wtorek, 30 października 2018

Koło 1 OK SBP / Praktyka dla praktyka - Anna Wieczorek w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece w Starym Sączu

Program „Praktyka dla praktyka” to inicjatywa, której celem jest umożliwienie pracownikom bibliotek zdobycia doświadczenia oraz poznawania specyfiki pracy różnych placówek bibliotecznych w trakcie tygodniowych wymian.
To niepowtarzalna okazja dla pracowników bibliotek do zdobycia doświadczenia zawodowego, nowych inspiracji i nawiązania interesujących kontaktów zawodowych. Dotyczy to nie tylko osób, które wyjadą na praktykę, ale również i tych, którzy opiekować się będą praktykiem na miejscu. Wymiana polega na wysłaniu pracownika do pracy w bibliotece partnerskiej na 5 dni roboczych i przyjęciu na jego miejsce osoby o podobnych kwalifikacjach na „zastępstwo”. Program adresowany jest do bibliotek publicznych. 

Organizatorem programu jest Biblioteka Publiczna w Gdyni, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

O swoich wrażeniach z wyjazdu opowiedziała Anna Wieczorek, bibliotekarka z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, która pojechała na drugi koniec Polski do Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu:
Ponad czternastogodzinną podróż w ciasnym autokarze zrekompensował mi Stary Sącz, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka w Starym Sączu i – co najważniejsze – panie bibliotekarki z tejże imponującej biblioteki… Imponującej, bo zarówno budynek z zewnątrz robi wrażenie, czerwona cegła na elewacji, duże okna, również ogromne przesuwne okna tarasowe, które w ciepłe dni są rozsuwane, tak, że… ogród wchodzi do środka. I to biblioteczny ogród, bo budynek biblioteki znajduje się w pięknej okolicy, otoczony drzewami, z cudownym widokiem na góry.
Ale od początku… W pierwszym tygodniu października pojechałam do Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w ramach projektu „Praktyka dla praktyka”, którego celem jest umożliwienie pracownikom bibliotek zdobycia doświadczenia oraz poznania specyfiki pracy innej placówki bibliotecznej. Ze względu na dużą odległość (z Koszalina ok. 800 kilometrów!) w Starym Sączu pojawiłam się już w niedzielę. Niedługo po przyjeździe moja opiekunka praktyki, pani Jola Chruślicka, zabrała mnie na wycieczkę po Starym Sączu – malowniczo położonym i urokliwym miasteczku, nad którym górują wieże kościołów i klasztoru… i które zachwyca na każdym kroku.

W ciągu pięciu dni czekało mnie mnóstwo bibliotecznych atrakcji, pewnie moja krótka relacja nie będzie w stanie oddać wszystkiego, co mnie tam spotkało i dobrych emocji, których tam doświadczyłam.
Głównym miejscem moich praktyk był oddział dla dzieci i młodzieży. Zapisywałam czytelników w programie SOWA (to dla mnie nowość, bo w mojej macierzystej bibliotece pracujemy w systemie Aleph), zajmowałam się obsługą czytelnika i szeregiem innych typowych bibliotecznych czynności. Miałam też okazję uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez panią Jolę dla przedszkolaków: przy ogromnym, owalnym regale z książkami, na miękkim dywanie, pani Jola głośno czytała dzieciom bajkę oraz na bieżąco zadawała pytania odnoszące się do treści książki. Spotkaniu towarzyszyły również zabawy literackie.
Sporo czasu spędziłam również w wypożyczalni dla dorosłych, gdzie miałam okazję zgłębić tajniki Małopolskiej Bibliografii – jej tworzenia oraz zasady gromadzenia i opracowania dokumentów życia społecznego wraz ze sposobem ich przechowywania.
Miałam również przyjemność uczestniczyć w dużej imprezie – XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej – Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu już od 18 lat bierze udział w tym wydarzeniu! Podczas spotkania twórcy z różnych stron świata (m.in. Wietnamu, Kijowa, Australii, Ukrainy) prezentowali zróżnicowane utwory poetyckie w autorskiej interpretacji, zarówno słownej, jak i muzycznej. To było niezwykłe doświadczenie – uważnie słuchałam występujących, czasami się śmiałam w głos, a momentami dyskretnie wycierałam łzy wzruszenia. Mogłam też obserwować panie bibliotekarki, które w tym dniu były zaangażowane w organizację imprezy (brawo koleżanki, miło było patrzeć na tak zorganizowany zespół!).
Cieszę się, że oprócz tego, że wiele się nauczyłam i doświadczyłam podczas pobytu w bibliotece w Starym Sączu, mogłam też dać coś od siebie. Przeprowadziłam lekcję biblioteczną dla dzieci Pisarze i ich pupile oraz pokazałam kilka narzędzi multimedialnych, które ułatwiają tworzenie ciekawych prezentacji, np. program Prezi, Canva, Pixlr Express, generator kodów QR, które wykorzystuję m.in. podczas lekcji bibliotecznych. Podziwiałam, jak w ekspresowym tempie panie ściągają bezpłatną aplikację do odczytywania kodów QR i z przejęciem sczytują kod z ekranu monitora, który wcześniej stworzyłam… kod strony internetowej biblioteki, oczywiście w Starym Sączu!

