulgata – pergaminowy kodeks rękopiśmienny z kościoła Mariackiego w Stargardzie. Premiera online: 16.09.2021, YouTube KP z napisami: https://www.youtube.com/watch?v=TmjRTv4YYoI 


dr hab. Agnieszki Borysowska - sekretarz naukowej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Opis: Na przykładzie pergaminowej Biblii Wulgaty z przełomu XIII/XIV w. pochodzącej z kościoła Mariackiego w Stargardzie – najstarszego kodeksu średniowiecznego w zbiorach Książnicy Pomorskiej – omówiona została specyfika książki rękopiśmiennej wytwarzanej w zaciszu średniowiecznych skryptoriów klasztornych. Omówiono jak sporządzano materiał piśmienniczy ze skór zwierzęcych, jak przygotowywano książkę z arkuszy pergaminowych, czym i w jaki sposób ją zapisywano, w końcu – jak oprawiano i użytkowano. Wykład przybliża również historię cennego, stargardzkiego dzieła oraz to w jaki sposób trafiło ono do zbiorów Książnicy Pomorskiej.

Agata Michalska: Inkunabuły z dawnych bibliotek Stargardu w zbiorach Książnicy Pomorskiej. Premiera online: 20.09.2021, YouTube KP z napisami https://www.youtube.com/watch?v=1hAWsL6zuxA 

Agata Michalska - starszy kustosz Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, inkunabulistka.
Opis: Piętnastowieczne stargardiana przechowywane w Książnicy Pomorskiej wywodzą się w głównej mierze z historycznego księgozbioru kościoła pw. NMP oraz z biblioteki Collegium Groeningianum. Część druków pochodzi również ze zbiorów prywatnych. Wśród nich – najstarsza książka w zasobie Książnicy Pomorskiej, wydrukowane ok. 1470 roku Sophologium Jacobusa Magni – oraz jeden z dwóch znanych na świecie egzemplarzy Opusculi św. Bonawentury, zawierający kolorowaną, drzeworytową odbitkę z wizerunkiem świętego. Przy okazji prezentowania tych bezcennych druków prelegentka wprowadzi słuchaczy w zagadnienia związane z wynalazkiem Gutenberga i przybliży specyfikę pierwszych wytworów „czarnej sztuki”, czyli inkunabułów.

dr Michał Gierke: Niezwykli użytkownicy i fundatorzy ksiąg o proweniencji stargardzkiej. Premiera online: 14.10.2021, FB KP https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=402490254879286 

dr Michał Gierke - rękopiśmiennik z Książnicy Pomorskiej.
Opis: Interesującym fragmentem kolekcji stargardzkich druków XVI wieku wykazanych w katalogu druków z dawnych bibliotek Stargardu (Spandowski, Michalska 2021) stanowią książki ufundowane przez cechy rzemieślnicze miasta nad Iną. Uwagę zwracają przede wszystkim obszerne rękopiśmienne dedykacje, które wpisano do poszczególnych egzemplarzy, zdobiąc je niekiedy dodatkowo znakami cechowymi. Wykład przybliża treści tychże wpisów oraz funkcję, którą mogły pełnić. Słuchacze dowiedzą się również, na czym polegają badania proweniencyjne zabytkowych księgozbiorów i jakie jest ich znaczenie w studiach nad książką dawną.


dr hab. prof. US Marcin Majewski: Introligatorzy ze Stargardu i innych miast zachodniopomorskich. Premiera online: 28.10. 2021, FB KP https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=242504601234263 

dr hab. Marcin Majewski – prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.
Opis: Zabytkowe rękopisy, inkunabuły czy druki otrzymywały swoje oprawy w wyspecjalizowanych warsztatach introligatorskich, które funkcjonowały w klasztorach, uniwersytetach, większych miastach i na dworach. Średniowieczne i nowożytne oprawy wykonywano przede wszystkim ze skór zwierzęcych i tkanin. Były one często barwione, dekorowane wytłoczeniami i metalowymi aplikacjami. Na okładzinach pojawiały się niekiedy znaki ich wytwórców. O introligatorach ze Stargardu i innych miast zachodniopomorskich posiadamy nieliczne dane archiwalne, ale kolejnych ważnych informacji dostarczają nam zachowane w zbiorach bibliotecznych oprawne księgi i znaleziska archeologiczne metalowych elementów okładzin. Wykład zaznajomi słuchaczy z działaniami  miejscowych rzemieślników, odtworzonymi na podstawie różnych źródeł.

Alicja Łojko: Początki i rozwój stargardzkiego drukarstwa w XVII i XVIII w.  Premiera online: 10.11.2021, FB KP https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=156933646619828 

Alicja Łojko - starszy kustosz Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, kierownik działu Starych Druków Książnicy Pomorskiej.
Opis: Rewolucja druku rozpoczęła się w Europie w początkach ery nowożytnej, a główne centra wydawnicze, gdzie za pomocą nowej techniki powielano teksty, znajdowały się w dużych miastach handlowych. Na Pomorze – leżące na uboczu i to z dala od dużych rynków niezbędnych do napędzania produkcji książek – owa nowa „czarna sztuka” dotarła dość późno. W Szczecinie pierwsza stała drukarnia rozpoczęła działalność w 1569 r., natomiast Stargard doczekał się jej dopiero w roku 1671. Z polecenia władz brandenburskich pierwszy warsztat drukarski otworzył Berger Campe. Słuchacze dowiedzą się jak rozwijały się owe warsztaty, jak działały i komu służyły. Wystąpienie zilustrowano przykładami druków z poszczególnych stargardzkich drukarni. 

Agata Michalska: Gotthilf Samuel Falbe i inni darczyńcy biblioteki Collegium Groeningianum w XVIII i XIX wieku. Premiera online: 25.11.2021, FB KP https://www.facebook.com/ksiaznicapomorska/videos/354432472309741  


Agata Michalska - starszy kustosz Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, pracownica działu Starych Druków Książnicy Pomorskiej.
Opis: Wkład dotyczy działalności kolekcjonerów i bibliofilów – donatorów stargardzkiego Collegium Groeningianum. Darczyńcami tej zorganizowanej w drugiej połowie XVII wieku biblioteki szkolnej byli przede wszystkim jej absolwenci i nauczyciele. Szczególne miejsce wśród dziewiętnastowiecznych darowizn zajmowała spuścizna wieloletniego dyrektora kolegium G.S. Falbego (1768-1849). Licząca 1346 druków i 27 rękopisów kolekcja stanowiła wydzielony zbiór, który po II wojnie światowej uległ rozproszeniu i w tej chwili można odnaleźć jego fragmenty w wielu naukowych bibliotekach całej Polski.

  

środa, 12 stycznia 2022

Bibliotekarz Zachodniopomorski 4/2020 (wyd. 01.2022)

 

Artykuły powiązane z SBP:

- referat wygłoszony w trakcie IV Forum Bibliotekarzy Pomorza Zachodniego 2019
niezamieszczony w opublikowanych materiałach, które ukazały się w numerze drugim „Bibliotekarza Zachodniopomorskiego” z 2020 roku: 

Marta Kostecka, Barbara Markowska, Magdalena Małachowska-Woźniak / Współpraca biblioteki z organizacjami pozarządowymi na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

- opracowania referatów wygłoszonych w trakcie Sympozjum - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego: 

Izabela Strzelecka / Karl Kunze – szczeciński bibliotekarz miejski oraz dyrektor Królewskiej i Prowincjonalnej Biblioteki w Hanowerze, [Referat wygłoszony na VII Sympozjum  - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, 09.05.2019], 39-45; 

Cecylia Judek / Janina Tylman – córka batiara, pasjonatka bibliotekarstwa, animatorka i ambasadorka dębnowskiej kultury. [Referat wygłoszony na VI Sympozjum  - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, 15.05.2018], 53-59.


Numer zawiera kronikę działalności bibliotek woj. zachodniopomorskiego: październik – grudzień 2020.

Całość dostępna online: https://stat.ksiaznica.szczecin.pl/BZP_2020_04.pdf

***
ARTYKUŁY

Marta Kostecka, Barbara Markowska, Magdalena Małachowska-Woźniak
Współpraca biblioteki z organizacjami pozarządowymi na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie

Alicja Klich
DBLP – Computer Science Bibliography

Agnieszka Bajda
2019 – jubileusz 10-lecia istnienia Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Izabela Strzelecka
Karl Kunze – szczeciński bibliotekarz miejski oraz dyrektor Królewskiej i Prowincjonalnej Biblioteki w Hanowerze. [Referat wygłoszony na VII Sympozjum  - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, 09.05.2019]

Anna Kowalska-Stępień, Michał Gierke
Dziesięć lat Pomerania Ensemble

WYWIAD

Cecylia Judek
Janina Tylman – córka batiara, pasjonatka bibliotekarstwa, animatorka i ambasadorka dębnowskiej kultury. [Referat wygłoszony na VI Sympozjum  - Ludzie Książki Pomorza Zachodniego, 15.05.2018]

SYLWETKI

Władysław Michnal
Władysław Kowalczyk (1932–2019)

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Katarzyna Jezierska
Genowefa Grabowska (1941–2020)

Bohdan Soroko
Feliksa Skiba (1942–2020)

SPELUNCA LIBRORUM

Ks. Jan Marcin Mazur
Listy „bohaterów”. Wspomnienie z Tybingi

KRONIKA

Anna Kotowska, Małgorzata Maciejewska, Przemysław Nowaczek, Małgorzata Zychowicz
Kronika (październik – grudzień)