Po intensywnych godzinach poznawania specyfiki pracy biblioteki, panie bibliotekarki wraz z panią dyrektor, Marią Sosin, zabrały mnie na edukacyjną wycieczkę po innych filiach bibliotecznych w Barcicach i Gołkowicach, gdzie mogłam podziwiać nowoczesne placówki na miarę XXI wieku (!) oraz mniejszą biblioteką w Przysietnicy. Zwiedziłam również gminne biblioteki publiczne z powiatu nowosądeckiego – w Piwnicznej, Muszynie, Krynicy i Łabowej. Tu z kolei każda inna pod względem wizualnym i lokalowym, co też było dla mnie ciekawym doświadczeniem.
Bardzo wartościowym elementem wyjazdu była wymiana poglądów, pomysłów, doświadczeń, inspiracji, cennych uwag oraz praktyk stosowanych w bibliotecznym środowisku.

Serdecznie dziękuję przemiłym paniom bibliotekarkom pracującym w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu za wspaniałe przyjęcie, poświęcony czas i chwile, które na długo pozostaną w mojej pamięci. Podziwiam, że znalazły panie złoty środek na wytworzenie w miejscu swojej pracy tak przyjaznej atmosfery, który opiera się na solidnie zbudowanym, fachowym i zaangażowanym zespole, dobrych relacjach z czytelnikami i przede wszystkim ogromnej przychylności lokalnej władzy, w szczególności burmistrza Starego Sącza.


4. Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie / prof. dr hab. Anna Łebkowska "Rola dotyku we współczesności. Kultura i literatura", KP 8.11.2018, godz. 17_ZAPROSZENIE

Książnica Pomorska w Szczecinie oraz Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zapraszają na wykład "Rola dotyku we współczesności. Kultura i literatura", czwarty z cyklu "Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie", który wygłosi prof. dr hab. Anna Łebkowska w czwartek 8 listopada 2018 o godz. 17.00.
W 5. rocznicę śmierci prof. H. Markiewicza wykład wygłosi prof. A. Łebkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, należąca do grona współpracowników prof. Markiewicza, redaktor naczelna „Ruchu Literackiego", prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. naukowych, autorka wielu książek i opracowań. Zakres tematyczny badań prof. A. Łebkowskiej obejmuje: badanie literatury w perspektywie antropologii kulturowej, teorie genderowe, współczesne teorie fikcji literackiej; teorie możliwych światów, literaturę XX i XXI wieku (w tym hipertekstową powieść interaktywną); strategie retoryczne.

_____________________________________________
4. Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie  
8 listopada  2018 r. (czwartek), godz. 17.00.
Książnica Pomorska w Szczecinie, sala im. prof. Henryka Markiewicza.

W latach 2008 - 2011 Książnica Pomorska zakupiła, dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, liczącą ok. 40 tys. woluminów bibliotekę naukową prof. Henryka Markiewicza, wybitnego polskiego literaturoznawcy. Oprócz księgozbioru pozyskane zostały także rękopiśmienne archiwalia i korespondencja. Prof. Markiewicz zm. 31 października 2013 r. w Krakowie. W 2014 roku dla uczczenia 1. rocznicy śmierci Profesora Jego imię zostało nadane jednej z sal w Muzeum Literackim Książnicy Pomorskiej. W celu popularyzacji pozyskanego zasobu oraz wprowadzenia go do obiegu naukowego Książnica Pomorska zainicjowała cykl "Przekroje i zbliżenia. Wykłady Markiewiczowskie". 

Organizatorzy:
@ Książnica Pomorska im S. Staszica w Szczecinie
@ Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego 
@ Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego
@ Polskie Towarzystwo Autobiograficzne


Oprac.: Cecylia Judek. 

poniedziałek, 29 października 2018

BiblioLAB Szczecin 2018 - warsztat: Pozyskiwanie funduszy i współpraca z NGO _MATERIAŁY

W ramach BiblioLAB Szczecin 2018 miały miejsce warsztaty:

 Pozyskiwanie funduszy i współpraca z NGO / Jan Karpierz - Sektor 3  Szczecin.

Przydatny wykaz instytucji i firm, do których można zwrócić się o dofinansowania na projekty edukacyjno-kulturalne:  




Jan Karpierz - Sektor 3  Szczecin.
http://sektor3.szczecin.pl/pracownicy-i-wolontariusze/  

czwartek, 25 października 2018

Koło 3 Szczecin OZ SBP / Projekt Centrum Kultury Dialogu 2018 w MBP Szczecin _PODSUMOWANIE


Koło nr 3 Oddziału Szczecińskiego  SBP, działające przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, we wrześniu i październiku 2018 zrealizowało projekt Centrum Kultury Dialogu. Projekt powstał w oparciu o zaobserwowane potrzeby społeczne, dotyczące braku umiejętności prowadzenia dyskusji zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej (także wirtualnej). 


Dynamika społeczna ostatniego czasu sprawia, że częściej konfrontowane są różne postawy i poglądy. Eskalację agresji werbalnej można zaobserwować w wielu przejawach życia prywatnego i publicznego. Jest ona niezależna od wieku, poziomu wykształcenia, statusu społecznego i materialnego, wyznawanej wiary, czy poglądów rozmówców. Celem projektu było dostarczenie uczestnikom narzędzi służących poprawie komunikacji interpersonalnej, kulturalnej wymianie poglądów, nabyciu umiejętności negocjacyjnych, porozumieniu bez agresji. Projekt powstał po zdiagnozowaniu potrzeby pracy nad poprawą jakości komunikacji interpersonalnej zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej oraz możliwości prowadzenia debat na ważne tematy w atmosferze życzliwości i poszanowania różnorodności. 

Zrealizowane działania:
12 września 2018: wykład inauguracyjny "Kultura dialogu, kultura języka" wygłoszony przez prof. Ewę Kołodziejek.
19 września 2018: warsztaty "Powiedz to dobrym słowem" prowadzone przez Dorotę Trynks.
5 października 2018: wykład "Sztuka prowadzenia negocjacji" wygłosiła Lucyna Wojczys.
23 października 2018: debata podsumowująca projekt z udziałem uczestników spotkań i ekspertów.
 
 
 
 
 
 
 
Wszystkie spotkania miały miejsce w Filii 54 MBP Szczecin - ProMedia (al. Wojska Polskiego 2, Szczecin). Projekt został zrealizowany dzięki  wsparciu finansowemu z programu Społecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. 

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że podjęte przez nich działania wpłyną na poprawę jakości komunikacji interpersonalnej lokalnej społeczności.

__________________________
Projekt - Centrum Kultury Dialogu
Filia MBP Szczecin - ProMedia, 12.09.-23.10.2018

Organizatorzy: 
@ Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Szczecinie 
@ Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. 

Finansowanie:
@ Zadanie publiczne dofinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu Społecznik 2018.

Zespół organizacyjny: 
@ Barbara Markowska, Marta Kostecka, Magdalena Małachowska-Woźniak, Ewa Krukowska, Anna Rutkowska.

Oprac.: Barbara Markowska / Przewodnicząca Koła 3 Szczecin OZ SBP.
Fot.: MBP Szczecin.